SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

Eğitimdeki Temel Sorunlar Dile Getirildi

Eğitimdeki Temel Sorunlar Dile Getirildi
Bu haber 14 Ocak 2019 - 15:58 'de eklendi ve 106 views kez görüntülendi.

Manisa’da 2023 eğitim vizyonunu belirlenmesi, eğitimde yaşanan sıkıntılarla birlikte çözüm önerilerin masaya yatırılması konusunda Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Anemon Otel’de ‘2023 Eğitim Vizyonu Manisa Çalıştayı’ düzenlendi. Çalıştaya Manisa Valisi Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ergün Aksoy, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kemal Çelebi, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, ilçe milli eğitim müdürleri, eğitim sendikaları, öğretmenler ve okul müdürleri katıldı.

“AMACIMIZ, TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRMEK, NESLİMİZİ VE MİLLETİMİZİ GELECEĞE HAZIRLAMAK’’

Çalıştay da açılış konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, her geçen yıl nesillerin ve toplumun alışkanlıklarının değiştiğini, her yeni yılın geçen yıla uymadığını ifade etti. İl Milli Eğitim Müdürü Çetin, “Toplumlar oldukça dinamik yapılardır. Nesiller ve alışkanlıklar değişiyor, teknoloji gelişiyor ve insan davranışlarında, sosyal hayatta sürekli bir evrimle yaşıyoruz. Bu artık o kadar hızlı hale geldiki, bi sanki çocukluğumuzdan bahsederken milattan öncesinden bahseder gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bugünkü çocuklar bizim yaşadığımız bir çok şeyi görmezler. Bizim zamanında kullandığımız bir çok eşyayı hiç bilmiyorlar. Bizim oynadığımız oyunları asla oynama durumları olmadı. Bizde şimdiki çocukların oynadıkları oyunları, bizim zamanımızda oynama gibi bir durum söz konusu değildi. Bugünkü çocukların oynadıkları oyunlarda yarı olmayacak. Bugünkü alışkanlıklarımız veya mesleklerin bir çoğu 10 sene sonra olmayacak. Buna nasıl adapte olabiliriz. Bunu ancak nesillerimizi bugüne değil, geleceğe hazırlayarak olabilir. Bu bakımdan eğitim çalıştayımızın esas amacı budur. Türkiye’nin önündeki 10 yılları 50 yılları 100 yılları şekillendirmek, neslimizi ve milletimizi geleceğe hazırlamak içindir’’ dedi.

Çalıştaydan sonra Manisa’nın 2023 eğitim vizyonunun hazırlanacağını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Çetin, hazırlanın raporların tüm illerden gelen raporlarla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’nda toplanacağını ve önümüzdeki haftalarda Türkiye’nin eğitim vizyonu ile yol haritasının belirleneceğini dile getirdi.

REKTÖR ÇELEBİ, EĞİTİMDEKİ DEĞİŞİKLİKLERE VURGU YAPTI

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kemal Çelebi ise yaptığı konuşmada, Türkiye’de eğitim alanında yapılan değişikliklere vurgu yaparak, “Biliyoruz ki eğitim sadece Türkiye’nin en önemli meselesi değil. Eğitim, varoluşsal bir realite ve sorun. İnsanoğlunun yer yüzüne gelmesi ile birlikte aslında karşı karşıya kaldığı en temel problem eğitim problemidir. Türkiye’de eğitim politikalarımızın belirli aralıklarla değerlendirildiğini ve değiştirildiğini görüyoruz. Tabiki zaman içerisinde her politikada güncelleme yapılır. Ancak bizde eğitimin en temel ilkelerinde, prensiplerinde, yöntemlerinde çok sık değişiklikler yapma durumuyla karşı karşıya geldiğimiz hepimizin malumudur. Eğitim konusunu tartışırken önce işe eğitim felsefesinden başlamak gerekir. Eğitimle ilgili soruların cevabı metafizik, dini felsefi düzeyde verilir. Bu çerçevede eğitim felsefesinin kapsamına varlık bilgisi, bilgi felsefesi, değerler felsefesi ve elbette pedagoji girer’’ dedi.

“UZLAŞMAYA VARDIĞIMIZ BİR EĞİTİM FELSEFEMİZ YOK’’

Türkiye’deki eğitim alanındaki en önemli sorunun eğitim dalında toplum olarak uzlaşmaya varılan bir felsefenin olmaması olduğunu ifade eden Rektör Prof.Dr. Çelebi, “Bizim toplum olarak üzerinde uzlaşmaya vardığımız bir eğitim felsefemiz yoktur. Hala ‘Hadi Çocuklar Camiye’ kapsamı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay verdiği bir program tartışılıyorsa, hala imama hatiplerle ilgili olarak geçmişte ve günümüzde tartışmalar yaşadık. Bu eğitim felsefesi ile alakalı konular. Eğitim felsefesi şudur. Nasıl bir toplum ve gelecek tasavvuruna sahipsiniz ve buna bağlı olarak nasıl bir fert, nasıl bir insan yetiştireceksiniz. Bu soruların cevabıdır. Biz bu konularda henüz tam olarak mutabakata varabilmiş değiliz. Toplantıda bir hocamızla konuşurken devlet politikamızdan olmadığından bahsettik. Devlet politikası dediğimiz şey üzerinde büyük ölçüde mutabakatın sağlandığı temelleri değişmeyen Batılı ülkelerde milli eğitim, dış politika çok sık değişikliğe uğrayan politikalar değildir. Üzerinde belli bir konsensüs sağlanmıştır. Bizim birinci temel sorunumuzun bu olduğunu ve bu nedenle yönetimlere göre değişikliklerin yapıldığıdır. Önce mutabakat sağlamamız gerekir. Bu öncelikli halletmemiz gereken konu olarak karşımıza çıkıyor’’ dedi.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERE DEĞİNDİ

MCBÜ Rektörü Prof.Dr. Çelebi, eğitimdeki diğer önemli sorununda eğitimde inanmış bir kadronun olmamasından kaynaklandığını belirterek, “Eğitim sistemini içselleştirmiş özümsemiş, inanmış bir eğitici kadro olmazsa o sistemin sonuçları arzu ettiğimiz düzeyde olmayabilir. Eğitim fakültesi mezunlarının KPSS sınavlarındaki alan bilgisi ile ilgili ortalamaların hesabı bana sorulmalıdır. Üniversiteye sorulmalıdır. Çok düşük. Matematik alanından eğitim almış, ortalama oldukça düşük. O zaman bizim hakikaten eğitim fakültelerimizdeki kaliteyi yükseltmek gibi bir sorumluluğumuz var. İhtiyacın çok üzerinde eğitim fakültesinin olması bir puanların düşmesine sebep oluyor. İkinci olarak da yeteri kadar orda yetişmiş insan kaynağının akademik personelin olmaması tabiî ki eğitim kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Üzerinde durmamız gereken diğer önemli sorun budur. Atanamayan öğretmenler. Biz o kaynağı israf ettik. Onların başka bir işte çalışma şansıda yok’’ dedi.

VALİ DENİZ, “ÖZELEŞTİRİYİ DE YAPMAK LAZIM’’

Çatıştayda konuşan Manisa Valisi Ahmet Deniz ise, Türkiye’nin eğitimde nitelik anlamda istediği yerde olmadığını belirterek, “Türkiye son 15 yılda her alanda çok ciddi bir değişim ile dönüşüm yaşadı. Bu alt yapı, üst yapı, sağlık, eğitim alanında baktığımız zaman, özellikle eğitimde fiziki mekanların iyileştirilmesi açısından bir çok iyi yerlere geldik. Ama bir şeyi itiraf etmek lazım. Eğitimde nitelik anlamında gerçek anlamda istediğimiz yerde değiliz. Bu öz eleştiriyi de yapmak lazım. Onun için 2023 Eğitim Vizyonunu gerçekleştiriyoruz. Biz daha farklı şeyleri yapmak zorundayız. Çünkü bulunduğumuz, konum coğrafya ve bizden beklentiler bizim ekstra bir şey yapmamızı gerektiriyor’’ dedi. Konuşmaların ardından çalıştaya katılan eğitimciler kendilerine ayrılan masalarda Manisa’nın 2023 eğitim vizyonu konusundaki görüşlerini birbirleriyle paylaştılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER