SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

Soma Davası Başladı

Soma Davası Başladı
Bu haber 19 Haziran 2018 - 20:54 'de eklendi ve 147 views kez görüntülendi.

Soma ilçesinde, 2014 yılında, 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5’i tutuklu 51 sanıklı davanın 22’nci duruşması görülmeye başlandı.
Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 madencinin öldüğü facianın ardından açılan ceza davasının 22’nci duruşması, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Sosyal Haklar Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği öncülüğünde, acılı ailelerin de katılımıyla duruşma öncesi yürüyüş düzenlendi. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi de yürüyüşe destek verdi. Akhisar eski istasyon önünde toplananlar, Şehit Murat Öztürk Caddesi üzerinden duruşma salonu önüne kadar yürüdü. Topluluk, yol boyunca, ölen madencilerin isimlerinin de yazdığı ‘Unutmadık, unutturmayacağız’ yazılı pankartları taşıdı. Yürüyüşe katılanlar, ‘301’in hesabı sorulacak’, ‘Anaların gözyaşı katilleri boğacak’, ‘Kaza değil cinayet, kader değil katliam’, ‘Soma’nın ateşi AKP’yi yakacak’, ‘Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek’, ‘Soma’nın kömürü katilleri yakacak’ sloganları attı.
Grup adına basın açıklamasını yapan Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği üyesi, maden işletmesinde hayatını kaybeden Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak, “Bugün burada 49 aydır süren acı ve öfkenin varsa hukuksal bir karşılığı artık görmek istiyoruz. Adalet istiyoruz, adalet için toplandık. Seçimlere günler kala mitingde vaatlerde bulunanlara inat, emeğin ve alın terinin anlamını biz biliriz. Bu işi birlikte tamamlamak için toplanık. Biliyoruz ki davamızın son sürecine geldik.1 yıl boyunca beklediğimiz mütalaa suçlulara ödül niteliğinde açıklandı. Artık karar duruşmasına yaklaştığımız şu süreçte, inatla ve inatla bu salonda olacağımızı ve sanıkların yüzlerine baka baka ‘adalet’ diye haykıracağımızı bir kez daha söylüyoruz. Dost ve düşman iyi bilsin ki bu dava bizi çocuklarımızı ve eşlerimi geri getirmeyecek. Ama dava sonucu her iş cinayetinde emsal teşkil edecek patron ve işçi kanı ile büyüyecek bir Soma, bir Ermenek, bir Şirvan daha yaşanmayacak. Mücadelemiz bunu içindir. Soma için adalet, herkes için adalet” dedi.
Basın açıklamalarının ardından duruşmaya katılmak isteyen avukatlar ve madenci aileleri, polis kontrolünden geçip, duruşmanın görüldüğü mahkeme salonuna girdi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının yaklaşık 3 yıldır Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden ceza davasına müşteki avukatlarının savcı mütalaası hakkındaki görüşlerini açıklaması ile devam edildi. Müşteki avukatları savcının sanıklar için istediği ‘Bilinçli taksir’ suçlamasına karşı çıkarak bunun bilinçli taksir değil direk kasıt olarak cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde yaklaşık 3 yıldır devam eden Soma Maden kazasının ceza davasında 26 Mart tarihinde savcı tarafından verilen mütalaanın görüşülmesine devam ediliyor. Mahkemede söz alan müşteki avukatları mütalaanın suç vasıflandırmasının hatalı olduğu yönünde görüş bildirdi.

Faciada iki yakını kaybeden müşteki avukatı Berrin Demir, davada yargılanan ve yargılanmayan tüm sanıkların ‘örgütlü bir kötülük çetesi’ kurduğunu öne sürerek, “Bizim sizden beklentimiz siyasi, ekonomik kaygıları bir yana bırakarak hukukun üstünlüğünü göz önünde bulundurup yargısal refleksi harekete geçirerek sanıklara hak ettikleri cezaları vermenizdir. Böyle toplumda oluşan yargıya güvensizliği de ortadan kaldırıp yargının tekrar çalıştığını göstermenizdir” dedi.

Müşteki avukatlarından Bilge Doğru ise, “Hukukun ve mağdurların vicdanını rahatlatacak bir karar çıkmazsa 3-4 sene sonra yeni bir katliamla karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olur. Burada kusur yoktur. Kesinlikle kasıt vardır hatta birinci derece kasıt vardır. Mahkeme heyeti kararını verirken bunları göz önünde bulundurmalıdır” diye konuştu.

Müşteki avukatlarının esas hakkındaki görüşlerinin ardından mahkeme heyeti duruşmaya bir saat ara verdi. Verilen aranın ardından duruşma sanıkların dinlemesiyle devam edecek.

DAVA ARASINDA AÇIKLAMADA BULUNDULAR

Soma Maden Faciası davasının 22.’inci duruşmasını öğle arasında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, madenci aile avukatlarından Can Atalay, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ve Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel açıklamada bulundu.

Madenci ailelerin avukatlarından Can Atalay yaptığı açıklamada davada kararın 24 Haziran seçimlerinden sonraki hafta çıkacağının altını çizerek, “Türkiye’nin yakın tarihi açısından en önemli yargılamalardan birisini son aşamasına geldik. Türkiye bir karanlıktan çıkmaya çalışıyor. Zor günlerden geçiyor. Bu karanlıktan çıkış için emeğiyle geçinen, ekmeğini kazanırken göz göre göre ölüme gönderilen insanların davasını nasıl sonuçlanacağı, onların ailelerin dört elle sarıldıkları bu davanın nasıl sonuçlanacağı kritik önemli. Anladığımız kadarıyla karar önümüzdeki haftaya kalacak. Bugün bir kere daha söylüyorum. 24 Haziran’dan sonraki hafta Türkiye’de tüm demokratik kamuoyunun, tüm güçlerin buraya Soma davasını sahiplenmeye çağırıyoruz. Önümüzdeki hafta karara doğru gidiyoruz. Bu yük sadece burada bulunan bir avuç ailenin ve avukatın sırtına bırakılamaz. Tüm kitle örgütlerinin temsilcilerini buraya bekliyoruz’’ dedi.

“RÜZGAR ŞİRKETTEN YANA ESİYOR’’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yaptığı açıklamada, davaya olan ilginin azlığından yakınarak, ilginin azlığı yüzünden davada rüzgarın şirket yönünde estiğini iddia etti. CHP’li Özel yaptığı açıklamada, “4 yıldır 22.’inci kez geliyoruz. Her gelişimizde bazen 8, bazen 6 gün boyunca burada yargılamalar yapılıyor. Bu karardan önceki son blok duruşma. Görünen o ki gelecek hafta Soma’da bir karar çıkacak. 4 yıl önce facia olduğunda tüm siyasi görüşlerden Türkiye’nin 4 bir yanından ‘Soma’yı Unutma Unutturma. Unutursak yüreğimiz kurusun’ diyenlere sesleniyorum. Nerdesiniz siz. İlk duruşma günü 15 bin kişi kapıdaydınız. Her aileden bir kişi içeriye alındı. İçeride partilerin genel başkanları, en üst düzey yöneticileri, Türkiye’nin en meşhur gazetecileri, en sağlam köşe yazarları vardı. Rüzgar adaletten yana esiyordu. Rüzgar ailelerden yana esiyordu. Yavaş yavaş ilgi azaldı. Daha sonra fırsatını buldular, ailelerin genel olarak razı oldukları mahkeme başkanı değişti. Herkesin haberi olsun. Yarın, ‘Ah, Vah’ demeyin. Gelecek hafta twett atmayın. Facebook’ta paylaşmayın ‘Niye Böyle oldu’ diye. Biz burada olmazsanız, Soma’ya verdiğiniz sözü tutmazsanız, bu ilgisizlik devam ederse haberiniz olsun içeride rüzgar artık şirketten yana esiyor. Dünyanın en pahalı savunma avukatlarına karşı halkın ve baronun gönüllü avukatları var. Bir tarafta dayısı olanlar, parası olanlar, saraylı olanlar, bir tarafta halkın mücadelesi var. Gelirseniz siz kazanacaksınız. Gelmezseniz Somalı anneleri yetim çocukları yalnız bırakırsanız onlar kazanacak. Onlar kazanınca kimse ah vah demesin. Gelecek hafta burada olursanız, rüzgarın yönü bir kez daha değişebilir’’ dedi.

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ise yaptığı açıklamada mahkeme heyetine seslenerek, “Dünya yıkılsa bile adaletin yerini bulmasına engel olmayın’’ dedi.

Son olarak açıklamada bulunan Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel, davanın sonuna kadar takipçisi olduklarını vurgulayarak, “Son günlerde bu ülkede madencilik alanında yaplnışlar yapılmaya devam ediyor. Soma’daki sahalar madencilik ilkesine aykırı bir şekilde bölünerek, parçalanarak ihale ediliyor. Bu önümüzdeki dönemde yeni Soma facialarının yaşanacağı anlamına gelmektedir. Bu konuda uyarıyoruz. Bizim ilk amacımız bu davada adaletin yerini tecelli etmesidir’’ dedi.

Soma Davası Tutuklusu Gürkan, “Mahkeme heyeti kamuoyu baskısı altında ceza verecek’’

Yaklaşık 3 yıldır Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Soma maden kazası ceza davasının 22 duruşmasında müşteki avukatlarının ardından sanıkların savcı mütalaasına karşı savunmalarına başlandı.

Davanın 5 tutuklu sanığından biri olan ve hakkında “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20 ila 25 yıl hapsi istenen Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, genel bir savunma yapmak istediğini, diğer sanıkların savunmalarını tamamlamasının ardından da teknik savunmasını yapmak istediğini mahkeme heyetine bildirdi. Mahkeme heyeti de tüm sanıklara son bir kez daha söz hakkı tanınacağını söylemesi üzerine savunmasına başlayan Can Gürkan, “Müşteki avukatları mahkeme heyetinin baskı altında kaldığı yönünde bir algı oluşturmaya çalışıyor. 4 senedir tutuklu olarak yargılanıyorum. Sebebi hala çözülememiş bir olayla karşı karşıyayız. Olayda önceliğin olayın nasıl olduğunun çözülmesi olması gerekirdi. Savcının mütalaasında olayın oluş şekli kanaat şeklinde ve her noktası birbiriyle çelişiyor. Teftiş kurulu kablolar yandı diyor ama kabloların yanmadığı tespit edilmiş ve dosyaya o şekilde girmiş. Bilirkişi tamburdan kaynaklı bir durumun olmadığını da söylüyor. Bence bu olayda kimsenin olayın nasıl olduğuna dair bir fikri yok. Ortada delil yok, belirsizlik var. Olayın oluş şekli kanaat, suçlama kanaat ise 4 senedir neden yargılanıyoruz. Mahkeme heyeti kamuoyu baskısı altında ceza verecek. Ceza hukuku kanaatte dayalı olamaz. Delilsiz, kamuoyu baskısı altında ceza verilemez. Ben istenen tüm yatırımları yapmışım, mühendislik işlerine karışamam. Sonuçta bir olay oldu, sonuçları çok ağır olan bir olay. Nasıl oldu bilmiyoruz. Bu olayın sebebini bilmeden isterseniz bizi idam edin madem bu dava madencilik açısından emsal olacak olayın ilimle, bilimle çözülmesi lazım. En önemlisi bu. bu şekilde hükme gidiyoruz. Ben bana kalırsa beraat etmem gerektiğini düşünüyorum. Diğer taraf ise kasıtla öldürme suçlamasından cezalandırılmamı talep ediyor. Bu olayın emsal olması için olayın çözülmesi lazım. 3 kez değiştirilmiş bir bilirkişi raporu var ortada ve hiçbiri olay şundan olmuştur demiyor” diye konuştu.

“SAVUNMA YAPMIYORUM, İÇİMİ DÖKÜYORUM”

Alp Gürkan duruşmada yaptığı savunmasının devamında, aslında bir savunma yapmadığını ve mahkeme heyetine içini döktüğünü dile belirterek, “Savunmam yapmam için delile dayalı bir suçlama yapılması lazım ama ortada delil yok. Yapılmış, bitmiş bir yolun benim talebimle yapılmasına izin verilmedi ve reddedildiği suçlamasıyla karşı karşıyayız Savcılık mütalaasında. Burada asıl zor olan dosyadaki delillere bakarak toplum tarafından linç edilmek istenen şahsım adına konuşuyorum, deliller bir insanın suçsuz olduğunu gösteriyorsa toplumu tatmin etmek için değil hukukun üstünlüğüne göre karar verilmeli. 4 sene delile dayanmadan tutuklu kaldıktan sonra hukuki bir sonuç beklemiyorum. Delili olan bir suçlamaya cevap vermek istiyorum ama yok. Teknik sunumlar ve savunmalardan sonra savunmama tekrar devam etmek istiyorum” diye konuştu.

Mahkeme heyeti Can Gürkan’ın savunmasının ardından duruşmaya 10 dakikalık ara verdi.

SOMA DAVASININ 22. DURUŞMASI YARINA ERTELENDİ

Yaklaşık 3 senedir Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma maden faciasının 5’i tutuklu 51 sanıklı ceza davasında karar öncesi savunmalar alınmaya devam ediliyor. Sabah müşteki avukatlarının ardından da tutuklu sanıklar Soma Kömürleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ve şirketin Genel Müdürü Ramazan Doğru’nun savunmasını vermesinin ardından mahkeme heyeti davanın 22. duruşmasını 20 Haziran Çarşamba gününe erteledi. Davaya yarın diğer tutuklu 3 sanık ve sanık avukatlarının savunmalarının alınmasıyla devam edilecek. 22. duruşmanın tamamlanmasının ardından mahkeme heyetinin kararı açıklamak üzere ara karar vermesi bekleniyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER