SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

CHP Manisa’da Ekonomik Krizi Masaya Yatırdı

CHP Manisa’da Ekonomik Krizi Masaya Yatırdı
Bu haber 11 Eylül 2018 - 16:37 'de eklendi ve 197 views kez görüntülendi.

CHP Genel Merkezi’nin görevlendirdiği Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Parti Meclisi Üyesi Gamze Pamuk Ateşli ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sivil toplum, odalar ve işçi temsilcileriyle ekonomik krizi konuşmak için Manisa’ya geldi.

Heyetin CHP’nin sunduğu 13 çözüm önerisini insanlara anlatacağını ifade eden CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, “CHP, sivil toplum örgütlerine genel merkez düzeyinde çıkartma yapıyor. Manisa Ticaret ve Sanayi Odaları’ndan başlayıp esnaf odalarına, işçi sendikalarına kadar yoğun bir ziyaret programı gerçekleştirilecek. Ekonomik kriz ve CHP’nin çözüm önerilerini anlatacaklar. Ben kendilerine bu ziyaretlerden dolayı çok memnun olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.  Parti Meclisi Üyesi Gamze Pamuk Ateşli ise, “Siyaset ve sivil toplumun iç içe olması gerektiğine inanıyorum. Ülkemiz şu an zorlu ekonomik bir süreçte geçiyor. Yapacağımız temaslarda bu sorunu anlatacağız” ifadelerini kullandı. 13 çözüm önerisi ve 9 soruyu tartışacaklarını söyleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “CHP eş zamanlı olarak önümüzdeki 3 gün boyunca tüm illerde STK, borsa ve meslek örgütlerine yapacağı ziyaretlerle içinde bulunduğumuz ekonomik durum, yaşanan kriz ve bu krizden Türkiye nasıl çıkabilir, CHP buna nasıl katkı sağlayabilir bunları konuşacağız. Ve sayın genel başkanımızın dile getirdiği 13 çözüm önerisi ve 9 soruyu tartışacağız” Özel, “Biz hep şunu söylemiştik. Eğer tek adam rejimi olursa, kuvvetler ayrılığı olmazsa bu piyasalara güven vermez, bugün 4.5 lira olan dolar 5’de olur 6’da olur 7’de olur demiştik. Bunu Cumhurbaşkanı adayımız, genel başkanımız ve partinin tüm sözcüleri ifade etti. 24 Haziran geçti ve bugün bir kriz yaşıyoruz. Elbette ki bu kriz dünyadaki bütün kırılgan ekonomilerle birlikte, dünyada daralan ve hareketi azalan sıcak paradan etkilenmesi olarak ifade edilebilir. Ama sorun şudur; evet dünyada sıcak para akışında sıkıntı var. Fakat bizim gibi ülkeler yüzde 4-5 düzeyinde etkileniyorken biz neden 1 yılda yüzde 40 oranında değer kaybediyoruz” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın tutumunun karşısında olduklarını belirten Özel, “Elbette Trump’ın takındığı düşmanca tutumun karşısındayız. Biz Trump’ın savunulacak hiçbir yönünü olmadığını biliyoruz. Çünkü biz böyle adamların ne kendi ülkelerine ne de dünyaya bir faydaların olmadığı görüyoruz. Trump’ın oradan attığı twetle tehdit ettiği Türkiye ekonomisinin bu kadar kırılgan olması ekonomideki yapısal sorunu ifade ediyor. Türkiye bir damat-kayın peder ekonomisiyle yönetiliyor ve ekonomi en ufak dalgalanmada çok büyük tepkiler veriyor. Çok basit bir karşılaştırma var.  Trump Meksika’ya döndü dedi ki, ben Meksika sınırına duvar öreceğim. Buna karşı Meksika para birimi yüzde 4 değer kaybetti dolar karşısında. Bize twet atıyor yüzde 40 kaybediyoruz” dedi.

DIŞA BAĞIMLILIK VURSUSU

Türkiye’nin dışa bağımlı duruma geldiğini vurgulayan Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel ise, “Türkiye en temel ürünlerde bile dışa bağımlı olmuş durumda. Bu dışa bağımlılık ekonomimizi daha kırılgan hale getiriyor. Krizle karşı karşıyayız. Bunda dış faktörlerin etkisi var fakat biz neden bu kadar büyük derecede etkileniyoruz. Bunu da çok iyi sorgulamak gerekiyor. Türkiye’de birçok ihale dolarla verildi. Köprülerden geçiyorsunuz ödediğiniz para dolarla. Merkez Bankası bağımsız kararlar alabilecek durumda değil. Sıcak para doğru yönetilmiyor. Türkiye’de bir likidite sorunu olduğunu söyleniyor ama aslında kredibilite sorunu var. Bu sorunun temelinde ise ülkeye güvenin olmaması sorunu yatıyor. Adaletin olmadığı, hukukun olmadığı, malın güvenliğinin hukuk önünde teminat altında olmadığı bir ortamda yatırımcılar bırakın ülkeye yatırım yapmayı ilk fırsatta olan yatırımlarını kaçırmak istiyor. Yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bu ortamda bizlere de çok önemli görevler düşüyor. Türkiye’de bu sorunun nasıl çözüleceğini genel başkanımızın talimatıyla 81 ilde sivil toplum kuruluşlarıyla, meslek odalarıyla ve emeklilerimizle paylaşarak bu durumu nasıl aşacağımızı vurguladığımız 13 maddelik çözüm önerimizi ve Türkiye’nin bu duruma sadece Trump’ın attığı twitlerle değil 16 yıldır sürdürülen yanlış politikalarla geldiğini bu 9 soruyla anlatmak için bugün Manisa’dayız”  diye konuştu.

Adıgüzel, “O kadar çarpıcı örnekler var ki önümüzde. Kaynakları yanlış yönetiyorsunuz, tasarruf şart dedik. Kendi kişisel bekanız için her sene 1 seçim öne atıyorsunuz. Lütfen hafızalarınızı tazeleyin. İlk Cumhurbaşkanlığı seçimi 2014 yılında yapıldı. Biz o gün bu sistemin yanlış bir yere gittiği noktasında uyarmıştık. O zaman dolar 2.18 seviyesindeydi, bugün 6.50 lira. Her fırsatta güçler ayrılığı dengesinin ve tek adam rejiminin bu ülkeye fayda değil zarar getireceğini anlattık. Kürsülerden faizi de bana bırakın doları da bana bırakın diyen anlayış bugün dışardan en ufak bir müdahaleyle ekonomimizin çöktüğünü gösteriyor ve farklı bahaneler bulmaya çalışıyor. AKP iktidara geldiğinde 100 dolar borçlanıyorduk. Ama bunun karşılığında hazine bütçesinde altın dahil 169 dolar vardı. Bugün 100 dolar borçlanıyoruz ama hazinemizde altınlar dahil sadece 82 dolarımız var. 16 yılda nasıl eridiğimi bundan daha iyi gösteren bir tablo yoktur diye düşünürüm. Özellikle işsizlik ve gençlerin umutsuzluğu bizim en büyük problemimiz. Dünyada yapılan tüm araştırmalarda her 4 gençten 1’i işsiz. Gençlerimiz sadece işsiz değil aynı zamanda umutsuz” dedi. Adıgüzel, “Genel geçer çözümlemelerle ekonomiyi iyileştirmeye çalışıyorlar. İşte Katar’dan 15 milyar dolar gelecekmiş. Sayın Cumhurbaşkanı diyordu ki, borç alan emir alır. Aldığı emirlerle ekonomiyi bu hale getirdi. İhaleleri dolar endeksli yaptı. Faiz ve ekonomi politikalarını buradan yönetti. Hatta kimse karışmasın diye damadı hazinenin başına oturttu. Peki şimdi Katar’dan mı emir alacaksın. Önce İngiltere’deki faiz lobilerinde emir mi alıyordu, şimdi de Katar’dan mı emir alacak. Biz Türkiye’de barışın, refahın ve huzurun olduğu bir yaşam ortamı oluşmasını istiyoruz. Bunun için genel başkanımızın açıkladığı 13 çözüm önerimiz var. 81 ilde bütün sivil toplum örgütlerine ve insanlara anlatacağız. Biz bu ülkede kriz olsun istemiyoruz. Kriz olduğu zaman benim kardeşim işsiz kalacak, benim arkadaşım işsiz kalacak. Biz istiyoruz ki her vatandaşımız refah içinde yaşasın” diye konuştu. CHP’li heyet açıklamanın ardından sivil toplum kuruluşlarını ve odaları ziyaret etti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER