SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

CHP’li Bakırlıoğlu Aksaray’a Çıkarma Yaptı

CHP’li Bakırlıoğlu Aksaray’a Çıkarma Yaptı
Bu haber 13 Eylül 2018 - 18:04 'de eklendi ve 133 views kez görüntülendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal krizden çıkmak için “13 maddelik çözüm önerilerini” Aksaray’daki sivil toplum kuruluşlarına anlatmak üzere görevlendirilen CHP Manisa Milletvekili ve TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Aksaray’da ziyaretlerde bulundu.

Program kapsamında, Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Öztürk, Meclis Başkanı Nurettin Yapılcan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Veysel Öztürk ve çeşitli esnaf odalarının başkanları, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak,  Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan ile Müteahhitler Birliği Başkanı Recep Akalın ziyaret edildi.

Ziyaretlerde Milletvekili Bakırlıoğlu’na Aksaray CHP İl Başkanı Ramazan Koçak, Merkez İlçe Başkanı Nazife Küçük, Taşpınar Belediye Başkanı Cihan Yüksel, Yeşiltepe Belediye Başkanı Tahsin Çelik, Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Öcalan, il ve ilçe yöneticileri eşlik etti.

AKSARAY EKONOMİK KRİZDEN ŞİKAYETÇİ

Ekonomik krizi en derinden yaşayan ve Aksaray’ın önemli bir kesimine hitap eden sivil toplum kuruluşlarının başkanları ekonomik krizden şikayetlerini dile getirdiler. Önümüzdeki günlerde neler olacağının belirsiz olduğunu ve kendilerini nelerin beklediğini bilmediklerini ifade ettiler.

Kuruluş temsilcileri OSB’de bulunan bir çok fabrikada işçi çıkarmalarının başladığını bu durumun krizin etkilerini daha da derinleştireceğinden duydukları endişeyi dile getirdiler.

Hala 1 liraya ekmek sattığını belirten fırıncılar odası başkanı unun torbasını 65 liraya alırken, şimdi 95 liraya alıyoruz. Doğalgaz, un, maya, susam fiyatları arttı fakat ekmek fiyatının aynı kaldığını söyledi.

TÜRKİYE BORÇ BATAĞINDA

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu oda ve birlik başkanları ziyaretinde yaptığı konuşmada;

“Öncelikle ABD’nin haksız ve hukuka aykırı yaptırım kararları kabul edilemez, fakat krizin nedenini sadece buraya bağlamak çözümde hata yapmamıza neden olur. Çünkü dolar kuru daha rahip brunson krizinden çok önce başlamış ve seçimle birlikte yükselmiştir.

Sorun yapısaldır ve tek adam rejimine adım attığımız 2014 yılında başlamıştır. Çünkü AB ile müzakerelere başladığımız 2005 yılında 16 milyar dolar olan ve her yıl yükselen yabancı yatırımlar 2014 ‘den sonra dibe vurmuştur. Demokrasi, adalet, hukuk gibi yatırımların temel güvencesi ortadan kalkmıştır.

Kayırmacı ve israf ekonomisi ile ülke bir borç batağına saplanmıştır. AKP iktidarları döneminde ülkenin toplam borcu 466 milyar dolara çıkmıştır ve maalesef borç stoku Gayri Safi Milli Hasılayı geçmiştir. İktidara geldiklerinde toplam borcumuzun GSYH üçte biri olduğunu düşündüğümüzde vahim durum anlaşılmaktadır.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ ERİDİ

Bu dönemde Merkez Bankası rezervleri erimiştir. Yılbaşında 36 milyar dolar olan rezervimiz 27 milyar dolara düşmüştür.  Hepsinden önemlisi mali disiplin bütçe dengesiz bozulmuştur. Bütçe açığı 85 milyar liraya yaklaşmıştır.  Ekonomik güven kaybolduğu için hem yurtdışından yatırımcı yani para gelmiyor, hem de yurtdışına çok miktarda para kaçıyor. Durum böyle iken AKP hiçbir önlem almamıştır. Sadece sorunu ABD yaptırımlarına indirgeyerek sorumluluktan kaçmıştır. CHP’den 13 Maddelik Çözüm Önerisi CHP olarak 13 madde halinde çözüm önerilerimizi sivil toplum kuruluşlarımızın başkanlarına sunuyoruz. Devlette sadakat değil liyakat esas alınmalıdır. Demokrasiye geçilmeli hukukun üstünlüğü tesis edilmelidir. Merkez Bankası mutlaka bağımsızlığı sağlanmalıdır. Kamu ihale yasası düzeltilmelidir. Dolarla yapılan ihaleler Türk lirasına çevrilmelidir. Sayıştay’ın uluslararası standartlarda denetim yapabilmesi sağlanmalıdır. Akılcı bir sıcak para politikasına geçilmelidir.Bütçe disiplini sağlanmalıdır. Dış politikada 180 derece dönülmeli ve yurtta barış ve dünyada barış esas ilke olmalıdır. Adaletsiz vergi sistemi düzeltilmelidir. Kontrolsüz borçlanmadan kaçınılmalıdır.  Üretim ve yatırım teşvik politikaları geliştirilmelidir. İsraf ekonomisinden vazgeçilmeli, tasarruf yapılmalıdır.  AKP bu sese kulak vermeli.  AKP muhalefetin ve uzmanların görüşlerine kulak verirse hep birlikte bu sıkıntıyı aşarız’’ ifadelerine yer verdi.

Tarım, turizm ve sanayi kenti olan Aksaray’ın potansiyelini yeterince kullanamadığını, yeni yatırımlar yapılması gerektiğini belirten Aksaray CHP İl Başkanı Ramazan Koçak Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’na ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine ayrı ayrı teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER