SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

CHP’li Özel Gündemi Konuştu

CHP’li Özel Gündemi Konuştu
Bu haber 05 Haziran 2018 - 17:39 'de eklendi ve 97 views kez görüntülendi.

Manisa Girişimciler Derneği(MAGİDER), işadamlarının Manisalı siyasetçilerin seçim vaadlerini dinlemek için 24 Haziran öncesi düzenlediği ‘MAGİDER Manisa Siyasetçilerini Dinliyor’ isimli programın ilk konuğu CHP Grup Başkanvekili ve Manisa 1. Sıra Milletvekili Adayı Özgür Özel oldu. Örenay Restorant’a iftarla ile birlikte düzenlenen programa CHP’li Özel ile birlikte CHP Manisa 10. Sıra milletvekili adayı Lale Erdoğan Tuncer, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, MAGİDER Başkanı Ayberk Aloğlu ve sanayiciler katıldı.

“BELGELERDE İNCE’Yİ DESTEKLER NİTELİKTE EKSİKLER TESPİT EDİLMİŞ’’

CHP’li Özel açıklamasında, partisinin Cumhurbaşkanı Muharrem İnce’nin Fethullah Gülen’in ABD’den iadesiyle ilgili iddialarını Adalet Bakanlığı’nda inceleyen 4 kişilik heyetin çalışmalarını tamamladığını ifade etti. CHP’li Özel yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce, Fethullah Gülen’in iadesinin usulüne uygun yapılmadığına ilişkin kendisine ulaşan bilgilerden sonra bu konuyu gündeme getirmiştir. Ardından bu konu bir polemiğe dönüştürülmüş. Belgelerin oluşturduğumuz uzman kişiler tarafından incelenmesi talebimiz oldu. Bu talebe geçtiğimiz günlerde nihayetinde cevap verildi. 4 Haziran Pazartesi günü saat 11.00’de 4 kişiden oluşan 2’si milletvekilimiz, 2’side konunu uzmanı hukukçudan oluşan heyetimiz incelemelerini tamamladılar. 5 saati geçen incelemelerin sonucunda bize heyetimizden verilen bilgi gerekli incelemeleri yaptıklarını, kendilerine evrakların gösterildiğini, yaptıkları incelemelerde sayın Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’nin dile getirdiği hassasiyetler, duyduğu rahatsızlıklar, kendisine ulaşan duyumları doğrular nitelikte eksiklikler tespit ettiklerini ifade ettiler. Heyetimiz raporunu hızla yazıyor. Hedefimiz bugün akşam saatlerinde raporumuzu sayın Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’ye ve sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na sunmaktır. Konuyla ilgili detaylı açıklamalar sayın Muharrem İnce ve genel başkanımız tarafından önümüzdeki gün ve saatlerde yapılacaktır’’ dedi.

“BİNALİ YILDIRIM AK PARTİ’NİN SON BAŞBAKANIDIR’’

CHP’li Özel açıklamasında, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın ‘Başbakan’ın son katıldığı Milli Güvenlik Kurulu’ açıklamalarını eleştirdi. CHP’li Özel, “Sayın Bekir Bozdağ’ın Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası bir açıklama yaptı. Bununla ilgili iki hususa cevap vermek gerekiyor. Dün, ‘Başbakan’ın son katıldığı Milli Güvenlik Kurulu’ dediler. Bugün ‘Başbakanın katıldığı son Bakanlar Kurulu’nu yaptık’ diyorlar. Ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘Son Başbakanı, son günleri’ diye Binalı Yıldırım kendisini tanıtıyor. Bur haksızlık, hadsizlik, bu yapılacak olan seçimlere ve Türkiye’nin geleceğine ipotek koymadır. Bu kimsenin hakkında ve haddide değildir. Doğru olan bir tek şey vardır. Binali Yıldırım Adalet ve Kalkınma Partisi’nin son başbakanıdır. Binali Yıldırım Adalet ve Kalkınma Partili bir başbakanın katıldığı son Bakanlar Kurulu’na girmiştir. Ama Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün dediği gibi ilelebet payidar kalacak. Hem CHP’den, hem farklı siyasi partilerden nice başbakanlar Bakanlar Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu’na katılacaktır. AK Parti’nin son başbakanı Binali Yıldırım’dır. Türkiye Cumhuriyeti’nin nice başbakanları olacaktır. 24’ünde bu Başkanlık Sistemi’ne değil, milletimiz gelecekte parlamenter sistemi yani bir başbakanın varlığını, milletin seçtiği bir başbakanı, milletin  görevlendirdiği meclis içinden seçtiği bakanları göreve getirecektir. Belki 25’inde bir başbakanımız olmayacak. Dayatılan, meşru olmayan 16 Nisan Anayasası’ndan dolayı. Belki ilk Bakanlar Kurulu toplantısına bir başbakan bakanlık etmeyecek. Ama elbette bir partili Cumhurbaşkanı’da başkanlık etmeyecek. Muharrem İnce çıkardığı rozeti geri takmayacak. Kazandığı seçimden sonra partisinden ilgisini koparacak. Elbette Cumhurbaşkanlığı makamında dışarıdan atamak zorunlu olduğu bakanlarla parlamenter sisteme geçiş sürecinde halka verdiği sözleri yerine getirecek. Ama bu sırada sadece kendisi olmayacak. Çok çeşitli siyasi partilerden Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar olacak. Türkiye’yi kucaklayacak. Türkiye’yi söz verdiğimiz gerçek demokrasiye, 16 Nisan önceki çarpık parlamenter sisteme AK Parti’nin canını okuduğu parlamenter sisteme değil, 12 Eylül’le de hesaplaşan dünyadaki en iyi örneklerini de aşan kuvvetler ayrılığında olduğu bir parlamenter sisteme Türkiye’yi hep beraber kavuşturacağız.’’ Dedi.

“DEMEKKİ KAYBETMEYİ ŞİMDİDEN KAFAYA KOYMUŞSUN’’

CHP’li Özel, 24 Haziran’dan sonra AK Parti’den bakanların artık tekrar bakan olmayacağının altını çizerek, “Bu ülkeyi eğer en iyi ekiple yönetiyorsanız, bakanlar kurulu en iyi ekibiniz değimlidir. Damadınız en iyi Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı değilmiydi. Süleyman Soylu bulabildiğiniz en iyi İçişleri Bakanı değilmiydi. Hepsini neden milletvekili adayı yaptınız. Şimdi ki sistemde milletvekilleri bakan olamıyor. Parlamentoda 301 önemli diyorsunuz. Peki onlar parlamentodaysa yani sizin A Takımı oldu Z Takımı. Z raporunu aldınız, gün sonunu aldınız onları çekmeceye koydunuz. Oysa CHP parlamentodan ve parlamenter ümidini kesmediğini ifade etmektedir. Demekki AK Partili bakanlarda geleceğin parlamenter sistem olduğunu, iktidarında CHP, seçimi kazanacak olanında Muharrem İnce olduğunu görüyorlar ki bizim önerdiğimiz sisteme doğru koşuyorlar. Kendilerinin önerdiği sistem bakanların dışarıdan atanmasıdır. Bir tanenizin içinde reisinize güven yok mu? Seçimi o kazanacak bana tekrar bakacak diye. Sayın Tayyip Erdoğan bu bakanlar kötüydüyse neden şimdi bakan yaptın. İyiyse neden milletvekili yapıyorsun. Gelecekte bakan yapmamayı kafaya koymuşsun. Demek ki kaybetmeyi şimdiden kafaya koymuşsun’’ dedi.

“KANDİLE GİRME HESAPLARI SİYASİ MENFAAT İFADE ETMEKTEDİR’’

CHP’li Özel açıklamasının geri kalan kısmında  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın “Türkiye Kandil’e girebilir’ açıklamasını eleştirdi.CHP’li Özel açıklamasında Kandil’e girmenin siyasi bir hesap olduğunu iddia ederek, “Bekir Bozdağ. ‘Her an Kandil’e girebiliriz’ diye açıklamada bulunmuş. Bu şu demek ‘Seçimi kazanamıyoruz’. ‘Bizim bir istismara daha ihtiyacımız var’. Biz orduyu Mehmetçiği öne sürüp oradan bir seçim kazanmak için bir şey bulurmuyuz diye bakacaksınız. Mehmetçiğimizin ayağına taş değse yüreğimiz sızlar. 16 yıldır Kandil’e gitmeyenler son 16 gündemi gitmeye akıllarına koymuşlar. 16 yıldır Kandil ile her türlü ilişkiyi kuranlar, ‘biz adayla konuşuyoruz’ dilenler, sizin konuştuğunuz sohbet ettiğiniz ve övdüğünüz ada Abdullah Öcalan’dır. Mütabakat halinde dediğiniz dağ Kandil, oradaki Cemil Bayık’tır. Şimdi herkes biliyor ki Kandil’de PKK unsurları kalmamıştır. Ama seçimden ümidi kalmayanlar Kandil’e gitmeyi, Kandil’e bayrak dikmeyi, PKK’nın boşalttığı kandilin dağlarını F-16’lar ile vurup buradan seçimde bir şey, bir güç elde etmeyi düşünmektedirler. 16 yıl boyunca Kandil ile ahbaplık yapanların son 16 günde Kandil’e girme hesapları askeri ve milli menfaatleri değil sadece ve sadece siyasi menfaatleri ifade etmektedir. Mehmetçik bu ülke için hangi görevi yaparsa başımızın tacıdır. Her zaman Mehmetçiğimizin arkasındayız. Ayağına taş değmesin Mehmetçiğimizin. Ama kimsede Mehmetçiği 24 Nisan seçim hesaplarına alet etmeye çalışmasın. Afrin hepimizin ortak meselesiydi. Afrin ayaklarına dolaştı. Afrin’de gelen şehitlerin ailelerinin hepsinin sıvasız evlerde oturduğu, gariban çocuklar olduğunu hepimiz gördük. Bakan evlatlarının bedelli askerlikle teskere alıp, vatan evlatlarının siyaset uğrunda şehit edildiği bir saray düzenine hepimiz karşı çıkıyoruz’’ dedi.

“AF ÇIKACAK DEMEK DUYGU İSTİSMARINDAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR’’

CHP’li Özel açıklamasını son kısmında MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ‘Af’ çıkmasıyla ilgili açıklamalarıyla ilgili olarak, “Bahçeli’nin gündemde tuttuğu konu kendi samimiyetsizliğidir. Af Anayasa’ya göre, yasaya göre filan değil 5’te 3 nitelikli çoğunlukla çıkar. Meclis açık olacak ve 330 milletvekili oy verecek. Meclis kapandı. Meclis kapanırken Devlet Bahçeli’nin partisi bir gün önce AK Parti ile meclisi kapatmakta mütabakata vardı. Meclis kapanırken sesini çıkarmadı. Şimdi Af diyor. Kapalı olan fırından ekmek çıkar mı? Devlet Bahçeli vatandaşın gözünün içine baka baka onların duygularıyla oynuyor. Meclisin açık olmadığı bir dönemde ‘Bayramdan önce Af çıkacak’ demek vatandaşa duygu istismarından başka bir şey değildir. Bugün kader mahkumlarından bahsediyor. Kader mahkumlarının ailelerini uykusuz bırakmak adı da Devlet olan ve devletin adamı olma iddiasında olan ama son süreçte bu konuda kendisine inananları çok mahcup eden birine de yakışmaz. Eğer af çıkacaksa toplumsal mutabakatla olur. Mecliste olur. Bütün partilerin katılımıyla olur. CHP olarak bir af konuşulacaksa önce toplumdaki mutabakatın aranıp sonrada tüm partilerin mutabakat sağlaması gerektiğini biliriz. Bunun dışında her türlü ifadeyi söylemek duygu istismarından başka bir şey değildir’’ dedi.

CHP’li Özel açıklamasının ardından programa katılan işadamlarının siyasetçilerden beklentilerini dinledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER