SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

Meltem Erdinç’in Bu Haftaki Konuğu CHP’li Mehmet Arslan Oldu

Meltem Erdinç’in Bu Haftaki Konuğu CHP’li Mehmet Arslan Oldu
Bu haber 19 Ekim 2020 - 11:14 'de eklendi ve 682 views kez görüntülendi.

Manisahalkhaber’den Meltem Erdinç’in bu haftaki konuğu CHP Manisa Yunusemre İlçe Gençlik Kolları Başkanı Avukat Mehmet Arslan oldu.

CHP’li Arslan, Meltem Erdinç’in sorularını yanıtladı.

Öncelikle Mehmet Arslan’ı tanımayan okurlarımız için kısaca kendinizden bahseder misiniz?

20 Nisan 1996 Manisa doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi ve lise öğrenimimi Manisa’da tamamladım. Daha sonrasında Hukuk Fakültesini kazandım, 4 yıl eğitim sürecimin ardından bir yıl zorunlu stajımı yaptıktan sonra 1 yıldır da avukatlık mesleğini yapmaktayım.

Çoğu arkadaşım farklı şeylerle ilgilenip tabiri caizse hayatını yaşarken ben insanların derdine odaklanmam gerektiğini düşünerek bu dönem gençlik kolları başkanlığına aday oldum ve ekibimle birlikte bu seçimleri kazandık. Bunları yapıyorum çünkü kendimi bildim bileli zor durumda olana yardım etmem gerektiği, insanlara dokunmam gerektiği, insanların derdine derman olmam gerektiği öğretildi bana, siyaset de zaten insanlara dokunma sanatıdır.

Annemin bana her zaman anlattığı bir hikayeden örnek verecek olursam, zamanın birinde bir yolun ortasına insanların geçmesini engelleyecek şekilde bir taş konulmuş. Kimse bu taşı kaldırmıyor, herkes etrafından dolaşıyormuş. Adamın biri de bu taşı kaldırmış yan tarafa koymuş. Taşın altında da bir küp altın bulmuş ve bunu padişaha teslim etmiş. Padişah da biz de bu taşı buraya bunun için koyduk, sen insanların yolunu açtın bu senin hakkındır demiş.

Benim için bu taş insanların dertlerini, yoksulluklarını, düştükleri zor durumu ifade ediyor, ben de bu taşı insanların yolundan kaldırmak istiyorum. Yolundaki taşı kaldırdığımız her vatandaşın yüzündeki gülümseme ve hayır duası ise benim için bir değil binlerce küp altını ifade ediyor.

Dediğim gibi siyaset insanlara dokunma sanatıdır, bunun en iyi yapılacağı yerin ise Cumhuriyet Halk Partisi olduğuna yürekten inandığım için bu partinin bir neferi olarak da kendimi tanımlayabilirim.

HÜKÜMET HALKA DESTEK OLACAĞINA KÖSTEK OLDU

Sizin gençlik kolları başkanı seçilmenizden kısa bir süre sonra pandemi süreci başladı. Bu süreçte ülkenin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pandemi süreci tabiki de ülkemiz için çok zorlayıcı bir süreç oldu. Aslında benim için süreç biraz daha karışık işledi. Bizim Şubat ayında seçimimiz oldu Mart ayında askere gittim ve ben askerdeyken pandemi süreci başladı. Yani askerdeyken bu süreci yaşadım. Benim için filmlerdeki gibi oldu biraz da, askere gittiğimde hiçbir şey yoktu ama döndüğümde her şey belki de eskiye dönmeyecek bir şekilde değişmişti. Askerden çıktım, eve geldiğimde de uzun bir izolasyon süreci başladı. Tabi herkes için zorlu bir süreçti…

Neler yapıldı, neler yapılması gerekiyordu dersek bizim halkçı belediyelerimiz çok güzel işlere imza attılar. Öncelikle Manisa’da 4 ilçe belediye başkanımız da pandemi koşullarında vatandaşın yanında oldu, yardımcı oldu. Çok kısa örnek vermek gerekirse, Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın yaptıklarının da bu süreçte önemli olduğunu düşünüyorum. İstanbul’da Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu halka yardım götürmek için elinden geleni yaptı,dağıtılan yardımlar, kamoanyalar ile ödenen su faturaları, ekmeğe, aşa ulaşamayan insanlara ekmek ulaştırılması tüm Türkiye’ye örnek olacak kampanyalar ve yardımlar arasında yer alıyor.

Ama bu süreçte hiç olmaması gereken şeyler de yaşandı, İstanbul’da Ankara’da toplanan yardım paralarına devletin el koyması, belediye başkanlarımızın yardım kampanyalarının önüne geçilmesi için değişik kanunlar ve yönetmelikler üretildi yani biz yardım etmek isterken bizlere destek olunacağına köstek olundu.

Peki CHP Manisa İl Örgütü olarak siz bu süreçte neler yaptınız?

Bizim, yani CHP Manisa İl ve İlçe Örgütleri’nin yaptıklarına gelecek olursak, burada CHP Manisa İl Başkanımız Semih Balaban’ın neredeyse insan ütü bir gayreti göz önüne geliyor. CHP bu süreçte imkanı olandan, zor durumda olana bir yardım köprüsü ördü diyebiliriz. İnsanlar güvenle, gönül rahatlığı ile partimiz aracılığıyla zor durumda olan vatandaşlara yardım etti. Bizler de CHP Yunusemre İlçe Gençlik Kolları olarak, Şehzadeler ilçe gençlik örgütümüz ile birlikte alışverişe çıkamayan yaşlı vatandaşlarımızın alışverişlerini yaptık, faturalarını ödedik, onları ziyaret ederek ya da telefonla arayarak morallerini yüksek tutmaya çalıştık. Yine dağıtılan kolilerde gençlik kolları olarak elimizden gelen yardımda bulunduk, onlarca vatandaşımızın iş bulmasına yardımcı olduk,

Bu dönemde Yunusemre İlçe Belediyesi ne yaptı diye soracak olursanız açıkça hiçbir şey yapmadıklarını söyleyebiliriz. Bir çok belediye insanlara yardımcı olmak için adım atarken bizim ilçe belediyemizde böyle bir çalışma hiç yapılmadı.Yapılan yardımlar ise belirli kesimlere ve çok az bir şekilde yapıldı. Ben içinde olduğum bir süreç olmasının da gönül rahatlığı ile hiçbir parti ayrımı yapmadan, hiçbir görüş ayrımı yapmadan bu yardımları ilettiğimizi söyleyebilirim. Ancak Yunusemre Belediyesi bunu söyleyemez, söylese de gerçekleri söylemiyor demektir.

Neler yapılabilirdi diye düşündüğümde ise bizim gibi ekonomisi kötü olan, gidişatın da ümit vermediği ülkelerde bu tip afet, pandemi süreçlerinde yapılabilecek pek bir şey olmadığını görüyoruz. Yani devlet vatandaşın yanında olmadı, yeteri kadar olamadı diyelim.

SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİ Z KUŞAĞI OLACAK

Son dönemin en popüler konularından birisi de “Z kuşağı”, siz bu kuşakla ilgili neler düşünüyorsunuz? Sizce gerçekten ülkenin kaderini Z kuşağı mı belirleyecek?

Z kuşağı bu seçimlerin belirleyicisi olacak. Aslında burada öncelikle Z kuşağını tanımlamak lazım. Daha çok 2000’den sonra doğan kesimin Z kuşağı olarak tanımlandığını görmekteyiz. Daha çalışmaya başlamamış, genç, okuyan bir kesim bu.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre Türkiye, Avrupa’da en çok genç nüfusa sahip ülke. Seçimlerde belirleyici olacak kitle yüzde 10’dan fazla gözüken oy oranıyla bu kitledir. Peki gençlerimiz bugün nelerden rahatsız diye düşünecek olduğumuzda, eğitim en baş sıkıntılardan. Sürekli değişen Milli Eğitim Bakanlığı ile sürekli değişen müfredat ve sınav sistemleri gençlerin hayatını etkileyen baş sorunlardan. İnsanların yaşam standartı çok kötüm seviyede, yoksulluk giderek artıyor. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile bizim gençlerimiz de diğer ülkelerdeki gençlerin hayatını görmeye başladı. Bugün Avrupa ülkelerinden birisinde yaşayan bir genç istediği gibi ülkeler arası seyahat edebiliyorken bizim ülkemizde iller, ilçeler arası seyahat etmek bile oldukça sor. Yani bu gençler dünya insanı olup, dil öğrenirken biz sürekli siyaset, din, ülke sorunları ve dolayısıyla ülke sınırları içerisinde kalıyoruz. Kısacası kafa olarak da vücut olarak da ülkede ki kötü gidişattan sıyrılamıyoruz.

Gençler okuyup mezun olsalar da iş bulamıyorlar. TÜİK’in Şubat ayı verilerine göre genç işsizlik oranımız %24,4 idi ancak pandemi süreci ile birlikte görüyoruz ki bu oran çok daha arttı. Liyakatin bu kadar çok sarsıldığı, işsizliğin bu kadar fazla olduğu bir ülkede gençlerin umutsuzluğu ve huzursuzluğu da kaçınılmazdır.

Ülkemizin ekonomisi güven vermediği için yatırımlar yapılmıyor, hayvancılık ya da çiftçilik yapmak isteseniz yeterli devlet desteğini alamıyorsunuz yani gençlerin yapacakları bir şey kalmadığı gibi ülke için de değersiz olduğu gerçeği ortada.

Biz nerede ne zaman öleceğimizi bile bilmediğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Özellikle son dönemde artan kadına yönelik şiddetten en çok etkilenen kesimlerden birisi de genç kadın arkadaşlarımız.

Ülkede adalet yok, eğitim düzgün değil, refah seviyesi çok düşük.. Bu yüzden bilgiye çok kolay erişen bu kuşağın rahatsızlığı açıkça ortada, bu seçimlerde belirleyici olacak olan Z kuşağının rahatsızlığının iktidar partisi aleyhine olacağına inanıyorum.

Apolitik olarak gösterilen bu gençler birçok insandan daha çok ülke problemleri ile ilgileniyorlar. Ancak yetişen genç nesilde artık umudunu kaybetmiş, ülke sorunlarından bıkmış kesimi de göz ardı edemeyiz. Ancak bu duyarsızlık değil, o yüzden genç arkadaşlarımızın da, insanların derdine çare olmak isteyen genç arkadaşlarımızın diyeyim bir şekilde bir STK’da, bir siyasal partide, bir dernekte örgütlenerek bu yardımlaşma ağına katılmaları, insanların hayata dokunmaya çalışmaları gerektiğine dikkat çekmek istiyorum.

CHP bu noktada gençlere ne kadar ulaşabiliyor?

Öncelikle Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlere çok değer verdiğini pandemi sürecinde de gördüğümüzü belirteyim. Gençlerle bir çok defa canlı yayınlarla, zoom toplantılarıyla iletişime geçti, onların fikirlerini dinledi ve sorularına açıklıkla cevap verdi. Gençlere değer verdiği ve onları anlamaya çalıştığı çok açık. Bizler de genç arkadaşlarımıza ulaşmak, onların problemlerine çözüm sunmak, dertlerine çare olmak için, onlarla birlikte daha aydınlık bir Türkiye kurmak için çabalıyor, çalışıyoruz.

EĞİTİM ANAYASAL BİR HAK AMA GENÇLERİMİZ BUNA ULAŞAMIYOR

Eğitimle ilgili problemler ve soru işaretleri de devam ediyor. Hem ilkokul ortaokul ve liseler için hem de üniversiteler için zorlayıcı bir süreç, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yunusemre Gençlik Kolları olarak geçtiğimiz haftalarda Bağyolu Köyü’nde EBA sistemi ile ilgili bir basın açıklaması yaptık. Bu basın açıklamasında köyden birçok aileden, köy muhtarından da destek aldık. Biz burada tam olarak buna dokunmaya çalıştık. En çok eleştirdiğimiz nokta herkesin ulaşabilmesi gereken ve anayasal bir hak olan eğitime yürütülen yanlış stratejilerle öğrenciler de öğretmenler de sisteme ulaşamıyorlar.

Hükümet halkından o kadar habersiz ki herkesin evinde televizyon var, tablet var, bilgisayar var, internet var zannediyor. Herkesi kendileri gibi sırça köşklerde yaşıyor zannediyorlar, ancak maalesef bu böyle değil. Bunun problemli bir süreç olduğunu kendileri de gördüler ve bizim yaptığımız basın açıklaması sonrasında kademe kademe yüzyüze eğitime geçildi.

Fatih projesi ile her öğrenciye dağıtılması gereken milyonlarca tabletin onda biri dağıtıldı ve proje iptal edildi. Eğer iktidar o zaman bunun reklamını değil de gerçekten hizmeti gerçekleştirmiş olsaydı şu anda bu süreci daha sıkıntısız atlatırdık.

İKİNCİ BAROLARIN KURULMASI KİRLİ BİR AKLIN ÜRÜNÜDÜR

Genç bir avukat olarak çıkarılan yeni baro kanunu ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Diğer genç avukatlarla birlikte konu ile ilgili endişeleriniz neler?

Türkiye’de avukatlar yargı erkinin 3 sac ayağından birisidir. Avukatların temsiliyetini de barolar sağlar. Şu anda herhangi bir hukuk fakültesinden mezun olduğunuz da baroya kaydınızı yaptırarak mesleğe giriş yapıyor, hangi ilde yaşıyorsanız o ilin barosuna kayıt olarak devam ediyorsunuz. Bu noktada dininiz, mezhebiniz, felsefeniz, ırkınız yüzünden ayrımcılığa uğramıyorsunuz.

Hükümet her yerde uyguladığı böl parçala yönet politikasını barolarda da uygulamaya çalışıyor. Tarih boyunca da bu böyle olmuş, siyasal iktidarlar barolardan rahatsız olmuştur.

Kurulacak 2. bir baronun siyasi olacağı çok açık. Mezun olduğunuz zaman siyasi görüşlere göre ayrılmış barolardan bir tanesini seçmeniz gerekecek. Biz genç avukatlar olarak bu olası gelecekten endişe ediyoruz. Ancak ilerleyen süreçte sadece mensubu olduğunuz baro yüzünden ötelenmeniz, ayrıştırılmanız, hakimlerin kararını ‘bu 2. barodan, demek ki bizden’ diyerek alması olasılıkları çok yüksek. Bunun da ötesinde zamanında kol kola oluğ, arkalarından ağladıklarını bugün nasıl hapse atıyorlarsa bir kısım genç avukat arkadaşımızı da bu şekilde yargılamaları mümkün. Böyle bir gelecekte zaten oldukça hasarlı adalet sisteminin daha da yaralı ve işlevsiz hale gelecek olması bizleri tüm vatandaşlarımız adına korkutuyor.

Biz bunun kirli bir aklın ürünü olduğunu tekrar ediyor ve 2. baroların kurulması projesinden, yanlışından acilen dönülmesi gerektiğini söylüyoruz.

Son dönemde gündemde baroların seçimlerinin ertelenmesi de var. Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Yeni bir sistem getirdiler, ilinizde 5000’den fazla avukat varsa ve 2000 avukatı bünyenizde toplayabiliyorsanız yeni baroların kurulması için başvuru yapabiliyorsunuz. Ancak bu sistem hayal ettikleri gibi rağbet görmedi ve kurulabilecek birçok ilde 2. barolar kurulamadı. Şu anda bu çoğunluğu sağlayamadıkları için pandemi sürecini bahane ederek baroların seçimlerini erteliyorlar. Bu halk sağlığını düşünerek değil siyasi olarak alınmış bir karardır. Siyasi partilerin faaliyetleri kısıtlanmazken baroların faaliyetlerinin kısıtlanması gerçek bir ironi.

Alınan bu karar büyük bir hata. Yapılan bütün itirazlar reddoluyor. Çünkü devletin bütün kademeleri iktidar erkinin, AKP’nin elinde. Ancak unutmasınlar ki ayarlarını bozdukları kantar gün gelir onları da tartar. Yani ülkenin her kademesiyle oynadılar, tüm ayarlarını bozdular, vatandaşlarıyla alay ediyorlar. Bir hükümet bu kadar da kendisine yönelik kararlar çıkaramaz, yapılan tüm usulsüzlüklere vatandaşın sessiz kalacağını düşünerek hata ediyorlar.

ÖĞRETMENİ ATATÜRK OLANIN ÖDEVİ CUMHURİYETTİR

Son olarak okuyucularımıza söylemek istediğin bir şey var mı?

Cumhuriyet ve Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkma zorunluluğumuz var. Özellikle genç kardeşlerimin sorumluluğu çok daha yüksek. Biliyorum çok yorucu bir süreç ama bu süreçler düzelene kadar bu ülkenin sorunlarına duyarsız kalmak bu sorunları daha da derinleştiriyor. Bu ülkeyi değiştirecek olan, hiçbir ırk. etnik köken, din. mezhep, dil. renk. cinsiyet ayrımı gözetmeden bir arada yaşanabilecek bir geleceği kuracak olanlar bizleriz.

Hepimizin öğretmeni Atatürk’tü, öğretmeni Atatürk olanın ödevi de Cumhuriyet’tir. Bu ülke için çalışmalı, ayrım gözetmemeli ve birlikte hareket etmeliyiz. Aydınlık günleri genç arkadaşlarımla birlikte kuracağımıza inanıyorum. Durumdan rahatsız olan, karanlıktan rahatsız olan herkesi bir ışık yakmaya, ülke için, Türkiye Cumhuriyeti için çalışmaya davet ediyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER