SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

Avukatların Ankara Yürüyüşü Başladı

Avukatların Ankara Yürüyüşü Başladı
Bu haber 19 Haziran 2020 - 12:12 'de eklendi ve 316 views kez görüntülendi.

Türkiye’deki bir çok baro hükümetin barolar seçimlerinde yapmayı hedeflediği değişikliklere tepki göstermek amacıyla bulundukları illerin adliyelerinden Ankara’ya yürüme kararı aldı.

Manisa Barosu ve baroya bağlı avukatlar Manisa Adliye Sarayı’nın önünde bir araya gelerek ellerinde ellerindeki ‘Barolara Dokunma, Savunma Susturulamaz’ dövizleri ile ‘Hak Hukuk Adalet’ sloganları eşliğinde Ankara’ya yürüyüşüne başladı.

Yürüyüş öncesinde Manisa Baro Başkanı Ali Arslan açıklama yaparak, baro seçimlerinde yapılması düşünülen değişikliklere tepki gösterdi.

“2010 YILINDAN BERİ TEŞEBBÜSDE BULUNULUYOR”

Manisa Baro Başkanı Ali Arslan yaptığı açıklamada, hükümetin 2010 yılından bugüne kadar baroların yapısını değiştirmek amaçlı bir çok teşebbüste bulunduğunu, ancak baroların direnciyle bu teşebbüslerin engellendiğini ifade etti.

Baro Başkanı Arslan, “2010 yıllardan bu zamana kadar baroların yapısını değiştirmek, baroların özgürlüğünü sona erdirmek, baroların hak savunuculuğunu kaldırmak için birçok teşebbüslerde bulunuldu. Bu teşebbüsler avukatların ve baroların direnci ile kırıldı. Son zamanlarda duyduğumuz kadarıyla baroların yapısını, görev tanımını ve seçim sistemini değiştirmek için bazı çalışmaların yapıldığını haberini alıyoruz. Bu haberleri ne yazık ki yazılı ve görsel basından alıyoruz. Bugüne kadar baroları ve Türkiye Barolar Birliğini muhatap kabul ederek kendi yasamız olan Avukatlık Yasası üzerinde bir değerlendirme yapılmış değildir.’’ diye konuştu.

“ÇOKLU BARO SİSTEMİ BAROLARIN SİYASALLAŞMASI DEMEKTİR’’

Baro Başkanı Arslan, hükümet tarafından çoklu baro sisteminin getirilmek istendiğini ve bu sistemin hem baroları hem de yargıyı siyasallaştıracağının ifade etti.

Baro Başkanı Arslan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Önümüzde bir taslak tasarı yoktur. Böyle bir şey tarafımıza sunulmamıştır. Ne yapılmak istendiği bilinmemektedir. Ama basına yansıdığı kadarıyla çoklu baro sisteminin getirilmesi düşünülmektedir. Çoklu baro sistemini getirilmesi avukatların, baronun, yargının daha da siyasallaşması demektir. Zaten yargının bir ayağı olan Adalet Bakanlığında hakim ve savcı güvencelerinde bu hat safhaya ulaşmışken barolarında çoklu baro yapısına taşınarak yine A,B ve C barosu, şu görüşten veya bu görüşten baro şeklinde barolar oluşturularak savunmanın gücü zayıflatılmaya çalışılmaktadır. Bunu tamamen reddediyoruz. Çoklu baro demek avukatlığın sonu demektir. Avukatların sesini ve nefesinin kesilmesi demektir.’’

NİSPİ TEMSİL SİSTEMİ İLE GRUPLAŞMA İSTENİYOR

Barolara getirilmek istenen yeni düzenlemelerden bir tanesininde nispi temsil isteminin getirilmek istenmesi olduğunu söyleyen Baro Başkanı Arslan,

“Baro seçimlerine nispi temsil sistemi getirilmeye çalışılmaktadır. Nispi temsilin oluşabilmesi için yine avukatların belli gruplara ayrılması gerekir. Bu gruplaşma yine savunmanın zayıflamasına ve baroların Zayıflamasına neden olacaktır. Nispi temsilde bugün için baro seçimlerinde uygulanan yöntem en demokratik yöntemdir. Baro seçimlerinde çarşaf liste uygulanmaktadır. İsteyen ve aday olan meslektaşlarımız liste halinde girebilmekte, oy kullanan meslektaşlarımızda ister çarşaf listeden seçerek, ister listeye kullanarak, isterse listede isimleri çizerek yeni isim yazarak oy kullanabilmektedirler. Bundan daha demokratik bir yöntem olması düşünülemez. Belli güçlerin belli yerleri ele geçirme operasyonu olarak nitelendirdiğimiz bu yapılan işlemlere tamamen karşı çıkıyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

MÜZAKERE KAPILARI AÇILMALIDIR

Baro Başkanı Arslan açıklamasında ayrıca, barolarda yapılması düşünülen değişikliklerin mutlaka baroların ve Türkiye Barolar Birliği’nin görüşünün alınması gerektiğinin altını çizerek,

“Avukatlık yasasında yapılması düşünülen değişikliklerle ilgili mutlaka barolarla ve Türkiye Barolar Birliği ile görüşülmelidir. Müzakere kapıları açılmalı ve müzakere edilmelidir. Müzakere edilmeden mecliste belli yerlerde hazırlanan yasa tasarıları akşam getirilip, sabah meclisten çıkması hem Türkiye’miz hem yargı için doğru değildir.Bizler müzakerelere açığız. Yapılması gerekenler hep birlikte yapılsın. Ama bu zamana kadar beklediğimiz müzakere girişimleri gelmemiştir.’’ dedi.

Baro Başkanı Arslan açıklamasında son olarak, 21 Haziran Pazar akşamı yürüyerek bir çok barolarla birlikte Ankara’da olacaklarını, 22 Haziran Pazartesi günü ise Anıtkabiri ziyaret ettikten sonra Türkiye Barolar Birliği’nin önünde kitlesel eyleme yapacakların ifade etti.

Baro Başkanı Arslan’ın açıklamasını ardından avukatlar ellerinde dövizlerle birlikte yürüyüşe başladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER