Ediz Hun, “Doğanın Dengesini İnsanlar Bozuyor”

16 Mayıs 2018 - 16:17 'de eklendi ve 247 views kez görüntülendi.
resim

Manisa Celal Bayar Üniversitesi(MCBÜ) tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde Türk sinemasının önemli isimlerinden ve Çevre Bakanlığı eski Başdanışmanı Ediz Hun’un konuşmacı olarak katıldığı ‘Sosyoekonomik Kalkınmada Doğa ve İnsan İlişkileri’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kilimcioğlu, Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şükran Yıldız,yüksekokul müdürleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Ediz Hun konferans öncesi MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Çelebi’yi makamında ziyaret etti.

NÜFUS ARTIŞIYLA DOĞANIN DENGESENİN BOZULMAYA DEĞİNDİ

Bilim insanı kişiliğiyle de ön plana çıkan Ediz Hun konuşmasında ilk olarak, nüfus artışı ile doğanın dengesinin bozulması ilişkisine değindi. Nüfus artışı konusunda çeşitli ülkelerden örnekler veren Hun, “Dünya nüfusu 7 milyar 624 milyona ulaşmış durumda. Oysa 1804’te sadece 1 milyardı. Çin 1 milyar 344 milyon, Hindistan 1 milyar 250 milyon, ABD 326 milyon, Endonezya 266 milyon, Brezilya 210 milyon, Pakistan 200 milyonla sıralanıyor. Bu nüfusun 4 milyar 250 milyonu şehirlerde yaşıyor. 2050 yılında nüfus 9 milyar 770 milyona ulaşacak. İşe bu, çevre konusunda en büyük problemlerin başında geliyor. Bu artışın çok sebebi var. Örneğin mortalite, yani insan kaybı azaldı. Artık yaşlılar da daha fazla ve sağlıklı yaşamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Karbon dioksit oranı 1830’larda 280 ppm’di. Yani, 1 milyon hava molekülünde 280 karbon dioksit molekülü vardı. Şu anda ise 410 ppm’i geçmiş durumda. Doğada müthiş bir denge var. Ama bu müthiş dengeyi bozan biz insanlarız. Ne yazık ki insan egosuyla birlikte doğanın tahribatı da her geçen gün artıyor” diye konuştu.

Konuşmasında dünyadaki bütün canlıların eşit yaşama hakkından da söz eden Hun, “Dünyadaki bütün canlılar eşit yaşam hakkına sahiptir. Örneğin küçük uçucuların bile büyük önemi vardır, çünkü onlar olmasa yaz aylarında hiçbir meyveyi yiyemezsiniz. İşte o meyveleri dölleyenler o küçücük tatarcıklar, arılardır. Her canlının bir hikmeti vardır” dedi.

“AB’YE GİRMESEKTE DİREKTİFLERİ UYGULAYALIM’’

Küresel iklim değişikliği konusunda AB’nin bazı direktifleri olduğunu söyleyen Hun, “Biz AB’ye girsek de girmesek de bunları uygulamamız gerekiyor. Birincisi orman yangınlarını durdurmak ve ormanları korumaktır. İkincisi toprağın asitlenmesi sorununa son vermek, üçüncüsü ise atıklardır. Doğadan hangi kaynakları alıyoruz, buna karşılık doğaya hangi miktarda atık bırakıyoruz. Bu ikisi arasındaki denge, biyofiziksel bütçeleri oluşturuyor” dedi.

Konuşmasında son olarak gençlere kısa bir öğütte bulunan Hun, “Hayatta servet bir şey ifade etmez, şöhret ise geçicidir. Önemli olan insanlara eş olabilmek, onların sevgisini kazanabilmektir” diye konuştu.

Öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimizin sorularını da tek tek cevaplayan Hun’a konferans sonunda Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi ve Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şükran Yıldız tarafından teşekkür plaketi ve çiçeği takdim edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.