SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

Tehlike Kapıda! Yer Altı Suları Çekiliyor

Tehlike Kapıda! Yer Altı Suları Çekiliyor
Bu haber 13 Aralık 2018 - 16:22 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

Manisa Muradiye Orman Fidanlığı eski Müdürü Orman Yüksek Mühendisi Abdülkadir Hasbutçu, Manisa’daki yer altı sularının azalmasıyla ilgili konutu. Hasbutçu, “Azalan su yer altında boşluklar oluşturarak çok büyük bir tehlike oluşturuyor. Buna maalesef Konya ovasında gördüğümüz obruklar gibi Manisa’da da hiç temenni etmiyoruz ama doğal bir gerçek olarak önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkabilir. Bir de işin çok acı tarafı jeolog arkadaşlarımızın incelemelerinden biliyoruz. Konya Ovasında obruklar ovada burada maalesef binaların ve yerleşim alanlarının altında da obruklar oluşmaya başladı. Yani bunu yer altı seviyesini yüksek tutarak bu tehlikeyi önleme şansımız var” dedi.

Hasbutçu, Manisa’nın bu yıl için günlük arıtılmış su miktarının 35 ila 40 bin ton arası olduğunu söyledi. Hasbutçu, “Biz 35-40 bin ton suyu tarımsal amaçlı kullanırsak dünyaları sularız. Bunun için yatırım yapılmalı. Bir tarafta belediye diğer tarafta DSİ, bir tarafı Tarım ve Orman Müdürlüğü olacak. Yani her kuruluş bu işin ucundan tutulmalı, bir araya gelinmeli, bu sorun ortaklaşa çözülmelidir. Çözerken de hem suyu yer altına vermeliyiz hem de bu suyu kullanarak sulu tarımı teşvik etmeliyiz. Bu planlı, projeli bir yatırım olursa hem üretim kaynaklı hem de su rezervimizin eksilmediği bir sonuca ulaşırız. Bu tür çalışmalarımızı başlatıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayıp güzel sonuçlar alacağız” diye konuştu.

Gelecek kuşakları bu tür tehlikelerden korumamız gerektiğini kaydeden Hasbutçu, “Dünyada yer altından çıkarılan kaynaklarda, mesela elde edilen petrol kadar, belki daha fazlası yer altına tuzlu su enjekte edilir. Dolayısıyla petrol boşluğundan doğan boşluğu doldurmak için yapılır. Biz Manisa’da yer altı suyunu çıkararak orada oluşan boşlukları doldurmuyoruz. Orada hava boşlukları oluyor. Yer altındaki toprağın, suyun yarattığı boşlukları da obruk tabir ediyoruz. Daha doğrusu yer üstündeki çökmelere. Bunu Konya ovasında da çok acı sonuçlarını gördük ama Manisa maalesef ovaya yerleşmiş bir şehir. Bu ovanın içinde bizi bekleyen tehlikelerin en önemlilerinden biri bu obrukların yerleşim alanlarının altında da oluşmasıdır. Manisa’da özellikle tren istasyonu civarında bir sürü fay hattının kesiştiği biliniyor. Bir de buna obrukların tehlikesini eklersek azıcık uykularımızın kaçması lazım. Görünür tehlikeyi gündeme getirsek, birçok ileri görüşlü teknik adamlarımız, basınımız da bu işe ilgi gösterirse tehlikeyi önleyerek çok iyi sonuçlar alacağız. İnşallah obrukların oluşumunu, tehlikeyi erken fark ederek gelecek kuşakları da bu tehlikeden kurtarmış oluruz” şeklinde konuştu. Yer altı sularının günden güne eridiğini kaydeden Hasbutçu, şu eleştirilerde bulundu: “Manisa’mızın kullanma suyu yer altı sularından pompalarla elde ediliyor. Akpınar’da bulunan belediye pompalarıyla sular çekiliyor, halkın kullanımına sunuluyor. Kullanılan sular da kanalizasyonla, yeni yapılan arıtma tesisiyle gidiyor, arıtıldıktan sonra maalesef Gediz’e verilerek denize ulaştırılıyor. Dolayısıyla biz bu yer altında hazır rezerv olan suyu kullanıyoruz, bu suyu da geri iade etmiyoruz. Nasıl geri iade etmemiz lazım? Tekrar tarımsal amaçla kullanırsak suyu, tarımda kullanılan su toprağın altına doğru inip, yer altı suyunu besleyecektir. Böyle bir döngü içinde olması lazımdır. Ama biz yer altından suyu çekip, kullanıp, arıtmadan arıtıp Gediz’e verip, deniz gönderiyoruz. Dolayısıyla bizim önümüzdeki günlerde petrolden daha değerli olacağı düşünülen su rezervimizi daima eksi bilanço ile azaltıyoruz. Maalesef yer altı su seviyesi günden güne de düşüyor. Eskiden Manisa’da Gediz taşardı. Taşan Gediz 20-25 gün durur, içinde taşıdığı alüvyonları bağlara, ovalara, tarlalara bırakarak yavaş yavaş da süzülerek yer altına iner. Manisa’nın yer altı suyunu beslerdi. Şimdi son teknolojiyi biz yanlış kullandık, Gediz’in yatağını dozerlerle açtık, derinleştirdik. Suyun burada infilite olup yer altına inmeden Gediz’e, oradan da denize gitmesini sağladık.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER