SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

Balaban’dan Canuyar’a Cevap ; “Siyasi Cahilliktir, Hadsizliktir’’

Balaban’dan Canuyar’a Cevap ; “Siyasi Cahilliktir, Hadsizliktir’’
Bu haber 08 Nisan 2019 - 14:03 'de eklendi ve 1.123 views kez görüntülendi.

CHP Manisa İl Başkan Semih Balaban, partisinde düzenlediği basın toplantısında kendisini sosyal medya üzerinden eleştiren Cihan Canuyar’a sert bir şekilde yanıt verdi.

Partililerinde katıldığı basın toplantısında CHP’li Balaban ilk olarak yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

“MİLLET İTTİFAKI BAŞARILI OLMUŞTUR’’

31 Mart yerel seçimlerinin Millet İttifakı’nın başarısı ile sonuçlandığını dile getiren CHP’li Balaban, “31 Mart 2019 Yerel Seçimleri özellikle Türkiye de başta İstanbul, Ankara, Adana, Antalya ve Mersin gibi Büyük Şehirlerin alınmasıyla Millet İttifakı açısından başarıyla sonuçlanmıştır. Manisa yerelinde Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı başta olmak üzere, Millet İttifakı adına hedefimize tam olarak ulaşılamasa da başarılı bir sonuç alınmıştır. Akhisar, Turgutlu, Alaşehir, Saruhanlı gibi büyük ilçeler alınmış, Büyükşehir Meclis Üyeliği 7 üyeden yaklaşık 4 katına çıkmıştır. Tüm ilçelerde Millet İttifakı Belediye Meclislerinde yer almıştır. Yıllardır Belediye Meclis Üyesi çıkartılamayan Kırkağaç, Demirci, Gördes ve Kula da hem CHP hem İYİ Parti Meclis Üyeliği kazanmıştır. Merkez İlçelerde Şehzadeler ve Yunusemre’de Millet İttifakı  14’er Meclis Üyesiyle güçlü bir şekilde Belediye Meclislerinde yer almıştır. Salihli, Sarıgöl, Ahmetli, Gölmarmara İlçe Belediyeleri çok az oy farklarıyla kaybedilmiştir. Manisa’nın en büyük ilçesi olan Yunusemre Belediyesi haksız bir şekilde, itirazlar ciddiye alınmadan red edilerek sadece 21 oyla kaybedilmiştir. Köprübaşı Belediyesi de haksız bir şekilde itirazlar ciddiye alınmadan 27 oyla kaybedilmiştir. Parti Genel Merkezimizden, birçok siyasi büyüğümüzden ve birçok partilimizden tebrik ve teşekkür telefonları mesajları gelmiştir. Bu başarı İl ve İlçe örgütlerimizin, üyelerimizin, seçmenimizin kısaca Millet İttifakının başarısıdır’’ dedi.

YSK’nın itirazlar konusunda çifte standart uyguladığını sözlerine ekleyen CHP’li Balaban, “ YSK’de her türlü çifte standardı üzülerek görüyor ve bunu kınıyoruz. AKP’nin itiraz ettiği İstanbul’da ve birçok yerde bütün geçersiz oylar yeniden sayılırken Balıkesir, Uşak ve Manisa Yunusemre İlçesinde İtirazlar red edilmiştir. Manisa Yunusemre’de oy farkı sadece 21’dir. Bu farklı uygulamayı kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz’’ diye konuştu.

“ŞIKTAŞLI MİLLET İTTİFAKI’NIN ADAYI OLDU’’

CHP’li Balaban açıklamasının ikinci kısmında, aday belirme süreci hakkında kısa bilgi vererek, “Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı belirleme sürecinde İl Başkanı olduktan sonra Sayın Ali Arslan’a, Sayın Hakkı Bayraktar’a, Sayın Ragıp Pekdiker’e ve Sayın Hakkı İşcan’a adaylık teklifinde bulunduk. Bu arkadaşlarımız olumlu yanıt vermeyince Sayın Orkun Şıktaşlı ile görüştük. Prensipte anlaştık. Eylül başında İttifak görüşmeleri başlayınca İYİ Parti İl Başkanı Sayın Hasan Eryılmaz ile Sayın Orkun Şıktaşlı isminde mutabakata vardık. Sayın Hasan Eryılmaz’ın bu süreçteki pozitif yaklaşımlarına teşekkür ederim. Biz CHP İl Örgütü olarak hazırladığımız tüm raporlarda ittifak halinde Manisa’nın CHP’ye bırakılmasını belirttik. Bu raporlar Genel Merkez’de, İl Örgütümüzde ve İlçe Örgütlerimizde belgeleriyle mevcuttur. Manisa’nın İYİ Partiye bırakılmasının ve İlçe dağılımlarının tek sorumlusu ve yetkilisi Genel Merkezdir. Biz de Örgüt terbiyesi gereği Genel Merkezin aldığı her türlü karara sonuna kadar saygı göstererek Millet İttifakı için yoğun bir çalışma gerçekleştirdik.  26 Ekim 2018 başvuru sürecinin CHP açısından son günü başvuran Sayın Ferdi Zeyrek’e de İttifak sürecinde olduğumuzu, bu sürecin sonuçlanmadan İl Başkanı olarak herhangi bir desteğim olamayacağını net bir şekilde kendisiyle paylaştım. O da bunu saygıyla karşıladı. Sonuç da Manisa İttifakta İYİ Parti’ye bırakıldı ve biz iki İl Başkanının ortak mutabakatı ile Sayın Orkun Şıktaşlı Millet İttifakının Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu’’ dedi.

“ADAY GÖSTERİLMEYİNCE MİLLET İTTİFAKINA ZARAR VEREN EYLEMLER İÇİNDE OLDULAR’’

CHP’li Balaban açıklamasında, Cihan Canuyar’ın sosyal medya üzerinden yaptığı eleştirilere de sert bir şekilde cevap verdi. CHP’li Balaban açıklamasında, “07.04.2019 tarihinde yerel basında yer alan Sayın Cihan Canuyar’ın açıklamalarını yersiz, hadsiz ve mantıksız buluyorum. İddia ettiği gibi o gece davet ettiği yemeğe gittim. Sayın Uğur Kıraloğlu ile tanıştım. Kendisi Şehzadeler Belediye Başkan Adaylığı konusunda destek istedi ve ben bu konuda kendisine destek olacağımı söyledim. Sayın Hasan Eryılmaz’a Uğur Beyi Şehzadeler Belediye Başkan Adaylığı konusunda önerdim. Bu arkadaşla başarılı olacağımızı söyledim. Fakat Hasan Bey İl Başkanı olarak Uğur Beyi tercih etmedi. İYİ Parti’nin İlçe adaylarını belirleme yetkisi CHP’de değildi. İYİ Parti farklı bir ismi tercih etti. Sayın Cihan Canuyar konusuna gelince, kendisi Orkun Beyin doğru bir aday olmadığını, yanlış tercih olduğunu söyledi. Bende kendisine aynen aday olabileceğini, kendisinin tercih edildiğinde CHP İl Başkanı olarak sonuna kadar onu destekleyeceğimi söyledim. Bu arada kendisi İttifakın CHP’ye bırakılması haline CHP çatısı altında aday olmayacağını belirtti. Düşüncesine saygı duydum. Aynı şekilde Yunusemre Belediye Başkan Adayı Sayın Mithat Kürşad Özkan’da Büyük Şehir Belediye Başkan Aday Adayıydı. Babası Hüseyin Özkan ile karşılaştığımda kendisine biz CHP olarak Orkun Bey ile yola çıktık ve onu destekliyoruz fakat İYİ Parti Genel Merkezi oğlunuzu aday gösterirse sonuna kadar onu da sahiplenir ve destekleriz dedim.  Daha önce basında da yer aldığı gibi, İYİ Parti kimi aday gösterirse İttifak etiği gereği onu destekleriz açıklaması yaptım. Sayın Canuyar ve Sayın Kıraloğlu aday gösterilmeyince Millet İttifakına zarar veren eylemler içinde oldular. Sayın Uğur Kıraloğlu Demokrat Partiden Şehzadeler Belediye Başkan Adayı olarak 2434 oy aldı. Millet İttifakının adayı Sayın İsa Özdemir 1960 oy ile seçimi kaybetti.  Seçiminde başarılı sonuç alamadılar ama Millet İttifakına Şehzadeler’de kaybettirdiler. Resmi sonuçlar belge niteliğindedir. Bu tablo kimin Millet İttifakından yana olup olmadığının göstergesidir.Biz bu süreçte CHP İl Örgütü olarak her şeyi açık ve net olarak yaptık. Her konuyu kamuoyu ile paylaştık. Büyükşehir adayımızı gizli kapılar ardında değil, CHP tabanının önerdiği isimlere teklif götürüp olumsuz yanıt alınca adayımızı net bir şekilde ortaya koyup kamuoyu ile paylaştık.

“İSPAT EDEMEYEN KİM AMA KİM VARSA SİYASETEN AHLAKSIZDIR, SİYASETEN ŞEREF VE ONUR YOKSUNUDUR’’ CHP’li Balaban açıklamasında, “Ben Manisa’nın çocuğuyum. Öyle kolay yenecek lokma da olmam. ” diyen Sayın Canuyar Manisa’nın çocuğuyum demekle neyi kastediyor? Bu güne kadar hangi siyasi başarısı ve siyasi kariyeri vardır. Canuyar soyadı saygın ve saygı duyulacak bir soyaddır. Ama sadece bu soyada dayanarak siyaset yapmak yeterli değildir. Ve Sayın Cihan Canuyar haddini fazlasıyla aşarak “ Bu adamlar edeplice istifa ederler yada bunların tüm kirli çamaşırlarını dökerim.” demiş.  Ben de diyorum ki CHP İl Başkanı Semih Balaban ve vatandaş Semih Balaban olarak Sayın Orkun Şıktaşlı ve herhangi bir kişi ile siyaset üzerinden en küçük bir çıkar ilişkim olmamıştır. Siyaset üzerinden en küçük bir ticari ve çıkar ilişkim belgelenip ispat edilirse, 43 yıldır namus ve onurumla yapmış olduğum siyasi hayatıma nokta koyarım. Ama aynı şekilde bu iddasını belgeleyemeyen, ispat edemeyen kim ama kim varsa siyaseten ahlaksızdır, siyaseten şeref ve onur yoksunudur. Sayın Cihan Canuyar’ı kendi adıma ve CHP adına tüm kirli çamaşırlarımızı dökmeye, tüm kirli ilişkilerimizi belgeleriyle açıklamaya davet ediyorum. Açıklayıp ispat edemeyen namerttir. Adres Cumhuriyet savcılığı ve kamuoyu vicdanıdır. Benim ve CHP Manisa İl Örgütünün tüm kamuoyuna hiçbir konuda, hiçbir platformda veremeyeceği hesabı yoktur. CHP ile uzaktan yakından ilgisi olmayan birinin beni istifaya davet etmesi abesle iştigaldir. Tek kelime ile siyasi cahilliktir, hadsizliktir. Beni istifaya hatamız ve başarısızlığımız olursa Genel Merkezimiz, İl ve İlçe örgütlerimiz, üyelerimiz davet edebilir. Biz de o zaman gereğini yaparız. Fakat daha önce de belirttiğim gibi seçim süreciyle ilgili kendi sorumluluk alanımızda hem Genel Merkezden, parti büyüklerimizden, İlçe Örgütlerimizden, üyelerimiz ve seçmenlerimizden yüzlerce tebrik ve teşekkür mesajı aldığımız bir süreçte Sayın Cihan Canuyar’ın istifaya davet etmesi hiç haddine değildir. Sayın Cihan Canuyar’ın bundan sonra haksız, hadsiz ve belgesiz her türlü açıklamasına en net şekilde şahsımdan ve CHP İl Örgütünden gerekli cevabı alacağından hiç kimse şüphe duymasın. Her türlü belgeli ve seviyeli siyasi eleştiriye saygımız vardır. Ama insanları, partimizi haksız yere itham eden, iftiralarla dolu gereceklerle örtüşmeyen açıklamalara da kim olursa olsun her zaman verilecek cevabımız vardır. Kendisini iddialarını en kısa sürede belgeleriyle birlikte açıklamaya davet ediyorum. Bildiği ne varsa açıklasın. Hukuki zeminde de hakkımızı saklı tutarak sürecin takipçisi olacağız’’ dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER