Artık Özel Sektör Alacaklı Konumda

13 Mart 2018 - 18:00 'de eklendi ve 101 views kez görüntülendi.
resim

Manisa’da Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Ticaret  Borsası işbirliğiyle ‘Manisa iş dünyası istişare toplantısı’ düzenlendi. Manisa TSO’nun Toplantı Salonu’nda yapılan istişare toplantısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Manisa TSO Başkanı Adnan Erbil, Manisa Borsa Başkanı Sadık Özkasap, oda üyeleri ve işadamları katıldı. İstişare toplantısında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, Manisa’nın coğrafi şartları ve devlet destekleri ile sanayinin üretim merkezi olduğunu ifade etti. 2017’de 4 milyar dolar ihracat rakamı ile Manisa’nın Türkiye genelinde 8’inci sırada yer aldığını kaydeden Adnan Erbil, 7 milyar dolarlık ihracat ve ithalat hacmi olduğunu belirtti.

TELEVİZYON İHRACATININ YÜZDE 88’İ MANİSA’DAN

Adnan Erbil, 2018’de ihracatın daha fazla artacağını belirterek, “Türkiyenin toplam televizyon ihracatının yüzde 88’i Manisa’dan yapılıyor. Elektrik, elektronik lokomotif sektördür. Otomotiv ve iklimlendirme sanayi diğer önce çıkan sektörlerdir .Manisa OSB dünya çapında bir yatırım merkezidir. Ekonomik üretkenliğin ve üstünlüğün temel dinamiği inovasyondur. 2017 yılında Manisa’da 21 adet arge merkezi bulunuyor. Yerli ve yabancı şirketlerin arge merkezlerinin yanı sıra teknoloji geliştirme merkezi arge potansiyeline destek vermektedir. Bizlere düşen daha verimli çalışmak, daha fazla istihdam ve daha fazla dış ticaret yapmaktır. Manisa’nın ürettiği tüm ürünlerde markalaşma ön planda olmalıdır. Üretimi daha katma değerli hale getirmeliyiz” diye konuştu. Yerli otomobil için tarihi bir süreç başladığını kaydeden Adnan Erbil, “Babayiğitlere bir teklifte bulunmak istiyormu.Gelin, yerli otomobili Manisa’da üretelim.Manisa altyapısı ve teknolojisi ile buna hazır” dedi.

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap da, tarıma dayalı sanayi ürünlerinin ülkenin cari açığının kapatılmasına doğrudan katkı sağladığını söyledi. Özkasap, “İhraç edilen ürün çeşitliliği Manisa’nın en güçlü yanlarındadır. Çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 85’i Avrupa ülkelerine yapılıyor. 2017 yılında 2 milyar 640 milyon liralık ürün tescili yaptık. Tarıma dayalı ticaretin büyüklüğü 7.5 milyar Türk lirasını aşmıştır” diye konuştu.

HİSARCIKLIOĞLU’NDAN MANİSA’YA ÖVGÜ

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Manisa’nın Türkiye’nin marka şehirlerinden  biri olduğunu söyledi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bugün dünyada tek noktada en fazla beyaz eşya ve televizyon üretildiği yer Manisa. Türkiye’de en fazla ileri teknoloji üretimi yapan ilk üç şehirden biri Manisa’dır.Manisa sanayide 4.0’ı geçen ilk illerden biridir. Zeytinde, üzümde en önemli illerden biridir. 2017’de faal işyeri sayısında Manisa’da artış yüzde 8 civarında, çalışan sayısında yüzde 10 artış var. İhracat ise bir önceki yıla göre yüzde 38 artmış. Türkiye ortalamasının üstünde artmış. Türkiye’nin en büyük bin sanayi kuruluşu içinde Manisa’da üretim yapan 30 firma var. Allah’a yatıp kalkıp şükredin. Allah’ın en şanslı kullarısınız. Bizim Kayseriliye beş vakit namaz farz ise Manisalılar 5 vakitte şükür namazı kılmalı. Şikayet edecek  bir şeyiniz yok” dedi.

SAVUNMA SANAYİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Teknolojik sıçrama açısından savunma sanayinin vazgeçilmez olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “ Bugün Afrin’de kullanılan mühimmatın büyük bir kısmı Türkiye’de üretildi. Ne kadar dışarıya bağımlıysan o kadar elin kolun bağlı. Savunma sanayi kümelenmesi de Manisa’da olacak” diye konuştu.  2017 yılı başında ekonomide yaşanan sıkıntıları hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, geçen yıl uyguladıkları nefes kredisinin ikincisini de üyelerine sunmak için çalıştıklarını açıkladı. Hisarcıklıoğlu, geçen yıl 1 milyon üyeden 681 binine düşük faizli, faizsiz ya da kefil olarak destek verdiklerini söyledi. İstihdam seferberliğine de dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, üyelerine seferberliğe destek olun çağrısı yaptı. Hisarcıkıloğlu, “Türk özel sektörü olarak geçen yıl dünyada bir ilki yaptık. Üye başına bir istihdamı sağladık. Tarihimizde bu bir ilktir. 0 vergi geliyor. Sadece işçinin maaşını vereceksiniz. Bu teşvikler üç yıl sürecek. Bu teşviklerden yararlanın” dedi. Yerli otomobille ilgili de konuşan Hisarcıklıoğlu, bütün illerin yerli otomobilin yapımına talip olduğunu belirterek, “2021’de ilk yerli otomobile binmiş olacağız. Herkes diyor ki ‘bunu bizde yapalım’. Manisa’ya bu yakışır. İnşallah  çalışmalar bittikten sonra neresi verimli olur belirleyeceğiz” dedi.

140 MİLYAR LİRALIK KDV İADESİ

Türkiye’nin iş yapma kolaylığı endeksinde 140 ülke içinde dünyada 60’ıncı sırada olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, iş yapma kolaylığında Türkiye’nin ilk 20 ülke içinde olması gerektiğini söyledi. Yeni reformların hayata geçeceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, 1985 yılından bu yana hiçbir tüccarın devletten KDV iadesi alamadığını belirtip, KDV üzerinde çalışma yapıldığını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, “KDV’den hep alacaklıyız. Hep de ‘ya bu devlet alacağına şahin’ diyoruz. Devlet bize bir türlü borcunu ödemez.Bakanla oturduk. Hepimizin  toplamda 140 milyar lira alacağımız var. Bunda anlaştık. 140 milyar lirayı belirli bir takvim içinde devlet Türk özel sektörüne ödeyecek. 140 milyarın şu pazara girdiğini bir düşünün. Ekonominin ne kadar canlanacağını düşünün. Bu yasa tasarısıyla birlikte devletten alacaklıysan 3 ayda ödeme mecburiyetinde. Ödemezse sen de devlete faiz yazacaksın. Her şey eşit. O bize yazarsa sen de ona yazacaksın” diye konuştu.

Sıkıntıların hepsinin aşılacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Hisarcıklıoğlu, “Bize düşen çalışmak. Yanı başımızda Afrin harekatını yaşıyoruz. Dostumuz yok. 80 milyon birbirimizin kardeşiyiz. Siyasi görüşünüzden dolayı, mezhebinizden etnik kökenden dolayı birbirinizi ötekileştirmeyin. Birbirinizi sevin. Başka kimse yok, başka gideceğimiz yer de yok. Bir ve beraber olacağız. Farklı düşünüyorum diye beni kınamayacaksın. Yoksa ileri gidebilme şansımız yok” dedi. TOBB Başkanı Hisarcıkloğlu’nun konuşmasının ardından Manisa Ticaret Borsası ve Manisa Ticaret Odası başkanları, kentin kültürünü yansıtan hediyeleri Hisarcıklıoğlu’na verdi. Ardından Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın eski başkanlarından merhum Bülent Koşmaz’ın adının verildiği ve eğitime başlayan Bülent Koşmaz Fen Lisesi’nin temsili kurdelası kesildi.

İstişare toplantısı için Manisa’ya gelen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’i de ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu, Vali Güvençer’e Dede Korkut hikayelerinden oluşan kitabı hediye etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.