SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

İlçelerde Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

İlçelerde Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Bu haber 29 Ekim 2020 - 14:46 'de eklendi ve 187 views kez görüntülendi.

Manisa’nın Salihli, Soma, Alaşehir, Kula ve Sarıgöl ilçelerinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama törenleri düzenlendi. Cumhuriyetin ilan edilmesinin 97. yıldönümü Salihli’de Atatürk Caddesi’nde Covid-19 önlemleri altında kutlandı. Törende Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam ve Belediye Başkanı Zeki Kayda’nın halkın ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramını kutlamasının ardından, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Şiirlerin okunduğu, halk oyunları gösterilerinin yer aldığı Cumhuriyet’in 97. yılı kutlama programı mehteran eşliğinde son buldu.

Salihli’deki kutlama törenine Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Balık, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Mesut Doğan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Alşen, daire müdürleri, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

RAHATSIZLANAN ÖĞRENCİNİN BAYRAĞINI ŞUBE MÜDÜRÜ DEVRALDI

Kula’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yılı Kaymakam Kemal Duru’nun tebrikleri kabulü ile başladı. Program Şehit Ömer Halisdemir ve Yunus Emre Kent Meydanı’nda düzenlenen programda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Covid-19 tedbirleri kapsamında düzenlenen programda şiirler okundu, halk oyunları gösterileri gerçekleştirildi. Kula’da Değerli Zamanlar projesi müzik ekibinin gösterilerinin ardından Zeka Oyunları yarışmasında il birinci olan öğrenciler ile ‘Okulum Temiz’ belgesi alan okullara ödü verilmesinin ardından program sona erdi.

Öte yandan kutlama programının başlangıcında saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması esnasında, tören bayrağını tutan Selim Sabahat Palanduz Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Mustafa Alcı, rahatsızlandı. Öğrencinin rahatsızlandığını gören İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin İzci ise, öğrecinin tuttuğu bayrağı devralarak tören sonuna kadar bayrağı hazır komutunda tuttu. İstiklal Marşı’nın ardından İzci’nin tuttuğu bayrağı, başka bir öğrenci devraldı. Rahatsızlanan öğrencinin ise baş dönmesi geçirdiği öğrenildi.

Kula’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen programa, Kaymakam Kemal Duru, Kula Cumhuriyet Başsavcısı Ali Erdem, Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, İlçe Emniyet Müdürü Burhan Demirkıran, İlçe Jandarma Komutan vekili Kıdemli Başçavuş Mehmet Uçak, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

ALAŞEHİR’DE CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

Alaşehir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekipleri yöresel oyunları sergilerken, halk oyunları öğretmeni Emine Sert’in solo olarak oynadığı Torbalı İki Parmak Zeybeği büyük alkış aldı. Cumhuriyet konulu şiir dalında derece alan öğrenciler şiirlerini okudu, öğrencilere ödüller verildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törenlere Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun, Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, Garnizon Komutanı Ulaştırma Yarbay İsmail Gözüdok, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Sert ve vatandaşlar katıldı.

SARIGÖL’DE CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI

Sarıgöl ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Sarıgöl Hükumet Konağı önünde düzenlendi. Törende öğrenciler tarafından şiirler okundu. Düzenlenen törene Sarıgöl Kaymakamı Ali Arıkan, Sarıgöl Cumhuriyet Baş Savcısı Emre Pala, Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, partilerin ilçe başkanları katıldı.

SOMA KAYMAKAMI ZEYBEK OYNADI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Manisa’nın Soma ilçesinde de coşkuyla kutlandı. Cengiz Topel Meydanı’ndaki kutlamalarda Ahmet Sis yönetimindeki Soma Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri büyük beğeni toplarken, Kaymakamı Fatih Akkaya ile Soma Belediye Başkanı Ali Tulup’un oynadığı Zeybek ise kutlamalara renk kattı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında Kaymakam Fatih Akkaya günün anlamına ilişkin konuşmayı yaptı. Akkaya, “Bugün Cumhuriyetimizin 97. yılını doldurduk ve bu en büyük bayramdır. Kutlu olsun. Şu anda büyük Türk Milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim. ‘Yurttaşlarım, az zamanda çok büyük işler yaptık. Yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Türk Milleti çalışkandır. Türk Milleti zekidir. Böyle seslenmişti ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetimizin 4. yıl kutlama programında. Tam bir asra 3 kala hala izindeyiz atam ve istikametimiz senin aydınlattığın muasır medeniyet yoludur. Büyük Türk Milleti o gün birlik ve beraberlikle nasıl kurtuluş savaşını 7 düvele karşı kazanarak cumhuriyetimizin temellerini attıysa, aynı şekilde geçen 100 yıla yakın sürede nice badireleri birlik ve beraberlik ruhu içinde bertaraf etmeyi bilmiştir. Buna en son somut örnek olarak 2016 yılı 15 temmuz gecesi vatan haini terörist FETÖ’cülerin kalkıştıkları darbe girişiminde aldıkları dersi gösterebiliriz. Onlar kanlı canlı, gözle görünür düşmandı, hadleri bildirildi elhamdülillah. Ama şimdi gözle görünmez, elle tutulmaz, kendi canımıza, sevdiklerimizin canına kast eden bir düşman peydah oldu milletimizin başına: Covid 19. Sizlerin duyarlılığı, alınan kararlara riayeti ve en önemlisi sizlerin desteği ile hep beraber bu düşmanı da alt edeceğiz evelallah.” dedi.

“Geçen 97 yıl içinde ulu önderimizi haklı çıkaracak çok işler yaptık.” diyen Kaymakam Akkaya, “81 vilayetimizde, 784 bin metrekare vatan sathında, kat ettiğimiz yolun her bir anına şahitlik etmek mümkündür. Okullardan, üniversitelere, hastanelerden otoyollara, barajlardan havayollarına, savunma sanayiinden enerji kavşaklarına kadar ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak için yapılan her yatırım cumhuriyeti ve onu oluşturan cumhurun geleceğini garanti altına almaktadır. Tüm bunlara şimdi de Covid 19 ile mücadele kapsamında koca yürekli sağlık çalışanlarının yaşattığı gururu, yeni hizmete açılan şehir hastanelerini, yoğun bakım ünitesi kapasitelerini, solunum cihazı ihracatlarımızı ve son olarak dünyanın peşinden koştuğu aşı bulunması yolunda elde ettiği başarılarla Türk doktorlarını ekleyebiliriz. Yeter mi? Elbette hayır. Daha büyük işler yapmak mecburiyetindeyiz. Dünyanın bu kadar hızlı değiştiği, teknolojinin bu kadar hızlı yayıldığı, 4. Sanayi devriminin başladığı, dünya siyasetinin bu kadar karmaşık hal aldığı ve salgın hastalıkların kol gezdiği 21. Yüzyılda tüm bunlara ayak uyduracak teknoloji temelli inovasyon yapabilecek, sağlık sektöründe fark yapacak, insan kaynağımızın kalitesini artıracak, dolayısıyla Türkiye cumhuriyeti devletini gerek ekonomisi, gerek yaşam kalitesi ve gerekse demokrasisi, insan hakları ve hukuku ile dünyanın en iyi 10 ülkesi arasında olacak şekilde çalışmaya ve bu azmi göstermeye mecburuz. Karşımızda bulunan sıkıntılar, sorunlar, engeller elbette büyüktür. Bu engelleri aşmak için varlığımızı Türk devletinin varlığına feda etmek boynumuzun borcudur. Cumhuriyetimiz ulu bir çınar olma yolunda büyümesine, gelişmesine devam edecek. Bugün Türkiye cumhuriyeti bir yandan köklerine daha sıkı sarılan, diğer yandan semaya doğru daha fazla yükselen, kendi gövdesiyle birlikte geniş bir alanda güvenin, huzurun ve umudun adı olan bir devlettir. Devletler için genç denilebilecek 97 yıllık bir serüvene bakarak bizi yeni varolmuş bir devlet sananlar; geçmişimizdeki binlerce yıllık birikimi, tecrübeyi, gücü göremezler. Türkiye bir kabile devleti değildir. Türkiye asırlara varan birikimiyle dünyada devletlere örnek komşu ve dost ülkelere destek olmuş bir devlettir. Var olduğumuz günden beri esareti kabul etmemiş, bağımsızlığa aşık olmuş bir milletin egemenliğini kayıtsız ve şartsız bir şekilde kendi ellerine aldığı, bunu da tüm dünyaya haykırdığı gündür bugün. Bu kutsalımız sizlere emanet edilmiştir. Lütfen emanetinize sahip çıkın! Aklınızı ve vicdanınızı hiç bir kişiye kuruma ya da örgüte veyahut cemaate kiraya vermeyin. Aklı hür vicdanı hür bireyler olun ve kendi çocuklarınızı bu şekilde yetiştirin. Kendinizi geliştirin. Kendinize yatırım yapın. Teknolojiyi yakından takip edin. Onu yalnızca kullanan değil teknoloji üretecek gerekli donanımlara sahip insanlar olun. Bilgi çağını yakalayın, çok okuyun, hayal kurun ve çok çalışın. Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.” ifadelerini kullandı.

Tören sonunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hafta boyunca düzenlenen etkinliklerde dereceye girenlere ödülleri protokol mensuplarınca verildi. Tören yapılan kortej yürüyüşü ile sona erdi.

Programa Kaymakam Fatih Akkaya, Soma Belediye Başkanı Ali Tulup, Cumhuriyet Başsavcısı Serkan Başaran, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Cengiz Topel Meydanı’ndaki kutlamalarda Ahmet Sis yönetimindeki Soma Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri büyük beğeni toplarken, Kaymakamı Fatih Akkaya ile Soma Belediye Başkanı Ali Tulup’un oynadığı Zeybek ise kutlamalara renk kattı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER