SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

Kırmızı Akan Derenin Arkasından Çevre Felaketi Çıktı

Kırmızı Akan Derenin Arkasından Çevre Felaketi Çıktı
Bu haber 08 Nisan 2020 - 13:00 'de eklendi ve 549 views kez görüntülendi.

Manisa’nın Akhisar ilçesinde üzerinde Manisa kentine içme-kullanma suyu sağlanmak üzere inşaatı devam eden Gürdük Barajı ve İzmir kentine içme-kullanma suyu sağlanması planlanan Başlamış Barajı olmak üzere, halk ve çevre sağlığı açısından büyük öneme sahip Başlamış Çayı, geçtiğimiz 28 Şubat’ta kırmızı renkte akmasıyla gündeme geldi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Suriye’de şehit düşen 33 askerle bağlantı kurularak ‘dereler şehitlere ağlıyor’ paylaşımları yapılmıştı. Ancak yapılan incelemeler gerçeği ortaya çıkardı.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, kırmızı renkte akan dereyle ilgili açıklama yaptı. CHP’li Bakırlıoğlu, Başlamış Çayı’nın nikel madeninin atık sularının dereye karışması nedeniyle kırmızı aktığını söyledi.

CHP’Lİ VEKİL RAPORU AÇIKLADI

CHP’li Bakırlıoğlu, “Suriye’den gelen ve ülkemizi acıya boğan 33 şehidimizle bağlantı kurularak, dereler de kan ağlıyor denilmişti. Gerçek ise bölgede faaliyet gösteren nikel madeni atık havuzunda bulunan kimyasal kirlenmeye maruz suların derelere karıştığıydı. Ülkemizde ve dünyada bu durum ilk defa yaşanmamıştı. 2016 yılında Rusya’da Kutup Nehri de yakınında bulunan nikel madeni ve nikel zenginleştirme işletmesi nedeniyle günlerce kıpkırmızı akmıştı. Aynı kırmızı renk nikel madeninin bulunduğu bölgeden geçen Başlamış deresi ve bu dere ile birleşen Hanpaşa deresinde de görüldü.

Çünkü bu derenin beş yüz metre yakınında büyük bir nikel madeni faaliyet gösteriyordu. Tesadüfe bakın ki, işletmenin atık havuzundaki suyun rengi ile kırmızı akan derenin rengi aynıydı” dedi.

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAŞVURDULAR

CHP Milletvekili Bakırlıoğlu, Başlamış Çayı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne durumu bildirdiklerini, ancak bölgedeki toprağın kırmızı olması nedeniyle derenin bu renkte aktığı cevabını aldıklarını söyledi. CHP’li Bakırlıoğlu şunları söyledi:

“Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze durumu bildirerek işletmenin denetlenmesi gerektiğini, derelerden numune alınarak su analizi yapılması gerektiğini belirttim. Fakat bana bölgedeki hafriyattan kaynaklı olduğu, çok yağmur yağdığı ve toprak renginin kırmızı olması nedeniyle dereden kırmızı su aktığını ifade ettiler.Gördes Çevre Derneği başkan ve yöneticileri ile bölgede yaptığımız incelemelerde 10 gün geçmesine rağmen yer yer kırmızı su birikintileri ve çökeltiler hala duruyordu.”

AĞIR METAL KİRLİLİK ORTAYA ÇIKTI

Kırmızı akan dereyle ilgili gerçeğin ortaya çıkarılması için çeşitli bölgelerden numuneler alınarak, Akhisar Belediyesi tarafından akredite bir laboratuvara gönderildi. Gelen analiz sonuçları TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından yorumlandı. Hazırlanan ön raporda, yoğun bir ağır metal kirliliğe işaret edildi. En tehlikeli ağır metaller içerisinde yer alan Kodmiyum normal değerden 657 kat, kobalt 389 kat, bakır 310 kat, cıva 71 kat, nikel 30 kat fazla değerlerde çıktı.

Raporda şu ifadeler yer aldı: “Yerüstü Su Kaynakları için Belirli Kirleticiler ve Çevresel Kalite Standartları” na göre yapılan değerlendirmede havza içerisinde bu kirliliğe yol açabilecek başka bir kaynak tarafımızca bilinmemekte olup tek muhtemel kirletici Meta Nikel A.Ş.’ye ait Atık Depolama Tesisi olarak değerlendirilmektedir.”

“ÇEVRE FELAKETİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

CHP’li Bakırlıoğlu, raporun ardından madenin çevreye verdiği zararın ortaya çıktığını savundu.

Bakırlıoğlu, “Bu maden işletmesi faaliyete başladığından beri felaketlerin ardı arkası kesilmedi. Madene sülfürik asit ve asit hammaddesi taşıyan kamyonların karıştığı kazalar, aşırı toz, hava kirliliği, hayvan ölümleri yeraltı ve yerüstü su kaynaklarında yaşanan kirlilik bunlardan sadece bir kaçı. Başlamış deresindeki bu kırmızı rengin maden işletmesinden kaynaklandığı belirtilmektedir. Ne olduğunu biz de bilmiyoruz. Atık havuzunda sızıntı, taşma, patlama olabilir ya da tahliye edilmiş olabilir.  Ne olursa olsun bölgede çok ciddi bir çevre felaketiyle karşı karşıyayız. Ayrıca söz konusu tesiste yaşanacak herhangi bir olumsuzluğun, İzmir ve Manisa kentlerinde yaşayan milyonlarca insanın içme-kullanma suyunu doğrudan etkileme potansiyeli nedeniyle, tesis ile ilgili iddiaların hassasiyetle değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü Başlamış Çayı, üzerinde Manisa kentine içme-kullanma suyu sağlanmak üzere inşaatı devam eden Gürdük Barajı yapımı planlanan Başlamış Barajı halk ve çevre sağlığı açısından büyük öneme sahip bir yerüstü su kaynaklarıdır” ifadelerini kullandı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Yaşanan olayın çevre felaketi olduğunu kaydeden Bakırlıoğlu, ellerindeki bilgi ve belgelerle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Bakırlıoğlu şunları söyledi: “Bu işin peşini bırakmayacağız. Ülke olarak büyük bir salgın hastalıkla uğraştığımız, herkesin canının derdine düştüğü, devletin tüm kurumlarının enerjisini hastalıkla mücadeleye ayırdığı bir ortamda kural tanımaz şekilde halkın sağlığını tehlikeye atan, çevreyi kirletenlere karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER