SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

CHP’li Balaban, “Gündemimiz İşsizlik Ve Yoksullukla Mücadele’’

CHP’li Balaban, “Gündemimiz İşsizlik Ve Yoksullukla Mücadele’’
Bu haber 07 Eylül 2020 - 10:22 'de eklendi ve 154 views kez görüntülendi.

Manisa CHP İL Binasında CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban Manisa’nın yerel gazetesi Manşet Gazetesi’nde muhabir Gizem Azboy’un sorularını yanıtlayarak, gündemi değerlendi.

CHP İl Başkanı Semih Balaban, Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik ve pahalılık olduğunu söyleyerek  tarımın bir ülke için önemli olduğunu  belirterek tarıma daha iyi destek verebilmek için Tarımsal Kalkınma Daire Başkanlığının kurulması gerektiğini söyledi.

CHP Manisa İl Binasında gerçekleştirilen röportajda Semih Balaban, “Bizim Cumhuriyet Halk Partisi ve Manisa il örgütü olarak  birinci gündemimiz işsizlik, pahalılık, halkın alım gücünün düşmesi ve üreticinin  emeğinin karşılığını alamamasıdır, üreticinin üretmekten vazgeçmesidir bunlar en önemli sorunlardır. Manisa da 17 ilçede bunun için mitingler düzenleyecektik fakat pandemi dolayısıyla gerçekleştiremedik” dedi.

Balaban,“CHP sondan başlayıp  her an seçime hazır bir partidir. Yüz yıllık bir partidir, her anlamda kurumsal bir partidir sandık görevlilerinden tutun da kadın kollarına,gençlik kollarına  ilçe başkanlarına il başkanlarına kadar  seçime her anlamda hazır bir partidir. Manisa’da da birbirinden değerli 17 tane  ilçe başkanımız var. Ve bu ilçe başkanlarımız sürekli  sahada 4 tane değerli  Belediye Başkanımız var  o belediye başkanlarımızla sürekli halka   dokunuyorlar 3 tane de çalışkan başarılı  milletvekilimiz var onlarda  sürekli en iyi şekilde bu  mücadeleyi sürdürüyorlar. CHP bu  artılar doğrultusunda  birlik beraberlik içinde  bir dahaki ilk seçimde  Manisa’da oylarını arttırarak  1. parti olacaktır” dedi.

SEÇİMLERİN EN ERKEN 2022  DE OLMASI GEREKTİĞİNİ  DÜŞÜNÜYORUM

Belediyelerin yaptığı çalışmaların seçimler için önemli olduğunu belirten Balaban, “ Biz erken seçimden yana değiliz bunu sayın genel başkanımızda söylüyor. Bizim için belediyelerimizin yaptığı çalışmalar çok önemli. Yerelden genele iktidar şiarıyla çalışıyoruz. Ama ülke iyice  yönetilemez duruma geliyor.  Ve AK Parti’nin uyguladığı 18 yıllık  ekonomik politikalar  insanları her  anlamda  zor durumda  bırakıyor. Demokrasinin  ortadan kalkması, hukukun  zedelenmesi  bu anlamda bir erken seçim olma olasılığı olsa da ben  seçimlerin  en erken 2022  de olacağını düşünüyorum” dedi.

MİLLET İTTİFAKI BU SİSTEMDE SEÇİMLERDEN  BİRİNCİ İTTİFAK  OLARAK AYRILIR

Bir seçim gerçekleşse bu seçimde Millet ittifakının önde olacağını belirten Balaban, “Manisa genelinde  Millet İttifakının  çok rahat önde olduğunu görüyoruz. Anketlerde bunu gösteriyor. Türkiye genelinde  de Cumhur İttifakında  yüzde 42ler’e  düşen bir gerileme söz konusu  Türkiye’de  de  Manisa’da da  millet ittifakı halktan  milletten  aldığı destekle  bu sistemde  birinci ittifak olarak  bu seçimlerden  ayrılır diye düşünüyorum” dedi.

DAHA ÇOK BELEDİYEMİZ OLSAYDI  DAHA ÜST DÜZEYDE OY ALIRDIK

“ Mutlaka bu konuda belediye  halktan aldığı güçle halka hizmet etmeyenin en önemli organı ne kadar çok belediyemiz olursa ve biz bunları en iyi şekilde  halkımızla birlikte  yönetirsek  halka dokunursak  bunun partimize oy oranının yansıması o kadar  yüksek olur.  Ve biz Manisa’da  sıfır belediyemiz vardı 4 belediyeyi kazandık ama 4 tane belediyeyi de kıl payı  kaybettik.  Daha çok belediyemiz olsaydı  genel seçimler için daha   da  onlardan sonra  üst düzeyde oy  alırdık diye  düşünüyorum” dedi.

ALAŞEHİR’İN   125 TRİLYON BORCU  VARDI

Belediyelerin zor durumda olmasına rağmen iş yaptıklarını söyleyen Balaban, “4 belediye başkanımızda   da il  örgütü olarak il  başkanı olarak  çok iyi ilişkilerimiz var. 4’ü de birbirinden  değerli, en iyi şekilde halka dokunarak  çalışmalarını  sürdürüyorlar.  Ve  biliyorsunuz  biz 4 belediyeyi aldık ama  çok borçlu aldık bu belediyeleri. O küçücük Alaşehir’in bile  125 trilyon borcu  vardı bunun da altını çizeyim. Ve  125 trilyon  yapılmış borç ama ortada halkın   yararına  ciddi hiçbir şey yoktu. Bütün belediyelerimiz  zor durumda görev yapmasına rağmen   mazeret üretmeden  iş ürettiler, çözüm ürettiler.  O nedenle ben hepsine  buradan teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TARIMSAL KALKINMA DAİRE BAŞKANLIĞI KURARDIK

Tarımın  bir ülke için çok önemli olduğunu vurgulayan Semih Balaban,“ En önemlisi Cumhuriyet Halk Partisi ve Büyükşehir Belediyesi olsaydı  bu su sorunu yaşanmazdı. Su sorunu bu kadar gündeme gelmezdi ve en önemlisi  insanların doğrudan yaşam  hakkı olan  su bu kadar pahalı  olmazdı.  Daha da önemlisi  Manisa bir tarım şehridir  Manisa’da  Belediye bizde olsaydı İzmir’in yaptığı gibi bir  Tarımsal Kalkınma Daire Başkanlığı kurardık ve tarıma çok büyük önem verirdik.Bugün bu domatesler  30 kuruşa inip de  tarlada kalmazdı, üretici perişan olmazdı belediyenin o koruyucu şemsiyesiyle  onları üreticiden alır tüketiciye dağıtırdık. İzmir bunu en iyi şekilde yapıyor. Tirede süt ürünleri , Bayındırda çiçek, Narlıdere de  narenciye, Seferihisar da narenciye bunları en iyi şekilde örgütlüyor. Bizde bunu yapardık Manisa’ya bir Tarımsal Kalkınma Daire Başkanlığı  belediyeye yakışır diyorum Büyükşehirde” dedi.

HİZMETTE DE  SU SORUNUNDA DA CİDDİ PROBLEMLER VAR

Su sorununun ciddi problem yarattığını  köy ve beldelerden şikayetler aldığını söyleyen Balaban,“Manisa suyu birçok anlamda pahalı kullanıyor ama  pahalı kullanmasının yanı sıra  hizmet olmuyor. Yani bir belde de bir su sorunu olduğunda  eskiden 2-3 saat içinde  belde belediyeleri bunları çözerdi kendine göre ekibi,kendine göre   ekipmanları vardı. Fakat 2 günde 3 günde  sular kesiliyor. Bunu birçok köy ve beldeden şikayet olarak alıyoruz. Yani hizmette de  bir aksama var, hizmette de su sorununda da ciddi problemler var” dedi.

NORMALLEŞME SÜRECİ YERİNE ANORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI

“Bu konuda hükümetin şeffaf bir bilgilendirme yaptığını düşünmüyorum . Bundan önce giden valimize de Ahmet Deniz Bey’e bunu ben basın yolu ile sormuştum ama net bir cevap alamamıştım. Bu konuda şeffaflık olduğunu düşünmüyorum. Ama biz her zaman halkımızın yararına olan her şeyi destekleriz. Bu pandemi mücadelesinde  hükümetin başarılı olması  halk sağlığının  tehlikeye düşmemesi demektir. Fakat ne yazık ki  bu istenilen düzeyde  bir sonuç almamızı engelliyor. Vakalar daha önce hepinizin bildiği gibi  kontrol altına alınmıştı. Ama şu son haziranda normalleşme sürecinden sonra normalleşme süreci yerine anormalleşme süreci başladı” diye konuştu.

CHP’NİN TÜRKİYE DE 1. PARTİ OLACAĞINA  YÜREKTEN İNANIYORUM

Balaban, “Günümüz siyaseti ittifaklar siyaseti bu tek adam sistemine  partili Cumhurbaşkanlığı sistemine  geçilince  yüzde 50 artı 1i alan  başarılı oluyor. Bu anlamda sayın genel başkanın  ittifak politikaları da  31 Martta  kendini gösterdi. Genel başkanımızın yaptığı ittifak çalışmaları  ve Sayın Meral Akşener’i de buradan saygı ile analım onun da yaptığı fedakarlıklar  31 Martta  millet ittifakının çok  büyük bir başarı elde etmesine neden oldu. Kısacası Türkiye de  artık iki kutuplu siyaset  eksenine oturuyor. Cumhur İttifakı AKP ve yandaşları Millet İttifakı AKP ve karşıtları  üzerinden  ve eninde sonunda  ben ilk seçimlerde Millet İttifakının  başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Cumhuriyet Halk Partisinin 1. parti olacağına bunun altını çiziyorum mutlaka Cumhuriyet Halk Partisinin Türkiye de 1. parti olacağına  yürekten inanıyorum ve  bundan sonra da  yeniden parlamenter sisteme  dönüleceğini ve parlamenter sistemde  demokratik yarışların gerçekleşeceğini düşünüyorum” dedi.

Semih Balaban  Muharrem İnce’nin başlattığı Bin Günde Memleket Hareketine,“ Ben Manisa’da bu hareketin bir karşılığı olduğunu görmüyorum” diye konuştu.

SOSYAL MEDYA ÇOK CİDDİ BİR GÜÇ

Sosyal medyanın güç ve yetenek oranında sonsuz bir boşluk olduğunu söyleyen Balaban, “Z ve Y kuşağı sosyal medyanın duayenleri. Sosyal medya çok ciddi bir güç oldu. Bu anlamda bizde gücümüz yettiğince  sosyal medyayı  kullanmaya çalışıyoruz ama sosyal medya bir uzay  gibi sonsuz bir boşluk. Güç  oranında  yetenek oranında. Mutlaka eksikliklerimiz vardır ama biz  sosyal medyanın önemini biliyoruz. İmkanlarımız çerçevesinde bunu kullanmaya çalışıyoruz. Gençlerinde bizlere önerileri varsa onları değerlendiririz biz her türlü öneriye eleştiriye açığız hiç sorun değil” şeklinde konuştu.

BİRİNCİ GÜNDEMİMİZ İŞSİZLİK, PAHALILIK VEHALKIN ALIM GÜCÜNÜN DÜŞMESİ 

Amacımız köyden kente göç değil kentten köye göç diye belirten Balaban,“Ben özellikle şunu söylemek istiyorum Türkiye’nin en önemli sorunu   işsizlik ve  pahalılıktır. Türkiye’de insanların alım gücü günden güne düşmektedir.Maalesef  Türk lirası değer kaybetmektedir. Ve işsizlik hat safhadadır. Diğer bütün sorunlar  ikinci plandadır. Halkımızın temel sorunu  pahalılık ve işsizliktir. Bu konuda da biz pandemi süreci olması nedeniyle büyük mitingler düzenlemeyi düşünüyorduk Manisa’nın 17 ilçesinde ama pandemi koşulları  buna izin vermiyor. Halkımızın sağlığını da tehlikeye atmak istemiyoruz. Bizim Cumhuriyet Halk Partisi ve Manisa il örgütü olarak  birinci gündemimiz işsizlik, pahalılık, halkın alım gücünün düşmesi ve üreticinin  emeğinin karşılığını alamamasıdır, üreticinin üretmekten vazgeçmesidir bunlar en önemli sorunlardır. Bunun dışındaki sorunlar talihi sorunlardır. Mutlaka  sorundur ama en temel can alıcı sorunlar  bunlardır. Biz buna odaklı siyaset yapacağız. Bizim gündemimiz ve 1. savaşımız bu. Tarım biterse ülke biter. Ne oluyor insanlar bu  köylerde kanamıyorlar şehirlere geliyorlar  şehirlerde çarpık kentleşme, şehirlerde sosyal doku bozuluyor, şehirlerde suç oranı artıyor, işsizlik artıyor her şey artıyor. Bizim amacımız  köyden kente göç değil tersine çevirebilmek. Kentten köye göçü  çevirebilirsek bu ülke nefes alır” diye konuştu.

(Kaynak: Manşet Gazetesi)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER