SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

CKD’de Ayhan Güven Tazeledi

CKD’de Ayhan Güven Tazeledi
Bu haber 30 Kasım 2018 - 16:34 'de eklendi ve 77 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Manisa Şubesi 4. Olağan Genel Kurul Toplantısını dernek binasında gerçekleştirdi. Tek listeyle gidilen seçimde mevcut başkan Fatma Ayhan yeniden başkanlığa seçildi.

Manisa Cumhuriyet Kadınları Derneği Şube Başkanı Fatma Ayhan, “Biz Kemalistiz, Cumhuriyetçiyiz, bağımsızlıkçıyız. Biz vatanseveriz. Biz herhangi bir kadın derneği değiliz. Kadın haklarını savunmanın ötesinde pek çok amaç ve görevimiz var. Ülkemizin bağımsızlığını yitirirsek, laikliği yitirirsek hiçbir kadın hakkının, kadın hareketinin var olmayacağının bilincindeyiz. Yani kadın haklarını savunabilmek, ileriye götürebilmek için öncelikle Cumhuriyet Devrimlerini, devrim|erin temel taşı olan laikliği ve bağımsızlığımızı korumamız gerekmektedir. İşte biz de bu görevi yapıyoruz. Değerli arkadaşlarım, derneğe katılımları artırmak yeni üye kazanma hedeflerinden asla vazgeçmeyelim. Çoğalmak, büyümek ve Türkiye’nin en güçlü kadın örgütü olmak öncelikli hedeflerimizdendir. Atatürk Cumhuriyetine ancak güçlü ve örgütlü olarak koruyabiliriz.Derneğimizin ilke ve amaçlarını net bir şekilde anlatmalıyız.Kadınlar haklarını kaybederse Türkiye kaybeder.Son yıllarda ülkemiz hızla karanlığa doğru gidiyor. Bunların karşısında durabilmek için Kuvayicı kadınları örnek almalıyız. Halide Edip’in dediği gibi “Gece en karanlık ve ebedi göründüğü zaman, gün ışığı en yakındır. Her gecenin bir sabahı vardır” Değerli arkadaşlar, ülkemiz Ortaçağ karanlığına giderken insanlarda bir bıkkınlık, bir vurdumduymazlık var. Adeta üzerimize bir ölü toprağı serpildi. Özellikle kadın haklarına ve eğitim sistemimize çok ağır saldırılar var. Kadınların birçok kazanılmış hakları ellerinden alınmak isteniyor. Eğitim sistemi bilimsellikten uzaklaştırılıyor” diye konuştu.

Ayhan, “Toplumlar kısa vadede kadınlar üzerinden, orta ve uzun vadeli program olarak da eğitim üzerinden değiştirilirler. M. Kemal Atatürk de bunu yapmıştır. O,Türk Kadınını yücelterek, statüsünü yükselterek ve güçlendirerek cumhuriyeti kurdu ve çağdaş, eşitlikçi, sınıfsız ve demokratik bir rejimin sürdürülebilir olmasını hedefledi. Eğitimin çağdaş, laik, bilimsel ve milli olmasını planladı. Gelişmiş dünya ile yarışabilir, iyi eğitimli, aklı hür, üretken, bilgili ve vatansever bir toplum inşa ederek, cumhuriyetin tam bağımsızlık ülküsünün ve özgür bireyler idealinin sürdürülebilir olmasını hedefledi. Kısa sürede bunları uygulayarak büyük bir devrim yaptı. Ülkemizi İslam ülkeleri arasında en çağdaş, en gelişmiş, en demokratik ülke yaptı. Son on altı yıldır toplumumuzu ve rejimimizi değiştirmek amaçlı yoğun faaliyetler var. Yine kadınlar ve eğitim sistemi üzerinden, ama bu seferki bir geriye gidiş, kayboluş yok oluşa götürüyor. Bu nedenlerle cumhuriyet kadınları olarak, kadın haklarını ve laik eğitim sisteminin korunması konularında daha çok hassasiyet gösterip haklarımız için mücadele etmeliyiz. Değerli Cumhuriyet Kadınları, yüce Atatürk’ün önderliğinde büyük özveri ile kurulan cumhuriyete inanç ve bağımlılığımızı çağdaş yaşam biçimini özümsemiş laik ve demokratik cumhuriyeti sonsuza dek koruma ve yaşatma kararlılığımızı her fırsatta göstermeliyiz. Değerli yol arkadaşlarım, yönetime geldiğimizden beri elimizden geldiğince dilimiz döndüğünce hiç durmadan çalıştık. Biraz sonra yönetim kurulu üyesi arkadaşım faaliyet raporunda üç yıldır neler yaptığımızı sizlerle paylaşacak. Sizlerden ricam bundan sonraki dönemlerde hep birlikte, örgütlenerek, daha çok katkı vererek çalışmamız. Güncel hayatta eleştirmek hepimize doğal gelen bir davranış; ancak eksik. Çünkü katkı vermeden eleştirmek anlamını yitiriyor. Güçlü olup yaptırım sağlamak için büyük katılımlara gereksinim duyuyoruz. Yapılan etkinliklerde çoğu zaman katılımcı birkaç kişi ile kendimizi yalnız hissediyoruz. El ele verelim gücümüzü herkese gösterelim” ifadelerini kullandı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER