Yılın Ahisi Kunduracı İbrahim Etmem Oldu

18 Eylül 2018 - 14:50 'de eklendi ve 206 views kez görüntülendi.
resim

Manisa’da 31. Ahilik Haftası etkinlikleri başladı. Manisa’da yılını ahisi  57 yıldır ayakkabı imalatı işiyle uğraşan Turgutlu Kunduracılar Odası üyesi  87 yaşındaki İbrahim Etmem Karakaş oldu. Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda bulanan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma törenine Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, oda başkanları katıldı. MESOB Başkanı Hasan Geriter, anıta çelenk sundu. Mehter takımı eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’ndan Bedesten Salonuna kadar kortej yürüyüşü gerçekleşti. Manisa İl Ticaret Müdürü Kenan Kalay, Ahilik Haftasının hayırlı olmasını diledi.

MESOB Başkanı Hasan Geriter, katılımın az olmasını eleştirerek 30 yıldır hep aynı yerde saydıklarını kaydetti. Geriter, “başta Ahi Evran-ı Veli olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm Ahileri, bir kez daha minnetle ve şükran duygularıyla anıyorum.31. Ahilik Kültürü Haftasının ülkemiz ve tüm esnaf ve sanatkârlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Esnaf ve sanatkâr teşkilatlarının kökü Ahilik kültürüdür. Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimiz. Yaklaşık 1000 yıllık geçmişimizde bugünün Ahileri olan esnafımız ülke ekonomisinin, ticari hayatının ana omurgası olmuştur. Dükkânına gelen müşteriye “ben siftah ettim, ama komşum etmedi. Lütfen alışverişinizi ondan yapın” tavsiyesinde bulunan bir kültürden geliyoruz. Bizim esnafımız hırsı, tamahı, sınırsız kar etme arzusunu yenmiş, iş ahlakından taviz vermeyen esnaftır. Türkiye’nin gururla dolu geçmişi, aydınlık geleceğidir. Biz esnaf ve sanatkarlar;  Yalan kapısını bağlayan, doğruluk kapısını açan Ahilik Kültürünün neferleriyiz. Cömert, yiğit, alnı açık, sofrası açık,gönlü açık,yardımlaşan kardeşleriz. Biz Ahiyiz. Ahilik, dürüstçe üretmek, kardeşçe paylaşmak, insanca yaşamak demek. Ahilik, kalite demek,emeğe saygı demek, güvenilir esnaf olmak demek. Dünya genelinde, toplam işletme sayılarının fazlalığı ve toplam istihdama yaptıkları katkılarından dolayı mikro işletmeler ekonomik birimler arasında en önemli unsurdur. Ülkemizde de tüm işletmelerin yüzde 97’sini mikro işletmeler yani esnaf ve sanatkârlarımız oluşturmaktadır. Bu işletmelerin ülkeye katkısı sadece ekonomiyle sınırlı olmayıp, toplumumuzun sosyal hayatını da doğrudan etkilemektedir” dedi.

Geriter, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz esnaf ve sanatkarlar, değişen ve gelişen dünyada meslek ahlakımızla, güçlü geçmişimizle, gelenek ve kültürümüzle ayakta kalan, ülkemizin olmazsa olmazlarıyız. Ülkemiz bugüne kadar, eğer yaşadığı onca sıkıntıyı, ekonomik krizleri bütünlük içerisinde aşabildiyse, bunda esnaf ve sanatkârımızın sağlam duruşunun katkısı büyüktür. Devletimiz ve tüm karar vericiler de, esnafımızın gösterdiği bu fedakârlıkların farkında olmalı ve önümüzdeki engelleri kaldırmak adına gayret göstermelidir. Devletimizin hem ülke genelinde hem de yerelde gösterdiği yapıcı ve olumlu çabanın artarak devam etmesini diliyor ve bekliyoruz. Mesleki eğitim sistemimizin geliştirilmesi, güçlendirilmesi ve özendirilmesi, haksız rekabetle mücadele. Daha uygun koşullarda finansman imkânı sağlama. Esnaf ve sanatkârlara özel destek ve teşvik programları. Vergi ve sosyal güvenlik uygulamalarında kolaylık sağlama gibi konularda verilecek destek, esnaf ve sanatkarlarımız tarafından katma değere dönüştürülecektir.  Esnaf ve sanatkâr olarak bizlerin de hedefi; hem işimizi memnuniyetle yapmamız hem de sunduğumuz hizmetin kalitesini ve sektöre duyulan güveni arttırmak olmalıdır. Çünkü güçlü esnaf-sanatkar, güçlü teşkilat, güçlü Türkiye demek. İnsanı, paylaşmayı, hak ve adaleti merkeze alan kurumlarımızı güçlü tutabildiğimiz, bu değerleri yeni nesillere aktarabildiğimiz ölçüde geleceğe güvenle bakabiliriz.”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü ise, bu kültürün sonsuza kadar devam etmesini temenni etti. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Ahilik Haftası dolaysıyla esnaf ve sanatkarı andı. Helal rızık peşinde koşan yüz binlerce esnaf bulunduğunu belirten Vali Güvençer, Ahilik teşkilatının bu medeniyete ait olduğunu söyledi.  Yunusemre Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Temsili ŞED kuşatma gösteri yapıldı.

1935 yılında Turgutlu’da doğan ve 1960 yılında kendi işyerini açan, 57 yıldır ayakkabı tamiratı, onarımı ve ticaretiyle uğraşan Turgutlu Kunduracılar Odasına kayıtlı İbrahim Ethem Karakaş Manisa’da yılın ahisi seçildi. Karakaş’a Şeddini Vali Güvençer ve MESOB Başkanı Hasan Geriter taktı. Yılın kalfası seçilen Manisa Madeni Sanatkarlar Odası üyesi 20 yaşındaki CNC Tornacı Ercan Kokuş’a ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü takdim etti. Yılın çırağı üöülünü Turgutlu Lokantacılar Odası üyesi Aşçı Mehmket Gürakar’a ödülünü Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu takdim etti. Yılın kadın girişimcisi seçilen Akhisar Madeni Sanatkarlar Odası üyesi oto boyacısı Yeşim Çakır’a ödülünü İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç takdim etti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.