SON DAKİKA

Manisa Halk Haber
Manisa Halk Haber

CHP’li Nurlu, ‘Çiftçinin Desteği Kesilemez’

CHP’li Nurlu, ‘Çiftçinin Desteği Kesilemez’
Bu haber 06 Nisan 2018 - 16:09 'de eklendi ve 323 views kez görüntülendi.

Bazı tarımsal desteklemelerin iki yıl ile sınırlandırılmasını Meclis gündemine taşıyan CHP’nin çiftçi Milletvekili Mazlum Nurlu çiftçiye ödenecek desteklemenin kısıtlanamayacağını söyledi.

Çiftçi Kayıt Sistemi kaydı, destekleme başvuruları için İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine giden çiftçilerden destekleme kapsamındaki ürünü üç yıl üst üste ekmeyeceğine dair taahhütname istendiğine ilişkin çiftçilerden çok sayıda şikayet geldiğini belirten Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’ya soru önergesi verdi.

CHP’li Nurlu verdiği soru önergesinde, “27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2018/17 Numaralı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğin 22 maddesinin “kk” bendinde “2017 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu Tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz” hükmü yer almıştır. Ülke tarımının gelişmesi ve tarımsal üretimin planlanması amacıyla çiftçilere çeşitli destekler verilmektedir. Her ne kadar Tarım Kanunun 21. Maddesi ile çiftçilere verilmesi gereken GSMH’nın % 1 oranındaki destek verilmediği gibi yayınlanan tebliğlerle de destek süresi kısaltılmaktadır. Bu uygulama çiftçileri destekleme kapsamındaki ürünlerden uzaklaştırmayı amaçlamaktadır ki bu durum desteklemenin amacına ve hedeflerine aykırıdır’’ ifadeleri yer aldı.  ifadelerine yer verdi.

CHP’li Nurlu yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Tarımı desteklemek amacıyla 2006 yılında çıkarılan, 5488 sayılı Tarım Kanununun 21 nci maddesinde ‘Tarımsal destekleme programlarının finansmanı bütçe kaynaklarından iç ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak Gayrisafi Milli Hasılanın yüzde birinden az olamaz’ hükmü yer almaktadır. Ancak 2007-2017 yıllarında yapılan AKP bütçelerinde tarımsal desteklemeler için ayrılan paylar hiçbir zaman yüzde biri bulmamıştır. Çiftçinin desteklemelerden dolayı Hükümetten alacağı 100 milyar lirayı geçmiştir. AK Parti’nin tarım politikaları ile yüzü hiç gülmeyen, ürünü para etmeyen çiftçi çareyi borçlanmakta ve kredilerde bulmuştur. Bu yüzden AK Parti döneminde çiftçi borcu 5 milyar liradan, 85 milyar liraya çıkmıştır. Borçlu çiftçi sayısı ise, 1,5 milyondan 13 milyon kişiye ulaşmıştır. Bu tablo çiftçinin içinde bulunduğu vahim durumu gözler önüne sermektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu kötü gidişe dur diyeceğimiz politikalarımızla geleceğiz. CHP iktidarında, Yasa gereği çiftçinin desteklenmesi için bütçeden ayrılan yüzde 1’in altında olmayacak. Çiftçiye tarlasını bağını bahçesini daha iyi sürsün, üretsin diye ÖTV’siz, KDV’siz mazot vereceğiz. Bu sayede çiftçinin yüzü CHP ile gülecektir’’ dedi.

CHP’li Nurlu verdiği soru önergesinde, daha önceki tebliğlerde bulunmayan kısıtlamaya ilişkin hükümlerin 2017 ve 2018 yılı Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğlerde hangi gerekçeyle yer aldığını ve bu hükümlerin tebliğden çıkarılıp, çıkarılmayacağını sordu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER