SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

“3 fidanın direnişi ve mücadelesi güçlenerek sürüyor’’

“3 fidanın direnişi ve mücadelesi güçlenerek sürüyor’’
Bu haber 06 Mayıs 2020 - 17:04 'de eklendi ve 103 views kez görüntülendi.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın Ankara Merkez Kapalı Cezaevi avlusunda idam edilişinin 48.’inci yılında Manisa Emek ve Demokrasi Platformu açıklama yaptı.

Manisa Emek ve Demokrasi Platformu Adına açıklamada bulunan Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı İsmail Şener, 3 fidanın verdiği mücadelenin geçmişte olduğu gibi şimdide güçlenerek devam ettiğini dile getirdi.

Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı İsmail Şener açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bugün 6 Mayıs. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilerek katledildiler. Onların şahsında, dünyada ve ülkemizde, sömürüye, baskıya, zulme boyun eğmeyerek yaşamını yitiren bütün mücadele yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın Ankara Merkez Kapalı Cezaevi avlusunda asılışlarının üzerinden 48 yıl geçti. 6 Mayıs 1972’de sehpaya çıkan gençlik önderleri, Pir Sultan’dan Seyit Rıza’ya ilmeği boynuna kendisi geçirerek cellâtları utandıran, ölümü mücadelenin bir anı haline getiren direnç geleneğini geleceğe taşıyacak şiarlarını haykırarak ölüme yürüdüler.”

Onlar katledildi ama 6 Mayıs 1972’den bu yana, gençliğin ve halkın emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı direnişi ve yürüttüğü mücadelesi kesintisiz olarak sürmektedir. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam ederek onları yok edeceklerini sananlar, geçtiğimiz 48 yıl içinde nasıl bir yanılgı içine düştüklerini görmüşlerdir. 

71 cuntası, Denizleri asarak, bu topraklardaki sosyalizm mücadelesini sona erdireceklerini sandı, ancak yanıldı. Deniz Gezmiş’in, Yusuf Aslan’ın ve Hüseyin İnan’ın 6 Mayıs günü haykırdıkları sloganlar bu toprakların meydanlarında, eylem alanlarında yankılanmaya devam ediyor.

Üç fidanın bugüne bıraktığı miraslardan birisi, sahip oldukları devrimci anlayıştır. Bu anlayışla, işçi sınıfının ve tüm ezilen halkların yüreğinde, bilincinde yer edinerek, iradeleri ve kararlılıkları ile kitlelere örnek olarak, izlerini takip eden binlerce devrimciye esin kaynağı oldular. Onlar uzlaşmazlığın, mücadelede kararlılığın, olanaksızlık ve güçsüzlükler karşısında boyun eğmemenin simgeleri, “şahsi bir çıkar gözetmeden” verilen devrimci mücadelenin bayrağı oldular.

Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in bıraktığı bir diğer miras ise emperyalizme ve onun işbirlikçilerine karşı sergiledikleri duruştur. Anti-emperyalist mücadeleyi devrimci kararlılıkla sürdürmüşlerdir. Anti-emperyalist hat, Türkiye’deki devrimci mücadelenin temel motiflerinden biri olarak, Türkiye kapitalizmi ve emperyalist ilişkilerdeki yerine dair derinlikli tartışmalarla sürdü. Ve bugün başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyada emperyalist saldırganlık karşısında durmaya devam ediyor. Denizler, emperyalizme karşı verilmesi gereken militan mücadelenin simgeleri olmuşlardır.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, emperyalistlere ve onların işbirlikçilerine karşı, işçi sınıfının ve ezilen halkların kurtuluş mücadelesi için yaşamış, bu mücadele için ölmüşlerdir. Onları asanların iktidarı bugün başka adlara ve başka biçimlere bürünerek devam etmektedir.

Denizler hiçbir zaman egemenlerin önünde diz çökmedi. Türk ve Kürt halklarının kardeşliği için, emperyalizme ve faşizme karşı başları dik, cesaretle yürüdüler darağacına. Son anlarında bile sömürünün, zulmün olmadığı, aydınlık ve güzel günlere olan inançlarını asla kaybetmediler. Son sözlerinde bile faşizme karşı, işçilere, köylülere, ezilen halklara olan sevgi ve bağlılıklarını haykırdılar.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan yoldaşlarımızın direnişi ve mücadelesi sürekli büyüyerek ve güçlenerek sürüyor. Bu nedenle 6 Mayıs, bizler için asla bir yas günü değildir. 6 Mayıs, emperyalizmin ve faşizmin saldırılarına karşı, kendi çıkarları için hepimizin geleceğini karartmak isteyenlere karşı mücadele gününün adıdır. 

Türkiye’de devrim ve sosyalizm mücadelesinin isyan bayrağı olan yoldaşlarımızı, idam edilişlerinin 48. yılında sevgiyle ve büyük bir özlemle anıyor, onların bize bıraktığı mücadele bayrağını kararlılıkla taşıyacağımıza söz veriyoruz.

İşçi sınıfının ve ezilen halkların kurtuluş mücadelesi uğrunda ölümsüzleşenlere selam olsun’’

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER