Manisa ‘DİKKAT!’ Parsel Parsel Satılıyoruz

01 Ekim 2018 - 19:01 'de eklendi ve 286 views kez görüntülendi.
resim

Yunusemre Belediyesi’nin Yunt Dağı’ndaki köylerde bulunan arazileri 29 Mart 2017 tarihinden başlayarak, 3 Ekim 2018 tarihine kadar toplamda 5 adet ihale ilanıyla satışa çıkarmasıyla ilgili CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka Manisa Olay Gazetesi Muhabiri Emre Halil Esenkaya’ya özel açıklamalarda bulundu. CHP’li Bozyaka açıklamasında, hem Yunusemre’de hemde Şehzadeler’de arsaların parsel parsel satıldığını iddia etti.

CHP’li Bozyaka’nın Olay Gazetesi Muhabiri Esenkaya’ya yaptığı röportajın ayrıntıları ;

 

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, Yunusemre Belediyesi’nin Yunt Dağı Mahallelerinde bulunan arazilerin ihale yoluyla satışa çıkarılması hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. 29 Mart 2017 tarihinden başlayan ihaleler 3 Ekim 2018 tarihinde son bulacak. Toplamda 5 adet ihale ilanı veren Yunusemre Belediyesi, bu ilanlarla Yunt Dağı Mahallelerinde bulunan 139 taşınmazı sattı, 3 Ekim’de yapacağı ihale ile de 2 adet taşınmazı daha satacak. CHP’li Bozyaka’nın aktardığı bilgilere göre Yunt Dağı Mahallelerinde oturan vatandaşlar tarafından Yunusemre Belediyesi’nin şirketi olan MAYEB’in bazı taşınmazları satın aldığı iddia edildi. Şehzadeler Belediyesi ise geçtiğimiz hafta verdiği ilanla toplamda 30 adet taşınmazı 2 Ekim 2018 günü ihale yoluyla satacağını duyurdu. Yunt Dağı’nda bulunan toplamda 141 adet arazi, arsa, dükkan, depo vb. taşınmaz 29 Mart 2017 tarihinden beri ihale yoluyla satılıyor. Toplamda 5 adet ihale ilanı veren Yunusemre Belediyesi’nin arazi satışlarıyla ilgili görüşlerini aktaran CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka: “2014 Yerel Seçimleri’nden önce Bütünşehir Yasası ile birlikte köy ve belde tüzel kişilikleri büyükşehir ve ilçe belediyelerinin ukdesi altına girmiştir. Beldelerin ve köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılmasına CHP olarak muhalefet etmiştik. O gün ‘Belde yönetimleri yerinde yönetim için çok önemli bir araçtır’ demiştik. Çünkü belde yönetimleri sadece kendi beldesine değil etrafındaki köylere de birçok hizmet götürüyordu. En basit örneğiyle bir itfaiye aracının bile şehir merkezinden gelmesi noktasında belde ve köy halkı zorluklar yaşıyor. Belde ve köy halkları kendi bölgesinde olan sorunları iletmek için belediyelere ulaşamıyorlar, hizmet alamıyorlar. Geldiğimiz bu günde CHP’nin o gün yaptığı muhalefetin önemi bir kez daha anlaşıldı, haklı çıktığımızı bir kez daha gördük” dedi.

141 ADET TAŞINMAZ 5 İHALE

Yunt Dağı Mahallelerinde bulunan arazilerin satışları hakkında detaylı bilgiler veren CHP’li Bozyaka: “Bütünşehir Yasası ile birlikte köye ait arsalar, araziler, depolar ve birçok taşınmaz ilçe belediyelerinin yetki alanına girdi. Bu yerlerin ilçe belediyelerinin yetkisi altına girince, babalarının malları mı gibi satacaklarını bilmiyorduk. Ancak gördüğümüz acı gerçek bu. AKP zihniyetinin belediyeleri birçok ilde ve ilçede köylere ait tarım arazilerini, depoları, arsaları köylüleri hiç düşünmeden satıp geçiyorlar. Bunun çok önemli bir örneği de maalesef Yunusemre Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Yunusemre Belediyesi göreve geldiği günden beridir birçok defa ilan vermek kaydıyla köy arazilerinin satışını gerçekleştiriyor. Osmancalı, Ortaköy, Pınarköy, Asmacık, Müslih, Karaahmetli Mahallelerinde 41 adet taşınmazı 29 Mart 2017 tarihinde, Muradiye, Keçiliköy, Gülbahçe, Ortaköy, Osmancalı ve Karaahmetli Mahallelerinde 29 adet taşınmazı 18 Ekim 2017 tarihinde, Horozköy, Keçiliköy, Gülbahçe, Yağcılar, Ortaköy, Dazyurt, Asmacık, Osmancalı ve Pınarköy’e ait köylülerin işlediği, mera olarak kullandığı, hayvancılık yaptığı 58 adet taşınmazı 5 Ekim 2018 tarihinde, Güzelyurt, Muradiye, Davutlar, Yağcılar, Şamar, Küçükbelen, Gülbahçe ve Karakılınçlı Mahallelerinde bulunan 11 adet taşınmazı 26 Ekim 2018 tarihinde satışa çıkarmıştır. Son olarak da 3 Ekim 2018 tarihinde Gülbahçe ve Üçpınar’da 2 adet taşınmazı satışa çıkaracaktır” diye konuştu.

‘BU ARAZİLER KÖYLÜLERİNDİ’

CHP’li Bozyaka Yunt Dağı’ndaki arazilerin satılarak köylülerin mağdur olduğunu söyledi. Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde kazandıkları taktirde köylüleri mağdur etmeyeceklerini aktaran CHP’li Bozyaka: “Geldiği günden beri Yunusemre Belediyesi’ne ait birçok taşınmazı sata sata doymayan AKP’li Yunusemre Belediyesi giderayak satışlarına ilanlarına ve satışlarına devam ediyor. Köylülerden emanet olarak Yunusemre Belediyesi’nin yetki alanına giren taşınmazlar, bir belediye başkanı döneminde çatır çatır satılıyor. Maalesef babalarının malları gibi bu taşınmazları satıyorlar. 2019 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde seçildiğimiz zaman satılmamış olan arsa kalırsa, bu arsalara gözümüz gibi bakacağımıza söz veriyoruz. Bu araziler köylülere ait arazilerdi. İlla ki satılacaksa da bu arazileri köylüler almalıdır, bu araziler işlemelilerdir, tarım ve hayvancılık yapmalılardır. Ne yazık ki hiçbir köylü bu arazilerin ihalelerine bile katılamamaktadır. Bunun en önemli sebebi Yunt Dağı köylülerinin yıllardan beri yoksulluk içinde yaşamaya mahkum bırakılmalarıdır. Eskiden her yıl mahsul kaldıran, hayvancılık yapan köylü buralardan para kazanır ve daha çok tarım ve hayvancılık yapardı. Ama günümüzde bırakın işlerini büyütmeyi ellerindeki arazileri bile bankalara ipotek yaptırmak durumunda kalıyorlar. Bu arazilerin dışarıdan gelen vatandaşlara ve firmalara satılması köylerin yapısını bozmaktadır. Eğer böyle devam ederse köy kavramı ortadan kalkacaktır” ifadelerini kullandı.

‘BELEDİYEYİ TÜCCAR GİBİ YÖNETİYORLAR’

Yunusemre Belediyesi’nin yönetim tarzını eleştiren Bozyaka: “AKP Belediyesi oy ambarı olarak gördüğü Yunt Dağı köylerine ihanet etmektedir. Yunt Dağı’nda bulunan taşınmazları başkalarına peşkeş çekerek köylülere ihanet etmektedir. Bu bölgeler yeşil alan, sosyal donatı, tarımın ve hayvancılığın desteklediği alanlar neden olmasın. Çünkü AKP Belediyesi’nin böyle bir derdi yok. Vatandaşın zenginleşmesi, köylülerin kalkınması noktasında bir istekleri yok. Belediyeciliğe sadece rant gözüyle bakıp, tüccar gibi yönetiyorlar. Gülbahçe Mahallesi’nde 3 Ekim Cuma günü köylülerin mera olarak kullandığı alanın satışı gerçekleşecek. Gülbahçe halkı ve muhtarı bu satışa karşı çıkıyor. Aynı şekilde diğer mahallelerdeki halk da satışlardan çok şikayetçi. Gülbahçe’deki arazinin üst tarafı ormana bırakılmış durumda. Alt tarafı ve yan tarafı hazine yerleri olarak parsellenerek satılmış durumda. Aşağıda bulunan bir bölgede de Gülbahçe’de hayvanlık yapan vatandaşlarımız orada hayvanlarını otlatarak mera olarak kullanmaktadır. Ancak AKP Belediyeciliği ve Sayın Mehmet Çerçi buradaki tapuda tarım arazisi olarak gözüküp fiiliyatta mera olarak kullanılan araziyi de peşkeş çekmekten kendini alamamış” dedi.

ARAZİLERİ BELEDİYE Mİ ALDI?

CHP’li Bozyaka, arazilerin bir kısmının Yunusemre Belediyesi’ne ait MAYEB şirketi tarafından alındığı iddiaları bulunduğunu söyleyerek: “Şimdi soruyoruz:  Bu mu hayvancılığa desteğiniz? Bu mu köylünün yanında oluşunuz? Bu köylüye hizmetiniz? AKP’nin 16 yıldır hayvancılık konusunda yönettiği politika doğrultusunda yıllardır dışarıdan hayvan ithal ediyoruz. Bunun neticesinde de şarbonlu etlerin Türkiye’ye gelmesi ve vatandaşlarımızı hasta etmesine de tanık olduk. Şu an görüyoruz ki hayvancılık yapılan yerlerde köylüden topraklar alınarak, insanlarımızı hastalıklı etlere mahkum ediyorlar. AKP hiçbir koşulda yaptığı hatalardan ders almıyor. Köylülerin aktardığı iddialara Süngüllü’deki 4 arsa, Dağyenice’deki arsalar ve birçok köydeki araziler belediyeye ait MAYEB şirketine satılmış. Sayın belediye başkanı da köylülerle görüştüğünde bu satışı doğrulamış. Şimdi Sayın Çerçi’ye soruyoruz: Bu araziler neden belediyeye ait bir şirkete satıldı? Bu araziler MAYEB şirketi üzerinde hala duruyor mu? MAYEB şirketi üzerinden bu araziler ihalesiz bir şekilde satıldı mı? Belediye şirketinin bu şekilde içinin boşaltılması doğru mu? MAYEB firması paravan bir şirket olarak mı kullanılıyor? Belediye ve kamu zarara uğratıldı mı? Bu soruların vatandaşlar adına sayın belediye başkanına soruyorum. Vatandaşlardan gelen bilgilere göre çok önemli yolsuzluk iddiaları söz konusu” ifadelerini kullandı.

‘YÜREKLİ BİR ŞEKİLDE HESAP VERSİNLER’

Yunusemre Belediyesi’nin Türkiye’deki en borçlu belediyelerden biri olduğunu iddia eden CHP’li Bozyaka: “Yine AKP belediyeciliğine soruyoruz: Yunt Dağı’ndan kaç metrekare arsa ve arazi satıldı? Kaç lira para belediyenin kasasına girdi? Bu paranın ne kadarı kırsal bölgelerin kalkınması için kullanıldı? Ne kadarı Yunt Dağlılara hizmet olarak geri döndü? Yunt Dağlıların arazileri satılması karşısında sadece bir güreş müsabakası ve ucube bir saat kulesi mi yapıldı? Aldıkları bu kadar oy karşılığında Yunt Dağı’na hiçbir hizmet yapılmadığını görüyoruz. Bizim gördüğümüz kadarıyla AKP belediyeciliği birkaç proje dışında TOKİ’ye yaptırılan bir toplu konut projesinin üstlenilmesi dışında bir hizmetini göremedik. Bu paraların nereye gittiğini, en borçlu belediyelerden biri olan Yunusemre Belediyesi’nin bu kadar taşınmazın satılmasına karşın neden hala bu kadar borçlu olduğunu vatandaşlarımız adına soruyorum. Muhalefetin görevi vatandaşlar adına, hesap sormaktır, denetlemektir. İktidarın görevi de halka ve muhalefete hesap vermektir. Lütfen bir defa da çıkıp, yürekli bir şekilde hesap versinler” diye konuştu.

ŞEHZADELER’DE DE SATIŞLAR YAPILIYOR

İhale yoluyla yapılan satışlar sadece Yunusemre Belediyesi’nde değil Şehzadeler Belediyesi’nde de yapılıyor. Geçtiğimiz hafta Şehzadeler Belediyesi’nin verdiği ilanda 2 Ekim 2018 günü 30 adet taşınmazın satılacağı duyuruldu. Taşınmazlar zeytinlik, boş arsa ve tarlalardan oluşurken; Belenyenice, Kalemli, Kağan, Karaağaçlı, Tekeliler, Sarıalan, Yeni Mahmudiye, Veziroğlu, Hamzabeyli, Aşağı Çobanisa, Yeni Harmandalı ve Yeşilköy Mahallelerinde bulunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.