Endüstriyel Üretim Adı Altında Ormanlık Alanda Katliam

22 Haziran 2022 - 12:47 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.
resim

Manisa-Gördes karayolunun kenarındaki binlerce dönümlük ormanlık alanda son bir yıl içerisinde endüstriyel odun üretimi adı altında yapılan ağaç kesimlerinden şikayetçi olan bölge halkı durumu CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’na iletti. Ağaçların kesildiği ormanlık alanda incelemelerde bulunan CHP’li Bakırlıoğlu, alanın 2021 yılı ile 2022 yılı fotoğraflarını paylaşarak ağaç katliamının büyüklüğünü gözler önüne serdi.

“ORMANI YOK EDEREK HATIRA ORMANI YAPMAK AKP’NİN İŞİ”

Ormanlık alandaki incelemenin ardından açıklamada bulunan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, bölgede ağaç kesimin halen devam ettiğini ifade etti.

CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Alanda yaptığı incelemede gerçekten hayrete düştüm. Bölgede çok büyük bir alanda ağaç katliamı yapılmış. Belki yüzlerce veya binlerce ağaç kesilmiş. Alanın 2021 yılı ve 2022 yılı uydu görüntülerinde bunu daha net bir şekilde görüyoruz. Yaptığımız incelemede ayrıca iki tabela ile karşılaştım. Ağaçların katledildiği alandaki Orman Genel Müdürlüğü’ne ait tabelalarda ‘Gelece Nefes 252 Fidan’ ve İlhan Ayverdi Hatıra Ormanı’ yazıyor. Orman yok edilerek hatıra ormanı yapmak, ancak AKP iktidarında olurdu ve bunu da görmüş olduk. Manisa’daki bu alan geçen yıla kadar kapalı bir orman alanıyken, kesim ile tamamen yok edilmiş. AKP iktidarı algı operasyonlarıyla 252 milyon fidan dikildiğini söylüyor ama yok edilen ormanların karşılığı değil bunlar. Bu örnekten yola çıkarak 252 milyon fidan dikimi için belki de daha fazla ağaç kesiliyor. Kamuoyu bir algı operasyonu ile yanıltılıyor. Bölgede ağaç katliamı halen devam ediyor”

“ÜRETİM BASKISI ORMANLARI TEHDİT EDİYOR”

CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasında, ormanlık alandaki ağaçların endüstriyel odun üretimi için kesildiği bilgisine ulaştığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Katliamın devam ettiği bölgede ağaçların endüstriyel odun üretimi için kesildiği bilgisine ulaştım. Üretim baskısı ormanları tehdit ediyor. Ormanlarımız endüstriyel üretim baskısı altında yok oluyor. Ayrıca yaptığım araştırmalarda ülkenin dört bir yanında endüstriyel odun üretiminin tüm hızıyla devam ettiğini öğrendim. Türkiye MDF üretiminde dünyada 3, Avrupa’da 1. sırada. Üretim son yıllarda oldukça artmış durumda. İhracat yapılacak diyerek ormanlar yok ediliyor maalesef. Üretimin artması demek daha fazla ağaç kesilmesi demek. Endüstriyel odun üretimi, 2000 yılında 7,3 milyon metreküp iken, 2015 yılında 15 milyon metreküpe, 2021 yılında ise 27,7 milyon metreküpe çıkmış. 20 yılda neredeyse 4 kat artmış. Sadece son 5 yılda ormanlardaki endüstriyel üretim yüzde 78 artmış. Bu rakamlar ormanlar üzerinde çok ciddi üretim baskısı olduğunu gösteriyor. Bu üretim baskısı ile ormanlarımızın korunamayacağı ve sürdürülebilir bir ormancılık faaliyeti yapılmayacağı açıkça görülüyor.”

“ÜRETİM İSTEĞİ YÜZÜNDEN ORMANLARIMIZ KATLEDİLİYOR”

Açıklamasının son kısmında orman sanayi yatırım planları ile ihracat bağlantılarının Orman Genel Müdürlüğü ile eş güdümlü olarak yapılması gerektiğini söyleyen CHP’li Bakırlıoğlu cümlelerini şöyle sonlandırdı: “Ormanlarımız yani geleceğimiz kesilmekte, sektörün maksimum üretim isteği yüzünden ormanlarımız katledilmektedir. Orman sanayi yatırım planlarını ve ihracat bağlantılarını Orman Genel Müdürlüğü ile eşgüdüm içinde yapılması gerekiyor. Yoksa ben fabrika kurarım istediğim kadar ağaç kesip üretim yaparım demek ormanları katletmekten başka bir işe yaramaz. Bir yanda aşırı üretim diğer yandan her geçen gün artan tahsis miktarı orman varlığını tehdit ediyor . Ormanlarımız madenciliğe, turizme açılmış durumda.  Korunması gereken alanlar bile üretime açılmış. Hal böyleyken iktidar temsilcileri orman varlığını arttırdığından bahsetmekte. İktidarın milyarlarca fidan diktik söylemi algı yaratmaktan başka bir şey değildir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.