SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Gururlandıran Mezuniyet

Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Gururlandıran Mezuniyet
Bu haber 27 Haziran 2019 - 14:26 'de eklendi ve 212 views kez görüntülendi.

MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi 23. Dönem Mezuniyet Töreni, 26 Haziran 2019 tarihinde Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Rekreasyon Alanında, büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

650 mezun verilen törene MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Kamil Şirin ve Dr. Öğr. Üyesi İlker Mümin Çağlar, MCBÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kenan Dost, MCBÜ Saruhanlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Sabih Özer,  öğretim üyeleri ve mezunların aileleri katıldı.

Fakülte birincisi Selami Ören tüm mezunlar adına yaptığı konuşmada, “Bugün, hedeflerimi gerçekleştirerek yıllar önce hayal ettiğim yerdeyim. Her ne koşulda olursanız olun, mücadeleyi bırakmayın. Tökezleyebilirsiniz, düşebilirsiniz ama her ne olursa olsun ayağa kalkmak için çabalayın, mücadeleden kaçınmayın. Hayatta öğrenecek ve umut edecek çok şey olduğunun farkında olmalıyız. ‘İnsanın olduğu her yerde küçük de olsa bir umut vardır’ cümlesini kendimize şiar edinerek, umutlarımızı hiçbir zaman yitirmemeliyiz.

Değerli arkadaşlarım; dört yıl önce çıkmış olduğumuz bu yolun önemli bir kısmını bitirdik. Her birimiz ülkemizin farklı bölgelerinde, farklı meslek gruplarında yeni bir yola çıkacağız. Bu yolda saygıdeğer hocalarımızdan öğrendiğimiz bilgi ve birikim bizlere yol gösterecektir. Üniversitede bulunduğumuz zaman içerisinde kıymetli arkadaşlıklar ve dostluklar edindik, unutamayacağımız anılar biriktirdik. Bunlar bizim için büyük kazançlar oldu. Mesleğinizi icra ederken ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunu takip ederek, ülkemizin milli ve çağdaş değerlerini yücelterek katkı sağlamak, en büyük hedefimiz olmalıdır. Kazanmış olduğum bu başarı, yalnızca şahsıma ait değildir. Bize Sanat Tarihini sevdiren hocalarımızdan çok şey öğrendik. Emeklerinden dolayı değerli hocalarıma tek tek teşekkür ediyorum. Başarımın asıl mimarı, hayatımın her anında maddi ve manevi desteğini esirgemeyen, daima yanımda olan, varlıklarından ebedi kıvanç duyduğum kıymetli ailemdir. Hepinizin huzurunda onlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Doç. Dr. Kamil Şirin, “Mesleğimizi anlamlı, güzel ve kaliteli kılan; sizlere öğretmek, sizlerden öğrenmek ve sizlerle birlikte üretmektir.”   

MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kamil Şirin törende yaptığı konuşmada, “Sayın veliler; doğdukları ilk günden beri üzerlerine titrediğiniz, dünyanın en kıymetlileri olan çocuklarınızı dört yıl önce bizlere emanet ettiniz. Manisa Celal Bayar Üniversitesinin akademik kadroları ile gençlerimizi bilimsel, kültürel ve sosyal açılardan donanımlı hale getirdik.

Fakültemizde kaliteyi ve başarıyı artırmak, öğrencilerimizi iş hayatına hazırlamak için Matematik, Kimya ve Biyoloji Bölümlerinde önümüzdeki yıl iş yeri uygulama eğitimine başlanacak. Bölge üniversiteleri içinde ilk kez Üniversitemiz tarafından uygulanan bu yeni eğitim-öğretim modeli ile öğrencilerimizin istihdama yönelik yetişmeleri sağlanmış olacak. Bu yeni modelle, öğrencilerimiz son dönemlerini iş yerlerinde tam zamanlı ve kesintisiz olarak 15 hafta süreyle yapacakları uygulamalar ile tamamlayacaklar. Son dönemlerine kadar Üniversitemizden edindikleri teorik ve pratik bilgileri, iş yerlerinde uzman kişilerin denetiminde yapacakları uygulamalar ile birleştirerek, uygulamaya yönelik bilgi ve becerilerini geliştirecekler. Hayata ve işe dokunacaklar; tüm iş, tasarım ve üretim süreçlerinin içerisinde yer alacaklar. Aynı şekilde Fen Edebiyat Fakülteleri Eğitim Değerlendirme Kurulundan (FEDEK) Kimya ve Biyoloji Bölümlerimiz için beş yıllık akreditasyon belgesi başarıyla alındı. Diğer bölümlerde de FEDEK akreditasyon süreci devam etmektedir. Bunun yanında Fakültemizde eğitim-öğretim yılı içerisinde gerçekleştirdiğimiz panel, konferans, seminer ve teknik gezilerle öğrencilerimizi hayata hazırladık.

Değerli öğretim üyelerimiz, öğrencilerimize verdiğiniz eğitim ve onları hayata hazırlamada göstermiş olduğunuz özverili çabalarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum.

Sevgili mezunlarımız, sizler de biliyorsunuz ki biz öğretim üyelerinin en önemli varlık sebebi sizlersiniz. Mesleğimizi anlamlı, güzel ve kaliteli kılan; sizlere öğretmek, sizlerden öğrenmek ve sizlerle birlikte üretmektir. Bugün sizin için farklı bir anlam taşıyor. Artık elinizde diplomanızla hayata yeni bir pencereden bakmanın zamanı geldi. Sorumluluk alacağınız bir dönem başlıyor. Önce kendinize karşı sorumlusunuz. Çevrenize, yakınlarınıza ve çalışma arkadaşlarınıza karşı güvenilir, dürüst ve ahlaklı olmalısınız. Sevgili gençler, Milli Mücadelenin 100. yılında sizlerden hürriyetinden vazgeçmeyen, zulme asla boyun eğmeyen milletimizin varoluş mücadelesini; büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla sürdürmenizi istiyoruz. Ayrıca unutmayınız ki iyilik insanı güzelleştirir. Güzel olan, insanı iyiliğe yaklaştırır. Bu yüzden insanın hayatını iyi ve güzel olan şeylerle bezemesi, ahlâkî ve estetik kemâle ulaşması için zorunlu bir durumdur. Son olarak; iki gün önce vefat eden İşyeri Uygulama Eğitimi Koordinatörümüz Prof. Dr. Kenan Yalınız’a Allah’tan rahmet diliyorum. Ayrıca bizlere her konuda desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi’ye teşekkür ederim. Bugüne kadar her türlü fedakârlığı göğüsleyerek sizleri yetiştiren ailenizi, ülkenizi ve üniversitenizi unutmamanızı temenni ediyor, bundan sonraki hayatınızda hepinize üstün başarılar diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun, Allah yar ve yardımcınız olsun” diye konuştu.

Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, “Bizler artık bu ülkenin geçmişiyiz, bu ülkenin geleceğini sizler kuracaksınız.”

MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, “Üniversitemizin her eğitim biriminde olduğu gibi, Fen-Edebiyat Fakültesinde de hedefimiz kaliteli ve nitelikli mezunlar vermektir. Bunu tüm inancımla başardığımızı düşünüyorum. Tabii ki bu başarının sağlanmasında kıymetli meslektaşlarımın önemli katkıları var. Onlar sadece öğrencilerimize meslekleriyle ilgili bilgiler aktarmadılar, hayata hazırladılar.  Onlara ilim, irfan ve erdemli olmayı öğrettiler. Huzurlarınızda onlara şükran duygularımı iletiyorum, minnetle teşekkür ediyorum.

Sevgili aileler; sizler de bugün çok güzel duygular içindesiniz. Doğumundan bugüne her türlü desteği verdiğiniz, her türlü özveriyi gösterdiğiniz göz bebekleriniz, çocuklarınız mezun oluyor. Yeni bir hayata başlıyorlar, ne kadar sevinseniz azdır. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki biz onlarla gurur duyuyoruz, siz de duyabilirsiniz.

Sevgili öğrencilerimiz; diplomalarınızla yeni bir hayata yol alacaksınız ama sizlere şu uyarıda bulunmak istiyorum. Her şey diploma değil. Çünkü artık bugün çıkan bir bilgi, 6 ay sonra eskiyor. Dolayısıyla o diplomaların, belki de üç beş sene kendinizi yenilemediğinizde hiçbir hükmü kalmayacak. Sürekli olarak kendinizi yenilemelisiniz. Her ne kadar öğretmenlik formasyonunu almış olsanız da yeteri kadar öğretmen atanmıyor. Bunun için sizler çok daha fazla çalışmalısınız. Bu ülkeye karşı sorumluluklarınızın olduğunu unutmayınız. Çünkü bu ülke hangi şartlarda kuruldu ve hangi cenderelerden geçiyor sizler de bunun tanığısınız. Dolayısıyla her Türk genci gibi bu ülkenin değerlerine sahip çıkmalısınız. Sizler geçmiş ve gelecek arasında köprüsünüz. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz.  Bizler artık bu ülkenin geçmişiyiz, bu ülkenin geleceğini sizler kuracaksınız. Sizler yapabileceğinizin en iyisini yapmak durumundasınız. Unutmayın ki iyinin daha iyisi vardır. Bu yolda iyilikten, doğruluktan, insan haklarından, adaletten ayrılmamanızı diliyorum. Sizi bugünlere getiren ailenize karşı, çevrenize karşı sorumluluklarınızı unutmayın. Anne ve babalarınızın dualarını almayı unutmayın. Yolunuz açık olsun, Allah’a emanet olun” dedi.

Tören, fakülte birincisi Sanat Tarihi Bölümü mezunu Selami Ören, ikinci Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Sema Uçtu ve üçüncü Matematik Bölümü  mezunu   Merve Kaplan  ile bölüm bazında dereceye giren mezunlara ödüllerinin takdim edilmesi, tüm mezunlara mezuniyet belgelerinin verilmesi ve kep atma ile sona erdi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER