Uygulamalı Eğitim Aldılar

01 Mart 2018 - 17:24 'de eklendi ve 755 views kez görüntülendi.
resim

Manisa Şehzadeler Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrenciler, okullarında maket insanlar üzerinde aldıkları sağlık eğitimini, sağlık kuruluşlarında uyguluyor.
Sağlık Hizmetleri Alan Şefi Fadime Başer, “Neler yapıyoruz. EKG çekimi. Kalbin ritmik uyarılarını, elektriksel uyarılarını elektrodlar yardımıyla kağıda dökme işlemini yapıyoruz öğrencilerimizle birlikte. EKG, kalple ilgili sıkıntılarda damar bozukluklarında, ritim bozukluklarında çekiliyor” diye konuştu.
Burada okuyan öğrencilerin hemşire yardımcısı adayları olduğunu belirten Başer, “Okul bittikten sonra görev aldıkları herhangi bir sağlık kuruluşunda bunu yapabilirler. Bu görevleri arasında var. Son sınıfta öğrencileri hastanelere uygulayama götürüyoruz. Orada birebir yapıyorlar. Tansiyon ölçme, günlük vital bulguların alınması, EKG çekimi, hasta bakımıyla ilgili bütün her şeyi öğrencilerimiz yapıyor. İlk önce bizim gözetimimizde, sonra hastanelerde sağlık personeli gözetiminde, sonra da kendi başlarına yapıyorlar mezun olduklarında. Manevi değerlerine bağlı ve hastaya zarar vermeyen öğrenciler yetiştirmek bizim önem verdiğimiz değerlerdir. ” dedi.
Okul olarak malzeme yönünden, alan yönünden herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını vurgulayan Sağlık Hizmetleri Alan Öğretmeni Firdevs Demirel, bu konuda öğrencilerin çok şanslı olduklarını söyledi. Demirel, “Çocuklarımız devam ederlerse geleceğin sağlıkçıları olacaklar. Bizler onların ellerine düşeceğiz. İyi yetiştirirsek, onlar herkese iyi bakım verirlerse yarın bizlere de iyi bakım vermiş olurlar. Onun için çocuklarımıza önce vicdanlı olun diyoruz. İşinizi iyi yapın diyerek öğüt veriyoruz” dedi.
Sağlık Bakım Teknikleri bölümünde çocukların genelde çalışma alanlarının laboratuvarlar olduğunu belirten Demirel, “Radyolojide, hematoloji biyokimya laboratuvarlarında çalışıyorlar. Öyle olunca bizde çocuklara malzeme laboratuvardayken hangi kan ürününü hangi tüpe koyacak yani onları taşıyacak, o tüpleri hangi laboratuvara götüreceklerini burada öğretiyoruz. Çocuklarımız bu laboratuvardan faydalanıyorlar. Ortak alan dersi dediğimiz yer anatomi bizim için olmazsa olmazdır. Sağlığın temeli. Anatomideki organlarımız, kemiklerimiz ne varsa bütün sistemlerle ilgili maketlerimiz var. Çocuklarımıza bizzat anlattığımız bilgileri maket üzerinde de anlatarak çocukları bilgilendirmiş oluyoruz. Yani çocuklarımız sahaya çıkarken donanımlı bir şekilde çıkmış oluyorlar. Neyi nerede yaptıklarını doğru bir şekilde öğrenip öyle gidiyorlar. Çocuklar bizde olanların aynısıyla hastanede karşılıyorlar. ” diye konuştu.
11. sınıf hemşirelik bölümü öğrencilerden Rümeysa, önce maket üzerinde sonra hastanelerde uygulama eğitim gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Şuanda EKG çekimi gerçekleştiriyoruz. Kalbin hareketlerini çekiyoruz öğretmenlerimizin gözetiminde. Bu durumda hastanın mahremiyet durumu bizim için çok önemli. O yüzden paravanlarımız önemlidir. Hastanın rahat olması bizim için en önemli koşullardan biridir. Hastamızla sürekli iletişim kurmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.