SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

CHP’li Bozyaka Akgedik’in Sesi Olmaya Devam Ediyor

CHP’li Bozyaka Akgedik’in Sesi Olmaya Devam Ediyor
Bu haber 25 Ekim 2018 - 16:32 'de eklendi ve 158 views kez görüntülendi.

CHP’li Serdar Bozyaka, İlçe Kadın Kolları Başkanı Serpil Cebeci ve İlçe Yöneticileriyle birlikte; Akgedik Muhtarı Mehmet Ali Baykarlar ile köylüleri ziyaret etti.

Ziyaret esnasında köylüler, arıtma tesisinden, tesisten akan pis suyun Sepetçi Deresi’ne karışmasından ve derenin kirliliğinden, TOKİ’lere yol açmak için kepçelerle taşınan mezarlıklardan ve daha bir çok konuda dertlerini dile getirdi.

Şikayetlerin olduğu alanlarda muhtarla ve köylülerle birlikte açıklama yapan CHP’li Bozyaka, yaptığı açıklamada, “Akgedik Köyü’nde köy yaşamı devam ediyor, devam etmesi için de Cumhuriyet Halk Partisi olarak mücadele ediyoruz çünkü biliyoruz ki ‘köylü milletin efendisidir’. Köylü üreten ellerdir. Akgedik Köyü’nün dramını, çilesini daha önce de geçtiğimiz haftalarda basın yoluyla gündeme getirmiştik. Burada kentliye ev yapmak için köylünün evini başına yıkmak istiyorlar diye söylemiştik. Burada yol geçirmek amacıyla Yunusemre Belediyesi’nin 12 tane evin yolun altında kalarak yıkılmasını istediğini dile getirmiştik. Birçok tarlanın, zeytin ağaçlarının burada kesildiğini tanıklık etmiştik, gündeme getirmiştik. Bunlarla ilgili de belediye yetkililerinden yeterli cevabı alamadık. Bir konuyu daha gündeme getirdik. Burada 70 yıldır süregelen köylünün tapu probleminin çözülmesi ile ilgili belediye başkanının verdiği sözü tutmadığını söyledik. Bir gün tapular bagajda diyor, bir gün geliyor Ağustos’ta tapularınızı vereceğiz diyor. Ama hiçbir sözünü yerine getirmiyor. Bu tapu problemini bir an evvel çözmesi gerektiğini Sayın Çerçi’ye buradan iletmiştik. Ancak yaklaşık bir ay geçti tapu problemi ile ilgili hiçbir çözüm getirilmedi. Tekrar sesleniyoruz; Sayın Başkan, illa Cumhuriyet Halk Partisi Belediyesi’nin beş buçuk ay sonra göreve gelmesini beklemeyelim. Gel tapu problemini sen çöz. Biz de sana teşekkür edelim. Yeter ki buradaki problem çözülsün ancak çözemezsen biz bunu çözmenin yolunu biliyoruz.  5,5 ay sonra belediyeyi aldığımız zaman ilk işimiz Akgedik köylülerinin bu problemini çözmek olacak” diye konuştu.

TOKİ ATIKLARININ KOKUSUNU KÖYLÜYE ÇEKTİRMEYİN

CHP’li Bozyaka konuşmasında “TOKİ evlerinin yapılmasından sonra TOKİ evlerinin atıklarını, pisliklerini yine Akgedik köylülerinin çekmesini istediler ve bu arıtma tesisini buraya yaptılar. Sayın Muhtarım bu tesisin yapılması ile ilgili başka bir yer önerdi, 3 dönümlük hemen yolun alt tarafında. TOKİ’de yaşayan insanların pis kokularını, atıklarını bu köylüye çektirmeyin diyerek bu arıtma tesisinin alt tarafa yapılmasını talep etti. Büyükşehir’in de, birçok kamu kuruluşunun da onayı alındı. Ancak Yunusemre Belediyesi yine inat etti, sanki bu köylüyü buradan kaçırmak için köyün evlerinin yanına bu arıtmayı, foseptiği, pisliği evin önüne getirdi. Yetmedi diriye saygıları yok, ölüye de saygıları yok. Hemen mezarlığın yanı başına TOKİ’de yaşayan insanların pisliğini getirdi’’ dedi.

MAŞALLAH DEDİKLERİ SÜTTEN KESİLİYOR

CHP’li Bozyaka, “Burası çamlık alandı. Burada onlarca çam ağacı vardı, muhtarımın da köylünün de bildiği üzere buradaki çamlar kesildi. Ve bir söz verdiler, biz buraya çam ağaçları dikeceğiz diye. Diktikleri çam ağaçları da burada görülüyor, üç beş tane kurumuş çam ağacı. Bunların maşallah dediği sütten kesiliyor, üç güne varmadan ölüyor gidiyor. Bunların elinin değdiği çam ağacından da yaptıkları bütün işlerde olduğu gibi hayır gelmiyor, hepsi kurumuş gitmiş. Sen çam ağacı dikersen buraya, altına betonu dökersen bu çamdan hayır gelmez” dedi.

BU YAPILAN NE MİLLİYETÇİLİĞE, NE DE MÜSLÜMANLIĞA SIĞAR

CHP’li Bozyaka “Biz biliyoruz bunların tek saygı duyduğu yeşil, dolar yeşili bunu da biliyoruz. Kestin buradaki ağaçları dikmeyeceğini de biliyoruz. Dikmeyeceksin bari buradaki ağaçları elleme, buradaki köylüyü tarımdan soğutma. Eski Muhtarım Recep Muhtarım burada, kendisi görevdeyken bu köyde 6000 tane küçük baş hayvan vardı, köylü bunları besliyordu. Şu an geldiğimiz noktada 60 tane küçükbaş var. AKP iktidara gelmeden önce 6000 tane hayvan otluyordu bu köyde, şu an 60 tane. Şimdi de diyorlar diyorlar ki tarımı destekleyeceğiz, hayvancılığa destek vereceğiz. Hadi oradan. Senin destekleyeceğin hayvancılık buysa, köylünün merasını satmaksa, köylünün evini başına yıkmaksa; bu hayvancılıktan da hayır gelmez, bu tarımdan da hayır gelmez, bu belediyecilikten de Türkiye’ye hiçbir hayır gelmez. Bu yapılan ne milliyetçiliğe sığar, ne Müslümanlığa sığar. Vicdanlıysanız köylünün hakkını savunun, köylünün hayvancılık yapmasına tarım yapmasına müsaade edin; tarım arazilerini burada peşkeş çekmeyin diyoruz” dedi.

DİRİLERE SAYGILARI YOK, ÖLÜLERE DE SAYGILARI YOK

CHP’li Bozyaka konuşmasının kon kısmında ise, “Bir diğer acı tablo ise Akgedik Köyü’nün mezarlığı. Yıllardan beridir Akgedik köylüleri yakınlarını, kaybettikleri büyüklerini bu mezarlığa defnettiler. Şu an kaldırım olarak görünen yerde bir kaç ay önce mezarlık vardı, kabirler vardı. Ancak burada Akgedik TOKİ‘lere yol açabilmek için ölülerin bile rahatını bozdular. Dirilerin zaten rahatını bozduklarını biliyoruz, evlerini başlarına yıkmaya çalıştıklarını görüyoruz, tarlalarına zeytin ağaçlarına göz diktiklerini görüyoruz. Ama sadece dirilerle değil rant için, para için, doların yeşili için ağaçları da kesiyorlar, ölüleri de yerlerinden ediyorlar. Buradaki köylülerin atalarına, dedelerine, ölülerine de saygıları yok bunların. Burada mezarlık yerinden taşınırken aşağıya doğru, muhtarımızın bir talebi oldu. Dedi ki; burada menfezi kaldırdınız, menfezi yerine koyun burada bir yağmur yağdığında bizim mezarlıklarımız, kabirimiz su altında kalır, sel altında kalır lütfen bunu yapın diye bir talebi oldu. Ancak neredeyse buradaki köylüleri buradan kovmak ister gibi ölülerinden de burada rahatsızlar ve bu menfezi de hala yapmadılar. Burada bir duvarı vardı kabristanın, mezarlıkları taşırken buraya bir duvar bile yapmadılar. Buradaki kabirleri aşağıya taşırken duvarı yıktılar, tekrar da yapmadılar. Biz Akgedik Mahallesi sakinlerinin sıkıntılarını, şikayetlerini gündeme getirirken bir takım çıkar odakları bunlardan rahatsız oluyorlar. Birçok yolsuzluk iddiasını gündeme getiriyoruz, Yuntdağı’nın satılan arazilerini gündeme getiriyoruz ama sadece ve sadece Akgedik’ten cevap veriyorlar. Sanki Akgedik’e karışma, Akgedik’le ilgilenme, sen işine bak diyorlar. Ama biz bu kadar insanın hakkını, evini, büyüklerini, atalarına saygılarını bir kenara bırakamayız. Biz Akgedik’le ilgili bir konu konuşunca her siyasi partiden cevap geldiğini gördük. Baktık ki Belediye Meclisi’nde bile ne kadar çok Sayın Çerçi’nin avukatı varmış, Akgedik’le ilgili konuları savunuyorlarmış onları gördük. Belediye Meclisi’nde konuşmakla değil halkın yanında, Akgediklilerin yanında konuşmaya davet ediyoruz onları. Gelsinler vatandaşın hakkını burada savunsunlar. Biz konuşmaya devam edeceğiz, hakları savunmaya devam edeceğiz. Buradaki çocukların haklarını da savunacağız, amcalarımızın da hakkını savunacağız, buradaki ölülerimizin hakkını da savunacağız. Saygı duydukları tek şey para, saygı duydukları tek şey rant. Biz vatandaş odaklı, halk odaklı siyasi çalışmalarımıza devam edeceğimizi buradan söylüyoruz, bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceğiz’’ dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER