Zeytinyağı Üreticisinin Yüzü Bu Yılda Gülmedi

26 Aralık 2018 - 16:01 'de eklendi ve 115 views kez görüntülendi.
resim

Manisa’da zeytin üreticisi bu yıl zeytinin hem rekoltenin hem de fiyatların düşük olması dolayı ürününü yağlık olarak değerlendirdi. Doktorların şifa kaynağı olarak tanımladığı zeytinyağında bolluk yaşanınca fiyatlar da düştü.

“FİYATLARIN DÜŞÜK OLMASI BİZİ DÜŞÜNDÜRÜYOR’’

Manisa’da zeytinyağı üretimde önemli bir yere sahip olan Saruhanlı İlçesi’de üreticimler bugünlerde sıkıntılı günler yaşıyor. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, şuanki zeytinyağının litre fiyatının 13 TL ile 15 TL arasında değiştiğini dile getirerek, bu fiyatla üreticinin kazanmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Okur, “Bu fiyatlar ile üreticinin kazanması mümkün değil. Girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı üreticimiz zaten zor durumda. 13 TL ile 15 TL arasında üreticimiz zeytinyağı satarsa toptan zarar eder. Hiçbir şekilde para kazanamaz. Geçtiğimiz yıl zeytin yağ fiyatları bu aylarda 18 TL ile 20 TL arasındaydı. Bugün ise 13 TL ile 15 TL arasında. İlçemizde zeytin rekoltesi düşük olunca zeytin yağıda düşük oluyor. Düşük olduğu zamanlarda fiyatın yüksek olmasını beklerken fiyatlarda düşüş gösteriyor. Ülkede her şeyin fiyatı artarken, zeytinyağı fiyatlarının düşük olması bizi düşündürüyor’’ diye konuştu.

 BEKLENTİ 15-20 TL ARASI

Marketlerde zeytinyağı litre fiyatının 25 TL olduğunu ifade eden Oda Başkanı Okur, üreticinin de beklentisini yaklaşık 20 TL olduğunu söyledi. Okur yaptığı açıklamada, “Marketlere baktığımızda 1 litre zeytin yağı 25 TL’ye satılıyor. Üreticinin elinde fiyat 13 TL ile 15 TL arasında değişiyor. Üreticinin elinden zeytin yağının çıkış fiyatı 12 TL, marketlerde bu fiyat 25 TL’ye yükseliyor. Bunun devlet tarafından araştırılmasını istiyorum. Üreticinin sattığı zeytinyağının fiyatı 15 TL ile 20 TL arasında değişse yine zararını azda olsa kurtarmış olur’’ dedi.

Konuşmasında zeytinyağı üreticine de çağrıda bulunan oda başkanı Okur, “Önümüzdeki günlerde zeytin yağı fiyatlarının gerçek değerini bulanacağına inanıyorum. Bu şekilde üreticimizin de yüzü güler. Üreticimiz mutlaka ellerindeki zeytinyağını bekletsinler. Kaliteli zeytinyağı her zaman para eder’’ dedi.

Okur açıklamasında son olarak zeytinyağı fiyatları konusunda bir iddiada bulunarak, zeytinyağı fiyatının 18 TL’ye yükseldiği takdirde sakallarını tamamen kestireceğini ifade etti. Okur, “Geçtiğimiz yıl üzüm eğer 6 TL olursa saçımı üç numaraya vurduracağımı söyledim. Üzüm 6 TL oldu ve saçımı üç numara kestirdim. Şimdi zeytinyağı 18 TL olursa sakallarımı tamamen kestireceğim’’ dedi.

“BAKANLIĞIMIZDAN BÜBÜK DESTEK BEKLİYORUZ’’

Zeytin üretimi konusunda Manisa’da önemli bir yere sahip olan Saruhanlı İlçesi Büyükbelen Mahallesi’nin muhtarı Ethem İşler ise, zeytinyağı fiyatı konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek beklediklerini ifade etti. Muhtar İşler, “Geçen sene zeytinyağı fiyatları 18 TL ile 20 TL arasında değişiyordu. Bu sene ise 13 TL ile 15 TL arasında. Bu sene girdi maliyetlerimiz yükseldi. Geçtiğimiz yıl işçi maliyeti 50 TL’leydi. Bu yıl 80 TL’ye yükseldi. Girdilerimiz yüksek olunca zeytinyağı fiyatlarının da yüksek olmasını bekliyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımızdan büyük destek bekliyoruz. Bizim beklentimiz 18 TL’nin altına düşmemesi. Zeytinyağına verilen primin zeytine de verilmesini istiyoruz’’ dedi.

ÜRETİCİ, “FİYATLAR BEKLENTİMİZİ KARŞILAMIYOR’’

Bu yıl maliyetlerin yüzde 80 oranında artmasına karşın zeytinyağı fiyatlarının düştüğünü söyleyen ve 20 yıldır zeytinyağı üretimi yapan Ahmet Altan ise, “Maliyetler çok yüksek. Ayrıca bu sene zeytinde özellikle kurtlanma sıkıntısı yaşadık. Bu nedenle zeytinde rekolte düşüklüğü yaşadık. Rekoltenin düşük olmasıyla birlikte zeytinyağ fiyatlarında da düşüş yaşandı. Ama maliyetlerimiz ise yüzde 80 oranında arttı. Geçen sene perakende olarak 18 TL’ye sattığımız zeytinyağı 15 TL’ye kadar süttü. Bizim beklentimiz fiyatların daha yüksek olması. Şuan ki fiyatlar beklentimizi karşılamıyor’’ dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.