SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

Manisa’da Kılıçdaroğlu Coşkusu

Manisa’da Kılıçdaroğlu Coşkusu
Bu haber 08 Haziran 2018 - 19:08 'de eklendi ve 356 views kez görüntülendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa’da Manisa Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda iş adamları ve STK’larla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, sanayici profilini anlatarak, “Sanayici kendisini aşmış kişidir. Ekonomimizin kamu görevlisidir. Sanayici kendisini düşünmez, artık ülkesini düşünür, rekabet edecek, yatırım yapacak ve dünyada tutunmaya çalışacak. Yerinde durmak yoktur, hep çalışmak vardır. Sanayicinin ruhunda esnafların temel özelliği, devlete yük olmazlar yükünü azaltırlar. Esnafların ve sanayicilerin ciddi sorunları var. Sorunu olmayan kimse yoktur. Bütün mesele şudur; sorunları nasıl çözeceğiz? Akılcı politikalarla çözülmeyecek sorun yoktur. Biz bunların tamamını gerçekleştirebiliriz” dedi.

ADALET VURGUSU

Geleceğin inşaası için dört ayaklı stratejiyi açıklayan Kılıçdaroğlu, “Birinci ayağı, ülkemizde tam anlamıyla demokrasi varsa dünyada söz hakkımız olur. Herkes konuşur, bilim dünyası gelişir, engeller kaldırılmış olur. Demokrasinin asıl temel amacı, herkesin can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Sadece bizim için değil bu ülkeye yatırım yapacaklar için de değerli bir kavramdır. Bir kararnameyle sizin malınıza el konursa can ve mal güvenliği yoktur. Bunu sağlamak bütün demokrasilerin varlık nedenidir. Bunun için yargının bağımsız olması lazım. Adalet çok önemlidir. Devletin temelini adalet oluşturur. Sadece bizim can ve mal güvenliğimizi sağlayan unsur değildir. Hepimizi birleştiren kavramdır. Bütün inançların ortak kavramı adalettir. Yargı bağımsızlığı, güçler ayrılığı, medya özgürlüğü, bu açıdan önemlidir” dedi.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMI ÜLKENİN SİGORTASI’

Cumhurbaşkanlığı makamının sıradan bir makam olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’den göğsündeki CHP rozetini çıkarmasını istediklerini belirterek, cumhurbaşkanlığı makamının bir ülkenin sigortası olduğuna dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:”Muharrem İnce’yi aday gösterirken Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağını taktık. Bu açıdan bizim cumhurbaşkanı adayımızın diğerlerinden büyük bir farkı vardır. Biz demokratik parlamenter sistemi inşa etmek zorundayız. Bunu söylediğimiz zaman şu eleştiri geliyor, eski sisteme dönmeyeceğiz, onu en çok eleştiren biziz, biz, demokratik sistemi geliştirip dünyada söz sahibi olmak istiyoruz. Demokrasinin dört temel ayağı vardır. Dördü bağımsızdır ama birbirini denetler. Parlamento yanlış kanun çıkartır ama yargı onu denetler. Yargı yanlış bir şey yapabilir üst mahkeme bunu düzeltecektir. Demokrasilerde denetlenmeyen hiçbir makam yoktur. Yeni modelde olması gerekenler nedir? Dört ayak yeterli mi? Hayır. Yüzde 10 seçim barajı olması darbe hukukunun sonucudur. Yüzde 34 oy alıyorsunuz. Parlamentoda yüzde 65’i temsil ediyorsunuz. Bu olmaz. Demek ki seçim kanununun değişmesi lazım. Kadın erkek eşitliği diyoruz. Niçin? Kadınlar için seçim yasasında cinsiyet kotası getiriyoruz. Biz kendi tüzüğümüzde yaptık ama seçim kanununda da olması lazım. Yeterli mi? Hayır. Yurt dışı seçim çevresinin olması lazım. Milletvekili çıkartamıyorlar. Bunun adı demokrasi mi? Oy kullanacaksın ama milletvekili çıkartamıyorsun. Onlar da gelip sorunlarını anlatmalılar.”

‘VERGİ ALAN HESAP VERMELİ’

Kılıçdaroğlu, ekonomiden de söz ederek vergi alanın hesap vermek zorunda olduğunu dile getirdi. CHP Lideri, “Çocuk doğduğu anda vergi öder. Altına bez alırsınız, vergi ödersiniz. Süt alırsınız, vergi ödersiniz. Soru şu; vatandaş vergi ödüyorsa vergiyi harcayan makam bunu hesabını veriyor mu? Bize şu eleştiriler geliyor; CHP yola, baraja karşı mı? Hayır, neden karşı olalım? Sorduğumuz soru şu arkadaş. Yolu kaça yaptın? Dünyanın bütün demokrasilerinde vatandaş bu soruyu sorar ama vatandaş bundan korkuyor. Onun yerine ben soruyorum. Bu soru bütün demokrasilerde sorulur. Neden sorulur? Köprü yapılırken yolsuzluk yapılmış mı diye. Hepimizin dikkatli olması lazım” dedi.

NANO TEKNOLOJİYE DİKKAT ÇEKTİ

İş insanlarına ekonominin nasıl olmasını gerektiğini soran Kılıçdaroğlu, “Betona mı yatıralım, üretime mi yatıralım? Bu tercihte de bulunmak zorundayız. Bizim tercihimiz üretmekten yana. Tarlada çifti üretecek, üniversitede hoca bilim üretecek, hizmet sektörü otel hizmet ürecek, sanatçı sanat eseri üretecek, her anlamda üretmek zorundayız. Söz sahibi olacağız. Sanayide de üreteceğiz. Başkan televizyon üretiminin ne kadar fazla olduğundan söz etti. Gayet güzel ama nano teknoloji konusunda söz sahibi değilseniz başkalarının ekranlarını alıp burada monte edersiniz. Katma değeri olan ürün üretmek zorundayız. 21’inci yüzyılda katma değeri yüksek ürün ürettiğimiz anda Türkiye’nin yıldızı parlar. Bunu nasıl yapacağız? Üniversite bilgi üretecek; bunu yapmazsak ürünü üretemezsiniz” diye konuştu.

DİJİTAL ÇAĞI YAKALAMALIYIZ

Kılıçdaroğlu, ülkenin dijital çağı yakalaması gerektiğini belirterek,”1925 yılında Kayseri’de uçak fabrikasının temeli atıldı. Kendi denizaltımızı yapıyorduk. Etibanklar, Et Balık Kurumları, Toprak Mahsulleri Ofisi kuruldu. Reçete belliydi; inançla yolumuza devem edeceğiz, özümüze döneceğiz. Bugün gerilerdeyiz. Yarışa başladığımız ülkelerden çok gerideyiz. Dijital çağı yakalamak zorundayız. Bunu yapamazsak geride kalırız. Bunu nasıl yapacağız? Teşvik sitemiyle neyi nasıl üreteceğiz, akıllı bir planlamayla üretimi, ekonomiyi nasıl yapacağız? Formülümüz var, projemiz de var. Vergi ve sigorta primini tam ödenmek kaydıyla bunu yapan her sanayiciye ödediği vergi ve sigorta kadar bir yıl süreyle sıfır faizli kredi vereceğiz. Yeter ki yapsın. Bankalara faiz ödenecek. Bunu dönemin hükümeti ödeyecek. Kaynak var mı? Evet kaynak var. Bütün mesele akılcı politikalar üretmekte. Akıl akıldan üstündür, her şeyi ben bilemem eğer aklımız varsa bunu kullanacağız. Ortak aklı inşa edeceğiz. Buna eskiden planlama denirdi. Her ailede planlama vardı. Her kurumda planlama vardır. Çok şükür biz planlama teşkilatını kapattık. Bunu yeni normlara uygun olarak yeniden inşa edeceğiz. Dünyayı en iyi gözleyenlerden oluşacak bir bilgi politikaları kurulu kuracağız. İkinci hedefimiz bu üretim ekonomisine geçeceğiz”dedi.

KAMYONCULARA ‘SANDIĞA GİDİN’ ÇAĞRISI

Manisa’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa Kamyoncular Kooperatifi’nde kamyoncu esnafıyla buluştu. Kamyoncu esnafının oldukça yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, “Her talep yerine gelir mi? Hayır. Onu da söylemek lazım. Talep yerine getirilmiyorsa sizi ikna edecek açıklama yapılması gerekiyor. Sizin taleplerinizi yerine getirmiyorlar ama bu düzenden kim memnun? İşsizi var. 17 milyon resmi rakamlara göre. 17 milyon fakir var. Çiftçi memnun değil, emekli memnun değil, kamyon şoförü memnun değil, sanayici memnun değil. Memnun olan kim? Rantiye sınıfı. Devlete borç verip faiz elde edenler. Hiç onlardan şikayet duydunuz mu? Bilmiyorsunuz. Son 15 yılda, hani diyorlar ya Londra’da faiz lobisi var, bu faiz lobisine ödenen para 151 milyar dolar. Sizin ödediğiniz vergilerle. Fakir fukaranın ödediği belgelerle 151 milyar dolar faiz ödediler. İçeriye ödenen faiz miktarı 687 milyar lira. Kime çalışıyoruz hep beraber? Bu faiz lobilerine çalışıyoruz. Ne dış gücü kardeşim? Parayı isteyen kim? Sensin. Borç isteyen kim? Sensin. Dolar isteyen kim? Sensin. Gidip yalvarıp yakarıp ‘Bana para ver’ diyen kim? Sensin. Memleketi borç batağına sokan sensin. Ne dış gücü. Türkiye’nin bundan kurtulması lazım. Dolar yükselmiyor. Dolar yerinde duruyor. Düşen Türk Lirası. Her şeyi dolara bağlamışlar. Köprüden dolarla geçiyorsunuz. Bu memlekette Türk Lirası yok mu? Her şeyi dolara endekslemişler. Dünyanın en pahalı geçişini size mecbur kıldırıyorlar. Buyurun İstanbul’a gidiyorsunuz. İlla o köprüden geçeceksiniz. Neden? Köprüyü yapan müteahhide garanti vermişler. ‘Ben o köprüden geçmeyeceğim. Aşağıdaki köprü daha ucuz oradan geçeceğim’ diyorsunuz. ‘Hayır’ diyorlar. Oradan geçmeyeceksin. En pahalı yoldan geçeceksin. Biz garanti verdik. Bu kamyon şoförü bu yol parasını ödeyecek. Sizin buna isyan etmeniz lazım. ‘Ben bu parayı ödemem’ demeniz lazım. ‘Kim bu yol parasını düşürürse ben oyumu ona vereceğim’ demeniz lazım. Bakın o zaman ne kadar güçlü olursunuz. ‘Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçişte kim yüzde 10, yüzde 20, yüzde 30 indirim yapacaksa biz oyumuzu ona vereceğiz’ diyeceksiniz. Herkes de Kemal Kılıçdaroğlu da değil kimse kurusa bakmasın” diye konuştu.

SIKINTINIZI İYİ BİLİYORUM

Kamyoncuların dertlerini bildiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Kamyon şoförlüğü kolay değil. Dünya parayla kamyonunuzu alırsınız, belgelerinizi alırsınız, dünyanın parasını ödersiniz, en pahalı yollardan geçersiniz, en pahalı fiyatları ödersiniz, vergi ödersiniz, dünyanın cezasını ödersiniz. Ben bilmiyor muyum cezalardan neler çektiğinizi? Verirler trafik memuruna makbuzu akşama kadar o makbuz bitecek. Ne olacak her geçene ceza yazacaksınız. Taksi şoförüne yazılan cezalar düşük ama size yazılan cezalar yüksek bir rakam. İnsaf, bir bakmak lazım. Benim isteğim şu; sandığa giderken düşünün. Oyunuzu ona göre kullanın. Sizin hakkınızı savunmuyorlarsa demokratik hakkınızı kullanın. Kılıçdaroğlu geldi plaka sınırlaması sözü verdi. Kılıçdaroğlu geldi köprü geçişlerini çok makul düzeye indireceğim dedi. Ben öyle iş verene teminat vermem. Kimse kusura bakmasın. Alacağım o sözleşmeyi yeniden bakacağım. Sen bu köprüyü kaça yaptın? Bu fiyat gerçek bir fiyat mıdır? Bu köprünün bedelini kamyon şoförü mü ödeyecek? Kamyon şoförü vergi öder. Mazota para öder. Dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyorsunuz. Vergi ödüyorsunuz. Sosyal Güvenlik primi ödüyorsunuz. Köprü geçişinde niye bu parayı alıyorlar sizden? Vergi ödediniz. Köprü yapıyorsan vergiyi de yap. Hem vergi ödeyecek hem de köprü geçiş parası ödeyecek. Hem ceza ödeyecek. Üstelik tek vergi de ödemiyorsunuz. Gelir vergisi, motorlu taşıtlar, damga vergisi ne varsa bir sürü vergiyi de ödüyorsunuz. Bütün bunları biliyorum. Sizden isteğim önümüzde seçimler var sandığa düşünerek gidin. Kendi çıkarlarınızı koruyarak, çoluk çocuğunuzu hakkını koruyarak gidin. Plaka sınırlaması kim getirmiyorsa, ‘Kusura bakma arkadaş ben sana oyumu vermem’ deyin. Kanun hükmünde kararname çıkarma yetkileri var. İsterlerse bugün öğleden sonra bir kararnameyle bu haftanın tamamını teslim edebilirler. Ama ben size söz veriyorum. Muharrem İnce o koltuğa oturduğu zaman yine geleceğim. Yine sizinle konuşacağım. Plaka sınırlaması getiriyor muyuz, getirmiyor muyuz? Bir yere yazın bunu” dedi.

MUHARREM İNCE’YE ÖVGÜ

Manisa’da seçim çalışmalarını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yolda giderken, Saruhanlı ilçesinde durdu. Burada ilçe sakinlerine seslenen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partisinin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’den övgüyle bahsederek, şunları söyledi:

“Bu seçimler, sıradan bir seçim değil. İki tercih yapacaksınız. Ya demokrasiden yana oy kullanacaksınız ya da dikta rejiminden yana oy kullanacaksınız. Biz demokrasiyi savunuyoruz. Demokrasiden yanayız. Tek adam rejimi istemiyoruz. Bunun için 15 milletvekilimizi göndermemiz, ‘millet ittifakı’nı kurmamız, demokrasiyi savunmamızdan kaynaklanıyor. Birlikte güzel ülkemizi cennete dönüştürmek istiyoruz. Bütün kardeşlerime açık ve net çağrı yapıyorum. 24 Haziran’da sandığa gideceğiz. Dürüst, namuslu ahlaklı bir adayımız var. Adı Muharrem İnce. Güçlü bir insan, başarılı bir insan, hayatını bu ülkeye adamış bir insan, eski bir öğretmen. Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğu ‘millet ittifakı’nın parlamentoda çoğunluk olduğu ülkede huzur ve barışı vadediyorum. Bu bölgenin tarım yoğunluklu olduğunu biliyorum, çiftçi memur hayatından memnun değil. O zaman kim memnun? Bir tek sınıf var, rantiye sınıfı. Faizle gelir elde edene ‘Dur’ demenin zamanıdır. Alın teriyle kazanmanın zamanıdır. Önümüzdeki 1 yıl içinde 240 milyar dolar faiz ödeyecekler. Faizlerin bedellerini hep birlikte ödeyeceğiz. Benim size sözüm, Muharrem İnce’nin sözü; mazotu düşüreceğiz. 1500 TL’den aşağı emekli maaşı olmayacak. Taşeron işçileri kadroya alacağız. Bu ülkede para var. Verdiğim sözleri son kuruşuna kadar yaparım.”

TAKDİR BELGESİNİ KILIÇDAROĞLU’NA GÖSTERDİ

İlçe sakinleri, konuşmasının ardından CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun omzuna yörük bezi koydu. Bu sırada yanına gelen ortaokul öğrencisi Mehmet Ekinci, “Size söz verdiğim takdir belgemi getirdim” diyerek, belgeyi Kılıçdaroğlu’na gösterdi. Kılıçdaroğlu da Ekinci’yi kutladı. Özlem Akcan isimli öğretmen de CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na küçük kavanoz içinde Saruhanlı bölgesinin özel karpuz tohumlarını hediye etti.

‘MÜCADELEMİZ, VESAYETİN OLMADIĞI BİR ÜLKE MÜCADELESİDİR’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa’da Akhisar ilçesindeki bir otelde iş insanları, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve meslek odaları üyelerinin katıldığı toplantıda, demokrasi mücadelesi verdiklerini belirterek, şöyle dedi:

“Hiçbir çiftçinin zarar etmediği bir ülke düşünün. Demokrasinin olduğu bir ülke düşünün. Gelişmiş, katma değeri yüksek ürün üreten, borcu az, sırtı pek bir ülke düşünün. Bunları yapmak mümkün. Bizim çıktığımız yol, halkın çıkarlarının savunulduğu yoldur. Bizim mücadelemiz, millet mücadelesidir. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği dönemdir. Bizim mücadelemiz, esnafın rahat ettiği bir Türkiye’dir. Bir Türkiye mücadelesidir. Bu nedenle bizim mücadelemiz, demokrasi mücadelesidir. Düşmanlıktan yana değil, dostluktan yana Türkiye inşa etmektir. Bizim mücadelemiz, bir demokrasi mücadelesidir. Aynı zamanda kadın erkek eşitliği mücadelesidir. Bu topraklarda terörün olmaması mücadelesidir. Teröre karşı en kararlı tavrı takınma dönemidir. Güçler ayrılığının tam olduğu Türkiye mücadelesidir. Bizim mücadelemiz, bütün ülkeyi tek adama emanete etmek değil, herkesin düşüncelerini özgürce açıkladığı bir mücadeledir. Bizim mücadelemiz, vesayetin olmadığı bir ülke mücadelesidir.”

‘ÖZGÜVENLE MÜHRÜ MUHARREM İNCE’YE BASIN’

Kılıçdaroğlu, toplantıya  katılanlara “İki eliniz kanda olsa mutlaka sandığa gidin” çağrısında bulunurken, seçmenden birinci mührü Muharrem İnce’ye, ikinci mührü de CHP’ye basmasını istedi. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocuklarınız, evlatlarınız, barış için oy kullanın. ‘Efendim işim var ziyarete gideceğiz’ bunu bir tarafa bırakın. Türkiye’nin geleceğinden, huzurundan daha değerli bir şey yok. İkinci isteğim, demokrasiden özgürlüklerden yana oyunuzu kullanın. Yani cumhurbaşkanlığında bu ülkenin genç, dinamik, enerjik cumhurbaşkanı adayına yani Muharrem İnce’ye, ‘Evet’ deyin. Çalışan, özverili birisi ve bir öğretmen, yetiştirdiği binlerce öğrencisi var. Hayatını bu ülkenin geleceğine adamış bir insan. Diplomadan çok daha önemli şeyler var. Önce insan olmak gerekli. İnsan olmak farklı bir şeydir, aklı kullanmaktır. Ortak aklı kullanmak kadar güzel bir şey yoktur. Özgüvenle mührü Muharrem İnce’ye basın ve evinize özgüvenle gidin. Milletvekili seçilecek, parlamentoda olacakların vesayet altında olmaması lazım. Güçlü olması lazım. Bunu parlamentoya taşımamız lazım. Her milletvekilinin hak, hukuk ve adaletten yana olması lazım. Birinci mührü Muharrem İnce’ye, ikinci mührü millete, CHP’ye basacağız. Sayın İnce de ben de demokratik bir parlamenter sistemi inşa edeceğimizi, tek adamı rejimini yıkacağımızı dile getirdik.”

‘VALLAHİ DE BİLLAHİ DE ÇİFTÇİYE MAZOTU 3 TL’DEN VERECEĞİZ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçiye mazotu 3 TL’den vereceklerini belirterek, şöyle dedi:

“Çiftçinin kara gün dostu olacağız. Mazotu çiftçiye 3 liradan vereceğiz. ‘Nasıl vereceksin’ diye kıyameti kopartıyorlar. Sen elin oğluna faiz verirken biz neden vermeyelim. Çatlasınlar, patlasınlar vallahi de billahi de her çiftçiye mazotu 3 TL’den vereceğiz. Konya’dan küçük Hollanda 180 milyar dolar tarımı ürünü ihraç eder, devasa Türkiye 17 milyar dolar ihraç eder. Neyimiz eksik? Eksik olan namuslu, halkı düşünen siyaset. Bunu Türkiye’ye getireceğiz. Dürüst, namuslu siyasetçilerin görev yaptığı Türkiye’yi inşa edeceğiz. Öyle üçkağıtçıların, ihale takip edenlerin Meclis’te işi yok. Siyasi ahlak kanunu çıkartacağız. Türkiye’nin Tarım Bakanı, Fransa tarımına katkısından dolayı Fransa şövalye nişanı aldı. Bunu da getirip utanmadan bakanlığın internet sitesine koydular. Çiftçi burada perişan kendisini yakıyor. Beyefendinin yaptığına bakın.”dedi.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER