Manisa Teknoloji Üssü Oluyor

07 Haziran 2018 - 13:25 'de eklendi ve 175 views kez görüntülendi.
resim

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin(MCBÜ) bünyesindeki Teknokent içerisinde kurulacak ‘Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin(MCBÜ-AKÜM)’ projesinin ve merkezin kurulmasına destek olacak Vestel Elektronik A.Ş.’nin protokolü törenle imzalandı. Üniversitenin Dumanlıdağ Restoran’ta düzenlenen iki ayrı imza protokol törenine Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, MCBÜ Rektörü Prof.Dr. Kemal Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, Kalkınma Bakanlığı Temsilcisi Hüseyin Ulubey, Zafer Kalkınma Ajansı Program Birimi Başkanı Erce Şengül, MCBÜ Teknokent Genel Müdürü Prof.Dr.Hüseyin Akbaş, Vestel Elektronik A.Ş. Genel Müdürü Murat Sarpel, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, oda başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

TÜRKİYE’NİN İLK İNSANSIZ AKILLI MİNİ FABRİKASI KURULACAK

MCBÜ-AKÜM Merkezi ile sanayicinin Endüstri 4.0 artık kitaplarda okumayacağını dile getiren afer Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birimi Başkanı Erce Şengül yaptığı konuşmada, “MCBÜ-AKÜM Projesi ile ilk önce Manisa sanayimizin artık yenilikçi ve ileri teknoloji açısından kapasitesini geliştiriyor olacağız. Ülkemizin ileri teknoloji illerinden biri haline getireceğiz. İkinci etapta ise dışa bağımlı olduğumuz ürünlerin yerli ve milli bir üretilebilmesini sağlayacağız. Gerekli teknik ve beşeri yani insan alt yapısını oluşturmuş olacağız. Bir çok ülkeyi geriden gelişen sanayi açısından geriden takip eden bir konumdaydık. Ama artık son 10 yıl içerisinde kendi teknolojimizi yerli ve milli imkanları kullanarak en iyi şekilde üretebilir hale gelme çalışmaları yapıyoruz. Şuanda dünyanın gündeminde Endüstri 4.0 veya Sanayi 4.0 var. Türkiye’deki ilk ve tek akıllı mini fabrikayı, yani kendi kendine işleyebilen insansız mini bir fabrikayı Manisa’ya kuracağız. Manisalı sanayicimiz artık Endüstri 4.0 kitaplardan, internetten okumayacak. Bizzat CBÜ’ye gelecek Endüstri 4.0’ın uygulamaları, faydaları nelerdir kendi gözüyle görecek ve kendi alt yapısını da buna uygun bir şekilde dönüştürebilecek. Özellikle ileri teknolojilerle rekabet şansımızı da oldukça artıracak’’ dedi.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLMEYEN 4 PROTOTİP ÜRETİLECEK

Merkez bünyesinde kurulacak insansız akıllı mini fabrika ile Türkiye’de üretilmeyen 4 ayrı prototipleri üreteceklerini söyleyen Birim Başkanı Şengül, “24 ay içerisinde bu proje sonuçlandığında biz neleri başarmış olacağız. Birincisi merkeze çok gelişmiş, ileri teknoloji yazılım ve donanım alt yapısını oluşturmuş olacağız. İkincisi, merkezimizi herhangibir Ar-ge Merkezinden ayıran unsur olan husus doğrudan en az 4 adet sanayicilerimiz ile birlikte prototip ürünler gerçekleştireceğiz. Yüksek Hızlı Turba Blower, Mikrokanal Buharlaştırıcı ve Yoğunlaştırıcı, Organik Rankine Çevirimi ve Faz Dizili Radar Soğutma Sistemleri prototipleri geliştireceğiz. Bu ürünler şuan bizim ülkemizde üretemediğimiz dışa bağımlı olduğumuz ürünler. Oldukça katma değerli, üretebilirsek dışa bağımlılığımız azaltacak ve hatta ihraç edebileceğimiz potansiyel ürünler olduğu için ticarileştirilebilir prototiplerini proje kapsamında üreteceğiz. Böylece klasik araştırma merkezlerinden ayıran en önemli unsur olacak’’ dedi.

Merkezin bütçesinin 6 milyon Lira olduğunu dile getiren Birim Başkanı Şengül, bunun 4 milyon 875 bin Lirası’nı Zafer Kalkınma Ajansı’nın, 1 milyon 625 bin Lirası’nı ise MCBÜ’ü Teknokentin karşılayacağını dile getirerek, Teknokentin karşılayacağı maddi desteğin ise 1 milyon Lirası’nın ise Vestel Elektronik A.Ş. tarafından karşılanacağının ifade etti.

MCBÜ Rektörü Prof.Dr. Kemal Çelebi ise yaptığı konuşmada, projenin hem Türkiye için hem Manisa için önemli bir değer olduğunu belirterek, “Özellikle Türkiye’nin en büyük bağımlılık konusu olan teknolojideki bağımlılığının yok edilmesi ortadan kaldırılması ve Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde duran küresel arenada kendisine yöneltilen kuşatmaları, tehditleri kırabilmesi için aynı zamanda önemli bir proje’’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından Manisa Valisi Güvençer, MCBÜ Rektörü Prof.Dr. Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz ve Teknokent Genel Müdürü Aktaş tarafından ‘Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi(MCBÜ-AKÜM)’ projesinin protokolü imzalandı. Ardından MCBÜ Rektörü Prof.Dr. Çelebi ve Vestel Elektrnik A.Ş. Genel Müdürü Sarpel arasında ise merkezin kurulmasında destek protokolüne imza atıldı.

İki ayrı imza törenin ardından katılanlara üniversite tarafından iftar yemeği verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.