SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

Hastanede Bir Şiddet Olayı da Manisa’dan

Hastanede Bir Şiddet Olayı da Manisa’dan
Bu haber 24 Eylül 2020 - 14:02 'de eklendi ve 299 views kez görüntülendi.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde randevu tarihinden önce hekimden rapor almak isteyen ve doktorun üzerine yürümeye çalışan Mehmet K.(40) kendisini engellemeye çalışan polikliniklerde görevli güvenlik görevlisi Cumhur Bayar’ı darp etti.

“DOKTORUN ÜZERİNE YÜRÜDÜĞÜNÜ GÖRDÜM’’

Yaşadıklarını anlatan Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde görevli güvenlik görevlisi Cumhur Bayar, esas amacının hekime olabilecek şiddeti engellemek olduğunu dile getirdi.

Kendisini darp eden hasta Mehmet K. ile yaşadığı olayı anlatan güvenlik görevlisi Cumhur Bayar;

“Esas görev yerim AMATEM’di. Ancak polikliniklerde sıkıntı yaşandığı için geçici olarak beni oraya çektiler. Bu hasta 2 gün öncede hastaneye gelmiş ve sorun yaşatmış. Ancak benim böyle bir sorun yaşandığından haberim yoktu. Sonra duydum. Olay günüde hastaneye tekrar gelerek içeri girmeye çalışıyordu. Ben de kendisine randevusunun olup-olmadığını sordum. Kendisi bana heyete gireceğini söyledi. Kendisine heyetimizin randevulu çalıştığını ve 182 hattından randevu almanız gerektiğini ifade ettim. Tekrar sorduğumda kendisini 182 hattını aradığını ancak 9 Ekim tarihine randevu verdiğini ifade etti. Kendisine o zaman 9 Ekim tarihinde gelmesi gerektiğini söyledim. Sonra işi zorlaştırmaya çalıştı. Ardından poliklinikte doktora doğru yöneldiğini görünce kendisini dışarı çıkarmaya çalıştım. O sırada bana yumruk attı. Yüzümde yumruk, göğsümde tırnak izleri var. Darp raporu aldıktan sonra kendisinden şikayetçi oldum. Eğer ben müdahale etmeseydim doktoru darp edebilirdi. Olaydan sonra dışarda arabasında silahının olduğunu da öğrendim’’ dedi.

Covid-19 salgını ile birlikte hekimlerin ve sağlık çalışanlarının yükünün artmasıyla birlikte hastanede her gün bu tür sorunlarla karşılaştıklarının dile getiren Cumhur Bayar, “Her gün buna benzer sıkıntılarla karşı karşıyayız. Pandemi döneminde bu tür sözlü ve fiziki şiddet olayları arttı. Ayrıca polikliniklerde tek hekim hizmet veriyor. Tek hekim günde sadece yaklaşık 12 hastaya bakabiliyor. Ama dışarıda birçok insan bekliyor. Hastalarda haklı durumda. Fakat haklı olduklarını fiziki veya sözlü şiddet olarak göstermemeleri gerekir” diye konuştu.

GÖREVLENDİRMELER MAĞDUR EDİYOR

Yaşanan şiddet olayının ardından Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran da tepki gösterdi.

Manisa Ruh Sağlık ve Hastalıkları Hastanesi 13 ile bakan bir bölge hastanesi olduğunu dile getiren Şahut Duran, doktorların çeşitli görevlendirmeler nedeniyle hizmet veremez hale geldiğini savundu.

Tabip Odası Başkanı Şahut Duran şunları söyledi:

“Pandemi döneminde diğer hastanelerde olduğu gibi Ruh Sağlığı Hastanesi’nde de esnek çalışma, hareketliliği azaltma anlamında da poliklinik hizmetleri sayısı düşürüldü. Hasta sayısı azaltıldı. Pandemi öncesinde günde 1000 hasta bakılırken 100 hastaya düştü. Yataklı tedavi ise yüzde 80 civarında düştü. Günde 20 hasta yatılırken, şimdi ancak 2 hasta yatırılabiliyor. 1 Haziran’dan sonra toplum normalleşme sürecine girerken, hastane normalleşme sürecine giremedi. Hastanede her gün ortaya çıkan görevlendirmeler yüzünden psikiyatristler yıpranmaya başladı. Görevlendirmeler yüzünden artık hastanenin hizmet vermesi engelleniyor. Hastanede 27 psikiyatri uzmanı var. Darp olayının yaşandığı gün sadece bir hekim heyet hastası bakıyordu. Geri kalan hekimler ise çeşitli yerlerde görevlendirmede. Kimisi ise izinli. Hastane de görevli olan hekim arkadaşlarımızın bir kısmı cezaevinde, askeriyede, çeşitli hastanelerde görevlendirmede. Hekim arkadaşlarımızın çeşitli yerde görevlendirmelerden dolayı kendi hastaları dışarıda kaldı. Son bir ay içinde Turgutlu’da 2, Akhisar’da 2, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde ise 1 psikiyatri arkadaşımız istifa etti. İstifalar olunca görevlendirmelerde arttı. Şuanda istifa dilekçesi hazır olan birçok arkadaşımız daha var.

Hem hastalar hem de hekimlerimiz mağdur oldu. Elbette ki mağdur olan hastalarda kimi zaman sözlü kimi zamanda fiziki şiddete başvurmaya başladı. Çünkü hasta artık hekimine ulaşamıyor. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde neredeyse her gün hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımız ve güvenlik görevlileri sözlü şiddete maruz kalıyor. Hastane yönetiminin veya il sağlık müdürlüğünün yaşanan bu sorunu çözmeyle alakalı hiçbir girişimi daha olmadı. Tam tersine hastane bünyesindeki hekimi görevlendirmelerle başka yerlere yönlendiriyor. Biz bu görevlendirmeleri de şiddet olarak görüyoruz.”

Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan olayı hatırlatan Şahut Duran, sağlıkta yaşanan sıkıntıların hekimleri etkilediğini belirterek, hastalarla hekimlerin karşı karşıya getirildiğini söyledi.

Artan şiddet olaylarından hastanelerdeki güvenlik görevlilerinin de etkilendiğini kaydeden Şahut Duran,

“Sağlık çalışanlarına ve hekimlerine yönelik bir kışkırtılma var. Pandemi döneminde sağlık sektöründe yaşanan aksaklıklar hekimlerin ve sağlık çalışanlarının üzerine yıkılmak isteniyor. Yaşanan aksaklıklar sanki hekimler veya sağlık çalışanları tarafından ortaya çıkıyormuş gibi bir algı yaratılmak isteniyor. Yöneticilerin bu konuda yeteri kadar insiyatif almadığını ve pandemi sürecinin iyi yönetilmediğini görüyoruz. Hasta taleplerinin yeteri karşılanmadığı zaman hekimle karşı karşıya bırakıldığını görüyoruz. Bu da sağlıkta şiddetin artmasına sebep oluyor. Bizim kaygımız bu. Her gün sağlık 2 veya 3 defa sözlü şiddete maruz kalan hekimin ile sağlık çalışanının ileride daha büyük şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalması. Önlem almaları veya tedbirleri arttırmaları için illaki bir hekim, sağlık çalışanı veya güvenlik görevlisi şiddetten ölmesi mi gerekir. Artan şiddetten dolayı artık hekimlerimiz moral kaybı yüzünden tek tek istifalarını vermeye başladı. Eğer bu istifalarda artış gözlenirse, ileriki zamanda sağlıkta ciddi anlamda bir hekim açığı sorunuyla baş başa kalacağız.  Bir başka talebimiz ise Manisa Ruh Sağlı ve Hastalıkları Hastanesi’nde görevlendirmelere bir an önce son verilmesi gerekiyor. Pandemi döneminde toplumun ruh sağlığını daha da bozmanın bir anlamı yok” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER