CHP’li Başevirgen: KKM Sahiplerine Kıyak, Çalışanlara Dilim Dilim Soygun

07 Kasım 2022 - 11:13 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.
resim

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen yaptığı açıklamada AKP iktidarının, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Bize maliyeti çok” söylemlerinin aksine, maliyeti 40 milyar lira civarında olan ve milyonlarca çalışanı ilgilendiren vergi dilimi güncellemesi yapmaktan kaçındığını, buna karşılık Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesap sahiplerine 994 milyar liralık vergi istisnası ve muafiyet tanındığını söyledi.  

“KKM ÖDEMELERİ 200 MİLYARIN LİRANIN ÜZERİNE ÇIKTI”

CHP’li Başevirgen yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın Kur korumalı Mevduat hesabına geçenlere yaptığı ödemeleri kamuoyunda gizlediğini dile getirerek şöyle konuştu. “Kur farkı için mart ayından eylül ayı sonuna kadar Hazine ve Merkez Bankası tarafından toplamda 170 milyar lira ödendi. Bu sürede Hazine’nin yaptığı kur farkı ödemesi 85 milyar liraya ulaştı ve ek bütçeye konulan 40 milyar liralık ödeneğin iki katını aştı. Merkez Bankası dövizden KKM’ye geçenlere yapılan kur farkı ödemelerini kamuoyundan ve TBMM’den saklıyor.  Merkez Bankası’nın en az hazine kadar ödeme yaptığı varsayıldığında KKM kur farkı ödemeleri şu ana kadar 170 milyara, şirketlere tanınan kurumlar vergisi ve şahıslara sağlanan stopaj muafiyetleri de hesaba katıldığında 200 milyar liranın üzerine çıkıyor.”

“İŞÇİ VE EMEKÇİLER DİLİM DİLİM SOYULUYOR”

Açıklamasında ülkeyi ödedikleri vergilerle ayakta tutan çalışanların, gelir vergisi oranlarının yüksekliği ve vergi dilimi miktarlarının düşüklüğü nedeniyle ciddi gelir kaybına uğradığını ifade eden CHP’li Başevirgen sözlerine şöyle devam etti: “Yüksek enflasyon nedeniyle büyük alım gücü kaybı yaşayan işçilerin, eline geçen net ücretler de artan vergi ve kesinti yükü nedeniyle düşüyor. 2000 yılında gelir vergisi tarifesinin ilk dilimi asgari ücretin 21 katı iken bugün 4,9 katına indi. Yani yurttaşların sofrasından ekmeği çalınıyor. İşçiler, emekçiler dilim dilim soyuluyor. İktidar sadece seyrediyor. Vergi dilimi düzenlemesinin bir an önce yapılması gerekiyor.”

“VAZGEÇİLEN VERGİLERİN TOPLAMI 994,3 MİLYAR LİRA”

Kur Korumalı Mevduat hesabı sahiplerine sağlanan vergi istinası ve vergi muafiyeti sebebiyle iktidarın 2023 yılında 994,3 milyar liralık vergiden vazgeçeceğini söyleyen CHP’li Başevirgen, vazgeçilen gelirin yüzde 4’lük kısmıyla çalışanlar için vergi dilimi düzenlemesi yapmaktan kaçındığını dile getirdi.

CHP’li Başevirgen, işçi ve işveren sendikalarının yaşanan sıkıntıları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da ilettiklerini belirterek şu ifadelere yer verdi: “İşçi kesimi bu çarpıklığın giderilmesini talep etti. Ama iktidar bu taleplere kulaklarını tıkadı. Oysaki 2023 bütçesine öngörülen KKM hesap sahiplerine yapılan vergi istisnaları ve muafiyetleri kapsamında, gelecek yıl 443,4 milyar lira gelir vergisinden, 280,8 milyar lira kurumlar vergisinden, 161,8 milyar lira KDV’den, 45,8 milyar lira ÖTV’den, 62,3 milyar lira diğer vergilerden olmak üzere vazgeçilen vergi geliri toplamı 994,3 milyar lira olacak. Küçük bir kesimin menfaati için bu gelirden vazgeçen iktidar, milyonlarca çalışanı ilgilendiren vergi dilimi düzenlemesi için feragat ettiği bu gelirin sadece yüzde 4’lük kısmı kadar bir maliyetten kaçınıyor. Hatta bu miktarı, yandaş şirket ve müteahhitlerin vergi borcundan tek kalemde silebiliyor. ” Dedi.

“HALK TERCİHLERİN BEDELİNİ ÖDETİR”

İktidarın önceliklerini doğru belirlemesi, sözde halka vaatte bulunup uygulamada belli bir kesime hizmet etmeyi bırakması gerektiğini söyleyen CHP’li Başevigergen açıklamasını şu cümlelerle sonlandırdı: “Bu ülkenin, halkın ekonomik sorunlarını çözecek kaynağı var. Yeter ki iktidar bu kaynakları vergisini ödeyen halk için mi, yoksa vergi ödemeyip buna rağmen parasına para katan bir kesim için mi kullanacağının tercihini doğru yapsın. İktidar 85 milyon yerine küçük bir zümreye hizmet etmeyi sürdürürse bu halk, yapılacak ilk seçimde şu ana kadar yaptıkları tercihlerin bedelini ödetir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.