SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

Camilerde Öğretmen Görevlendirmişler

Camilerde Öğretmen Görevlendirmişler
Bu haber 01 Haziran 2020 - 15:28 'de eklendi ve 262 views kez görüntülendi.

Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı İsmail Şener yaptığı yazılı açıklamada, gündemi değerlendirdi.

GEZİDE YAŞAMINI YİTİRENLERİ SAYGIYLA ANIYORUZ

Eğitim-Sen Şube Başkanı İsmail Şener, açıklamasında ilk olarak Gezi’nin 7.’inci yıl dönümüne değinerek, “Gezi’nin 7. yılındayız. Yaşamına, doğasına geleceğine ve düşlerine sahip çıkmak için bir adım öne atanların dünyaya bıraktığı mirastır ‘Gezi’. Mesele sadece birkaç ağaç değil, bir arada barış içerisinde yaşamaktır diyenlerin; farklılıkları zenginlik olarak görenlerin çoğul düşleridir ‘Gezi’. Gezi’de yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz. Unutulmasın ki; karanlık gider Gezi kalır.’’ İfadelerini kullandı.

BİLİM İNSANLARININ ÖNERİLERİ BELİRLEYİCİ OLMALI

Şube Başkanı Şener, pandemi döneminde normalleşme sürecinin halkın sağlığınıng özetmeksizin devreye sokulduğunu, amacın zarar eden sermaye kesiminin tekrar kazanmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Şube Başkanı Şener açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Dünya halkları, kapitalizmin yarattığı ekolojik krizin faturasını salgınlarla, iklim değişiklikleri ve gıda krizleriyle ödemek durumunda bırakılıyor. Covid 19 dünyada olduğu kadar ülkemizde de yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Sürecin başında pek çok ülke aldığı önlemler ve hayata geçirdiği kısıtlamalarla salgının yayılmasının önüne geçmeye çalıştı. Ancak kapitalizmin içine girdiği ekonomik kriz derinleşip, sermaye sınıfının kârı düştü diye normalleşme adımları halkın sağlığı gözetilmeksizin devreye sokuluyor. Ne yazık ki ölüm ve açlık arasında sıkışmış, tercih yapmaya zorlanan emekçi sınıflar, hayatları pahasına normalleşme adımlarına rıza gösteriyor. Manisa Eğitim Sen olarak uyarıyoruz; önlemlerin kaldırılmasında mutlaka bilim insanlarının düşünce ve önerileri belirleyici olmalıdır. Halkın sağlığını riske atacak adımların atılması, açlıkla, yoksullukla, işsizlikle emekçilerin terbiye edilmesi kabul edilemez.’’

CAMİLERDE ÖĞRETMENLER GÖREVLENDİRİLMİŞ

Şube Başkanı Şener açıklamasında, normalleşme takvimi çerçevesinde 29 Mayıs tarihinde camilerin toplu ibadette açılmasının ardından, camilerde maske dağıtımı konusunda öğretmenlerin görevlendirildiğinin altını çizdi.

Şener açıklamasında, “Camilerin 29 Mayıs tarihinde yeniden toplu ibadete açılacağı kararı ile birlikte ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ibadet öncesi dağıtılacak maske ve dezenfektanlar için okul müdürlüklerinden 200 erkek öğretmenin görevlendirilmesi için talepte bulunmuştu. Kamuoyuna yansıdığı üzere Manisa’da da öğretmenler zorunlu gönüllülük temelinde görevlendirilmiş durumda. 130 bini aşkın personeli, 8 bakanlıktan ve birçok Üniversiteden daha yüksek bütçesiyle Diyanet’in böylesi bir süreci yönetemeyecek durumda olduğuna inanmak çok zor.  Manisa Eğitim sen olarak yapılan bu uygulamayı öğretmenleri itibarsızlaştırma, değersizleştirme ve her işe koşulacak kapıkulu olarak görme anlayışının ürünü olarak değerlendiriyor, kınıyoruz. Milli Eğitim Müdürlükleri öğretmenleri kendi görev tanımları dışındaki alanlarda görevlendirmekten vazgeçmelidir. 

Öte yandan camilerin açılış tarihi, ‘Fetih Cuması’ vurgusu, tüm kamusal alanların, okul bahçeleri dahil, ibadet alanına dönüştürülmesi öğretmenlere ve diğer kamu çalışanlarına resen yapılan görevlendirmeler bir rastlantı olmayıp oldukça manidardır. AKP iktidarı inşa etmek istediği yeni rejimin dışında kalan tüm gri alanları da baskı altına almaya çalışmaktadır. Buna izin vermeyeceğiz. Biz gelecek düşlerimizden vazgeçmeyecek, yaşamımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.’’ İfadelerini kullandı.

PROJE OKULLARI YENİ BİR SİYASAL KADROLAŞMA ALANINA MI DÖNÜŞÜYOR?

Şube Başkanı Şener açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüksek puanlı ve başarı oranı yüksek olan ve “proje okulları” olarak adlandırılan bazı okulların atama sistemi ve eğitim yöneticisi belirleme yetkisi yapılan bir düzenleme ile eğitim kurumunun bağlı bulunduğu genel müdürlüğün inhası, İnsan kaynakları genel müdürlüğünün teklifi ve Bakan’ın onayıyla yapılacağını belirterek, düzenlemenin keyfi bir uygulamaya dönüştüğünü ifade etti.

Şener açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“ Bu düzenleme ile Milli Eğitim Bakanı hiçbir duyuru yapmaksızın, mesleki yeterliliği, kıdemi ya da hizmet puanına bakmadan istediği herhangi bir öğretmeni ya da eğitim yöneticisini bu okullarda görevlendirebilmektedir.

MEB’e bağlı okulların büyük bölümünün müdürlerini kendi siyasal kadrolarından belirleyen bir zihniyetin “proje okulları”na yapılacak atamaları benzer bir mantık üzerinden belirliyor olması, proje okullarının yeni bir siyasal kadrolaşma alanına dönüştürüldüğünü de göstermektedir. İktidarın ve onun yerel uzantılarının ulufe dağıtır gibi kadro dağıttıklarını görüyoruz. Her tür yeterlilikten uzak kadroların sırf iktidara yakın durduğu ve biat ettiği için bu okullara alınması kabul edilemez. Bu yaklaşımı iktidarın çarpık yönetim anlayışı açısından değerlendirecek olursak, belirlenen okullar üzerinde her türlü tasarrufta bulunarak, kısa süre içinde bu okullardaki eğitimin nitelik açısından büyük bir erozyona uğratılacağını tahmin etmek zor değildir. Bu durum, proje okullarındaki eğitimin niteliğini ve öğrencilerin başarısını doğrudan olumsuz etkileyecek, kaybeden yine çocuklarımız olacaktır.

Manisa’da da proje okullarına öğretmen ve idareci atamalarının ne yazık ki İl/ilçe Mili Eğitim Müdürlüğü ve yandaş sendikalardan müteşekkil küçük bir çekirdek ekip tarafından yapıldığı artık herkesin bilgisi dahilinde. Eğitim Sen olarak bizler proje okulları gibi ayrıcalıklı okul türlerinin doğru olmadığını, eğitimde eşitliği zedelediğini her fırsatta ifade ediyoruz. Bununla beraber bu okullarda çalışan öğretmenlerin, tüm düzenlerini, yaşam biçimlerini olumsuz etkileyecek şekilde çalıştıkları okuldan gönderilmeleri kabul edilemez.

Manisa’da proje okulları olarak tasarlanan Bülent Koşmaz Fen Lisesi , Manisa Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Gediz Anadolu Lisesi ve Fatih Anadolu Lisesi hiçbir eğitim kaygısı taşınmadan  kimyalarıyla oynanmaktadır. Bu durum sadece öğretmen ve idarecileri etkileyen bir mesele değildir. Verilen eğitimin kalitesini doğrudan etkileyen eşgüdüm, işbirliği ve çalışma barışını bozan bir keyfiyettir. Bu öyle bir keyfiyet ki proje okullarına alım ve başvuru duyurularının başvuru saatleri geçtikten sonra öğretmenlere yapılmasında hiçbir beis görmüyorlar. Bu sene de proje okullarına öğretmen ve idareci alımı için herhangi bir duyuru yapılmadı. Bu okullarda çalışan öğretmenlere de herhangi bir bilgilendirme yapılmamış. Manisa Eğitim Sen olarak sürecin takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Öğretmen ve idarecilere yaşatılacak her mağduriyette onların yanındayız. Yaşanacak her haksızlığı kamuoyuyla paylaşarak parmağı olan herkesi teşhir edeceğiz. Bununla da yetinmeyecek hukuki olarak ne gerekiyorsa sonuna kadar öğretmenlerimizin yanında olacağız.

MEB proje okullarına idareci ve öğretmen alımını keyfiyetten uzak, objektif kriterlere bağlamalı, çalışma barışını bozan uygulamalardan vazgeçmelidir.’’

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER